Ατρόμητος - Αστέρας Τρίπολης 3-1

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Πίτου Γκαρσία, ο οποίος ετοίμασε δύο γκολ και κέρδισε ένα πέναλτι, ο Ατρόμητος των 10 παικτών από το 16ο λεπτό επιβλήθηκε για πρώτη φορά του Αστέρα Τρίπολης στο Περιστέρι και, μάλιστα, με 3-1.

Το live της αναμέτρησης

Εικόνα αγώνα:

Ένας απίστευτος Ατρόμητος ισοπέδωσε τον Αστέρα Τρίπολης και κατάφερε να πάρει μια σπουδαία νίκη αν και αγωνιζόταν με 10 παίκτες για 75 λεπτά! Οι Περιστεριώτες κέρδισαν για πρώτη φορά εντός έδρας τους Αρκάδες, σε μια αναμέτρηση άρχισε με τους χειρότερους οιωνούς για την ομάδα του Γιώργου Παράσχου. Ο Φυτανίδης αποβλήθηκε στο 16ο λεπτό όταν ως τελευταίος παίκτης ανέτρεψε τον Χουάνμα, ο οποίος ήτα σε προφανή θέση για γκολ.

Με το επιβλητικό 3-1 ο Ατρόμητος «εξαφάνισε» τους «νόμους της φύσης» και σε ένα ματς που δεν είχε Παπαδόπουλο και Ιγκλέσιας κατάφερε να φτάσει σε έναν θρίαμβο. Ο Γιώργος Παράσχος καθοδήγησε μαεστρικά τον Ατρόμητο, έκλεισε καλά τις γραμμές, άφησε την (ανούσια) κατοχή μπάλας στον Αστέρα και οι Περιστεριώτες επιβεβαίωσαν ότι είναι ένα επίπεδο πάνω από τον Αστέρα την εφετινή σεζόν.

Οι στημένες φάσεις αποδείχθηκαν δυνατό σημείο του Ατρόμητου. Η άμυνα του Αστέρα πιάστηκε αδιάβαστη και απροετοίμαστη και οι γηπεδούχοι έβαλαν δύο γκολ με κεφαλιές έπειτα από εκτελέσεις φάουλ. Το σκορ άνοιξε ο Καραμάνος στο 22 ενώ το 2-0 έγινε από το Νάστο.

Ο Αστέρας είχε ένα διάστημα πίεσης στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου, αλλά ο Ζησόπουλος που βρέθηκε δύο φορές σε θέση βολής δεν μπόρεσε να βρει στόχο από κοντινή απόσταση.

Και σα να μην έφτανε αυτό για τον Αστέρα ήρθε και το 3-0 του Ατρόμητου μετά από πέναλτι που έκανε ο Καράσκο στον Πίτου Γκαρσία και εκτέλεσε εύστοχα ο Ούμπιντες. Το μόνο που άλλαξε μέχρι το φινάλε του αγώνα ήταν το σκορ, καθώς ο Χουάνμα στο 88 έστειλε με κεφαλιά την μπάλα στα δίχτυα του Τσέναμο.

Ο Ατρόμητος που δεν είχε σκοράρει ποτέ κόντρα στον Αστέρα στο Περιστέρι το έκανε τρεις φορές σε ένα ματς όπου έπαιζε με παίκτη λιγότερο για 75 λεπτά.

Αδύναμος κρίκος:

Το κέντρο άμυνας του Αστέρα. Ανοργάνωτο και απροετοίμαστο, έχασε τα μαρκαρίσματα στις στημένες φάσεις και δέχθηκε γκολ από παίκτες που ήταν σχεδόν χωρίς αντίπαλο.