Ατρόμητος - Ηρακλής 1-0

Ο Ατρόμητος επικράτησε με το αγαπημένο του 1-0 του Ηρακλή στο Περιστέρι και πηγαίνει πλέον με ανεβασμένη την ψυχολογία στο ΟΑΚΑ για το ματς των ημιτελικών του Κυπέλλου κόντρα στην ΑΕΚ. Σκόρερ για την ομάδα του Δέλλα, ο Άντονι Λε Ταλέκ.

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Παρά το δύσκολο ματς με την ΑΕΚ την ερχόμενη Πέμπτη (3/3) για το Κύπελλο, ο Τραϊανός Δέλλας δεν έκανε πολλές αλλαγές, παρατάσσοντας κόντρα στον Ηρακλή ό,τι καλύτερο διέθετε. Αντίστοιχα, το ίδιο έπραξε και ο Νίκος Παπαδόπουλος σε ένα παιχνίδι μεγάλης σημασίας για τον "Γηραιό".

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα και κατάφεραν να κάνουν για πρώτη φορά αισθητή την παρουσία τους στα καρέ των αντιπάλων τους στο 14ο λεπτό. Ωστόσο ο Κεϊτά από πλάγια θέση εντός περιοχής δεν κατάφερε να βρει δίχυτα. Τρία λεπτά αργότερα ο Ματέι έκλεψε και έκανε ένα σουτ εκτός περιοχής και πάλι χωρίς τύχη. Η πρώτη καλή στιγμή για τον Ηρακλή ήρθε στο 21' με τον Μοντέιρο να επιχειρεί ένα μακρινό σουτ και τη μπάλα να φεύγει λίγο άουτ.

Στο 25' ο Ατρόμητος κατάφερε να μετουσιώσει την ανωτερότητά του σε γκολ. Ο Ματέι έβγαλε μια πανέμορφη μπαλιά μέσα στην περιοχή, ο Λε Ταλέκ έκαν ε την προβολή και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Χουάντερσον. Πέρασαν περίπου 20 λεπτά μέχρι την επόμενη καλή στιγμή. Στο 43' ο Μπρίτο έκλεψε από τον Μπαρτολίνι, έδωσε στον Λε Ταλέκ κι εκείνος σέρβιρε στον Ματέι που με τακουνάκι σκόραρε. Το γκολ ωστόσο δεν μέτρησε καθώς ο άσος του Ατρομήτου ήταν σε θέση οφσάιντ. Στην επανάληψη ο τεχνικός του Ηρακλή προσπάθησε να κάνει ακόμη πιο επιθετική την ομάδα του σε μια προσπάθεια να βρει το γκολ της ισοφάρισης.

Η ομάδα του Δέλλα όπως και στο πρώτο 45λεπτο, συνέχισε να έχει την κατοχή και τον έλεγχο του αγώνα, όμως δεν μπορούσε να απειλήσει την εστία του Ηρακλή. Στο 61' ο Μπουλούτ πάτησε περιοχή και έκανε ένα σουτ με την μπάλα να καταλήγει στην εξωτερική πλευρά των διχτύων του Μπάρκα. Η μεγαλύτερη στιγμή του δευτέρου ημιχρόνου ανήκε στον Ατρόμητο. Στο 77ο λεπτό ο Σουμπίνιο βγήκε τετ-α-τετ με τον Χουάντερσον, όμως νικήθηκε από τον τερματοφύλακα του Γηραιού. Στη συνέχεια της φάσης ο Λε Ταλέκ έκανε το σουτ, όμως η μπάλα κόντραρε στον Ζαμπάζη.

Όσο περνούσε η ώρα οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν να "ροκανίσουν" το χρόνο και να διαχειριστούν το σκορ. Τελικά τα κατάφεραν, ο Ηρακλής δεν απείλησε ουσιαστικά την εστία του Μπάρκα και το 1-0 έμεινε μέχρι τέλους.

Δείτε το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση:

Πολύ καλή εμφάνιση από τον Κοσμίν Ματέι. Ο Ρουμάνος δείχνει σιγά σιγά να βρίσκει τα πατήματά του. Έκανε μια πανέμορφη σέντρα στον Λε Ταλέκ στο γκολ του Ατρομήτου.

Είχε πολλά προβλήματα η αριστερή πλευρά του Ηρακλή. Ο Κιβρακίδης έκανε συνεχώς επελάσεις.