Απόλλων Σμύρνης - Ξάνθη 2-0

Τα μακρινά πλάγια του Θανάση Παντελιάδη μετουσιώθηκαν σε γκολ από τους Χρήστο Μίνγκα και Αντώνη Πετρόπουλο, με αποτέλεσμα ο Απόλλων Σμύρνης να επικρατήσει 2-0 της Ξάνθης και να πανηγυρίσει μία σπουδαία νίκη στη μάχη για την παραμονή.

Το live της αναμέτρησης

Ο Ράινερ Μάουρερ αποχώρησε από την τεχνική ηγεσία της Ξάνθης, ωστόσο ο προσωρινός διάδοχός του (Νίκος Κεχαγιάς) παρέταξε την ομάδα του με επιθετικούς προσανατολισμούς στο "Γ. Καμάρας".

Στο άλλο μισό του γηπέδου εμφανίστηκε ένα σύνολο με... βρετανικές καταβολές ελέω Λόρι Σάντσεζ, το οποίο φιλοδοξούσε να επανέλθει στις εντός έδρας επιτυχίες με διάταξη 4-4-2 και αμέτρητα γεμίσματα. Ακόμα κι αν αυτά προέρχονταν από πλάγιο άουτ...

Με τη συμπλήρωση οκτώ λεπτών αγώνα, ο Θανάσης Παντελιάδης εκτέλεσε με δύναμη ένα πλάγιο από αριστερά, οι αμυνόμενοι αιφνιδιάστηκαν, η μπάλα κατέληξε στο δεύτερο δοκάρι και ο Χρήστος Μίνγκας δεν δυσκολεύτηκε να ανοίξει το σκορ με κοντινό σουτ.

Η Ξάνθη είχε μεγάλο ποσοστό κατοχής στο πρώτο ημίχρονο (58%), όμως, ο Απόλλων κατέγραψε περισσότερες τελικές προσπάθειες (7-3) και έχασε κάποιες καλές ευκαιρίες για να διπλασιάσει τα γκολ του, με σημαντικότερη το σουτ του Όσκαρ Λουσέρο στο οριζόντιο δοκάρι (18ο λεπτό).

Η πίεση της ακριτικής ομάδας αυξήθηκε στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου (ο Ρουμπέν Σουάρες αντικατέστησε τον Ζουλιάν ντε Γκουζμάν), αλλά οι κακές επιλογές των παικτών της στην τελική πάσα και η επιβλητική παρουσία του Τομ Σέντερμπεργκ δεν της επέτρεψαν να απειλήσει ουσιαστικά.

Σημείο-κλειδί της αναμέτρησης ήταν το πεντάλεπτο 68'-73'. Από ένα νέο πλάγιο του Παντελιάδη, ο Αντώνης Πετρόπουλος διπλασίασε τα γκολ με κεφαλιά και λίγο αργότερα ο Κώστας Φλίσκας αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Ο Έλληνας επιθετικός, μάλιστα, άγγιξε το δεύτερο προσωπικό του γκολ στο 75ο λεπτό, όταν μία νέα κεφαλιά του τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του θετικότατου Τσέμα, ωστόσο τίποτα, πλέον, δεν μπορούσε να αλλάξει την έκβαση της αναμέτρησης, το τέλος της οποίας σήμανε το όγδοο συνεχόμενο ματς της ακριτικής ομάδας χωρίς νίκη.

Ο Θανάσης Παντελιάδης. Είναι σχεδόν απίστευτο να αναδεικνύεται MVP στο ποδόσφαιρο ένας παίκτης που χρησιμοποιεί καλά τα χέρια του (εξαιρούνται οι γκολκίπερ). Από τη στιγμή, όμως, που έκανε δύο ασίστ με εκτέλεση πλαγίου (!) δικαιούται αυτόν τον άτυπο τίτλο. Πολύ καλή παρουσία, αλλά με τα... πόδια, είχε και ο Τάσος Τσοκάνης.

Το κεντρικό αμυντικό δίδυμο της Ξάνθης που αποτελείτο από τους Δημήτρη Γούτα και Σπύρο Βάλλα. Ο λόγος βρίσκεται στην παραπάνω κατηγορία.