ΟΦΗ - Πανθρακικός 1-0

Ο Ντουντού Σεαρένσε σκόραρε στην πρώτη του ενέργεια ως παίκτης του ΟΦΗ (στο 61ο λεπτό) και χάρισε στη νέα του ομάδα τη νίκη με 1-0 επί του Πανθρακικού στο σχεδόν κατάμεστο "Γεντί Κουλέ". Στην 9η θέση ο κρητικός σύλλογος, ο οποίος συγκατοικεί με τον Εργοτέλη λίγες ημέρες πριν από τη μεταξύ τους μονομαχία στο Παγκρήτιο.

Το live της αναμέτρησης

Τα σημάδια της βαριάς ήττας στην Τούμπα δεν έγιναν αισθητά στους παίκτες του ΟΦΗ, οι οποίοι παίρνοντας ώθηση από τους οπαδούς τους, μπήκαν φορτσάτοι στον αγωνιστικό χώρο και πήραν τα ηνία της αναμέτρησης. Στο 8ο λεπτό, μάλιστα, ο Κάρλος Μιλιάζες επιχείρησε να βάλει το γκολ της χρονιάς με δυνατό βολέ από πολύ μακρινή απόσταση, αλλά ο Γιώργος Αθανασιάδης, με τη σειρά του, προτίμησε να θέσει υποψηφιότητα για μία από τις καλύτερες αποκρούσεις.

Το πρώτο ημίχρονο είχε καλό ρυθμό με εξαίρεση το διάστημα 18'-24', εξαιτίας των αλλεπάλληλων τραυματισμών (σ.σ. ο σοβαρότερος ήταν του Γιώργου Μακρή, μετά από σύγκρουση με τον Μάρκο Ζορό). Η ομάδα του Ρικάρντο Σα Πίντο ήταν πιο επικίνδυνη και εκτός από τη φάση του 8ου λεπτού, απείλησε στο 27' με τον Θανάση Παπάζογλου και στο 31' με τον Ζε Εντουάρντο, όπου ο Αθανασιάδης δήλωσε εκ νέου "παρών".

Ο Πανθρακικός, από την πλευρά του, έβρισκε τρόπους για να κερδίζει μέτρα, αλλά οι δύο (μικρο)ευκαιρίες που δημιούργησε δεν προήλθαν από οργανωμένες προσπάθειες. Συγκεκριμένα στο 15ο λεπτό η κοντινή κεφαλιά του Ασαέλ Μπεν Σαμπάτ εξουδετερώθηκε από τον Ντάνιελ Φερνάντες και στο 44ο το γυριστό του Δημήτρη Χασομέρη πέρασε πάνω από τα δοκάρια της κρητικής ομάδας.

Εν αντιθέσει με το πρώτο, στο δεύτερο ημίχρονο έγιναν πολλά φάουλ, ωστόσο αυτό το γεγονός κάθε άλλο παρά επηρέασε το ρυθμό της αναμέτρησης, την "μπαγκέτα" του οποίου κρατούσε ο ΟΦΗ. Η πίεση των γηπεδούχων απέφερε καρπούς στο 61ο λεπτό και, μάλιστα, στην πρώτη ενέργεια του Ντουντού Σεαρένσε ως παίκτης της ομάδας του Ρικάρντο Σα Πίντο (με ευθύβολο σουτ-κεραυνό στην αριστερή γωνία του Αθανασιάδη).

Στο τελευταίο ημίωρο οι παίκτες του Ρικάρντο Σα Πίντο έκαναν το προφανές: φρόντισαν να αποσπάσουν τον επικίνδυνο Ιγκόρ, ο οποίος ούτως ή άλλως δεν είχε τη στήριξη των τραυματιών Ρομέου Περέιρα-Χοσέ Μαρία Κάσες και μετά από την αναγκαστική αποχώρηση του Αντώνη Λαδάκη ήταν τελείως ασύνδετος.

Ο Ντουντού Σεαρένσε. Δεν αγωνίστηκε για περισσότερο από μισή ώρα, αλλά και μόνο το γεγονός ότι σκόραρε σε λιγότερο από 20 δευτερόλεπτα μετά την είσοδό του χαρίζοντας τη νίκη στον ΟΦΗ, του δίνει δικαιωματικά τον τίτλο του MVP.

Ο Βασίλης Κουτσιανικούλης. Ανήκει στο στρατόπεδο των νικητών, ωστόσο ήταν απογοητευτικός και δικαίως αντικαταστάθηκε από τον Μίρνες Σίσιτς με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου.