Ολυμπιακός - Βέροια 3-0

Πρωταθλητής Ελλάδας για 43η φορά στην ιστορία του είναι ο Ολυμπιακός που νίκησε 3-0 τη Βέροια στο "Γεώργιος Καραϊσκάκης. Δύο γκολ ο Νταβίδ Φουστέρ που αποθεώθηκε από τον κόσμο.

Με το πολύ ανανεωμένο αρχικό σχήμα του (θέση πήραν οι Φουστέρ, Ζντιέλαρ και Τσιμίκας) ο Ολυμπιακός δούλεψε καλά δημιουργικά από την αρχή του αγώνα. Οι Κολοβός, Τσόρι και Πουλίδο πήραν ουκ ολίγες πρωτοβουλίες οι οποίες είχαν συχνότερο τελικό αποδέκτη που εξ φύσεως παίζει πολύ καλά τη θέση του κρυφού φορ.

Σε μία τέτοια φάση στο 19' (στημένη) ο Ισπανός άσος πήρε το "σκουπίδι" από το φάουλ του Τσόρι και έγραψε το 1-0 προσθέτοντας έτσι το όνομά του στον κατάλογο των σκόρερ του Ολυμπιακού για 6η συνεχόμενη σεζόν.

Η Βέροια, προς τιμήν της, έπαιξε πολύ ανοιχτά και έφερε αρκετές φορές σε δύσκολη θέση τον Ολυμπιακό. Τα αμυντικά χαφ των πρωταθλητών δεν έκαναν καλή ανασταλτική του δουλειά με αποτέλεσμα οι Μακεδόνες να βρίσκουν χώρους από τον άξονα και να πατάνει περιοχή. Ο Ναζλίδης και ο Μαγέφσκι είχαν καλές ευκαιρίες για τελικές αλλά τις σπατάλησαν.

Βλέποντας την ομάδα του έχει τρύπες στον άξονα, ο Σίλβα έριξε στο 46' στον αγώνα τον Μπουχαλάκη για να σταθεί πιο επάξια στο πλευρό του Κασάμι, ρόλο στον οποίο ο Κρητικός ανταποκρίθηκε με σχετική επιτυχία.

Από το 65' μάλιστα, λεπτό κατά το οποίο ο Φουστέρ πέτυχε (με πολύ ωραίο τρόπο) και το 2-0, το παραμικρό ενδιαφέρον για τον τελικό νικητή εκμηδενίστηκε. Ο Ολυμπιακός πάντως διατήρησε το κέφι του (μπήκαν στο ματς και οι Φορτούνης και Ερνάνι) και έψαξε με αξιώσεις και το τρίτο γκολ.

Το βρήκε τελικά στο πρόσωπο του Πουλίδο στο 83' κατά το οποίο ο Πουλίδο έγραψε το 3-0 και έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη του Ολυμπιακού. Μία νίκη που του χάρισε το 43ο πρωτάθλημα της ιστορίας του.

Ο Νταβίδ Φουστέρ και όχι τιμής ένεκεν. Το αξίζει ο Ισπανός γιατί δείχνει πάνω από όλα επαγγελματική συμπεριφορά. Ιδρωσε τη φανέλα, πήρε στα σοβαρά το ματς, πέτυχε δύο γκολ. Και όλα αυτά έχοντας ελάχιστες συμμετοχές εφέτος.

Αδύναμος Κρίκος

Μαγέφσκι και Ναζλίδης είχαν τις ευκαιρίες να βάλουν φωτιά στα τόπια στο Καραϊσκάκη στο πρώτο ημίχρονο αλλά τις σπατάλησαν. Ο πρώτος μάλιστα με τρόπο μάλλον κουτό.

Αλλο ένα πρωτάθλημα για τον Ολυμπιακό το οποίο ήρθε νωρίτερα από ποτέ, πριν καν βγει ο Φλεβάρης. Ενας τίτλος που κατακτήθηκε πανεύκολα με τους "ερυθρόλευκους" να απέχουν κατά πολύ από τον ανταγωνισμό. Οι πρωταθλητές στρέφουν πλέον το ενδιαφέρον τους στο Κύπελλο και στο μεγάλο ημιτελικό με τον ΠΑΟΚ την Τετάρτη στην Τούμπα.

Oι συνθέσεις

Ολυμπιακός: Ρομπέρτο, Σαλίνο, Ντα Κόστα, Βούρος, Τσιμίκας, Ζντιέλαρ (46' Μπουχαλάκης), Κασάμι, Ντομίνγκες (66' Φορτούνης), Κολοβός (68' Ερνάνι), Φουστέρ, Πουλίδο.

Βέροια: Καντιμοίρης, Νέτο, Πούγγουρας, Μαλόν, Μπράβο, Ανάκογλου (84' Μεληκιώτης), Μοχάμεντ, Ναζλίδης (71' Καϊκούτ), Μαγιέφσκι (59' Γεωργιάδης), Άρσε, Σιόντης.

Η βαθμολογία, τα στατιστικά και οι σκόρερ της Super League 2015-2016

Photo Credits: Actionimages.gr

ΤΟ LIVE ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

14:24
Καλησπέρα σας από το "Γ. Καραϊσκάκης". Ο Ολυμπιακός υποδέχεται την Βέροια για την 24η αγωνιστική της Super League. Η σέντρα στις 15:00.
14:25
Με νίκη οι "ερυθρόλευκοι" σφραγίζουν και μαθηματικά την κατάκτηση του τίτλου.
14:27
Η ενδεκάδα του Ολυμπιακού: Ρομπέρτο, Σαλίνο, Ντα Κόστα, Βούρος, Τσιμίκας, Ζντιέλαρ, Κασάμι, Ντομίνγκες, Κολοβός, Φουστέρ, Πουλίδο.
14:27
Πολλές οι αλλαγές του Μάρκο Σίλβα στο βασικό σχήμα.
14:28
Η ενδεκάδα της Βέροιας: Καντιμοίρης, Νέτο, Πούγγουρας, Μαλόν, Μπράβο, Ανάκογλου, Μοχάμεντ, Ναζλίδης, Μαγιέφσκι, Άρσε, Σιόντης.
14:29
Καπίνο, Φορτούνης, Μπουχαλάκης, Ερνάνι, Καμπιάσο, Σεμπά, Ιντέγε οι εναλλακτικές λύσεις από τον πάγκο για τους Πειραιώτες.
14:30
Ο Ερνάνι βρίσκεται στην 18άδα για πρώτη φορά μετά τον τραυματισμό του.
14:31
Βασιλειάδης, Μελικιώτης, Γεωργιάδης, Μαραγκός, Όστοϊτς, Εντζεγκουέλε, Καϊκούτ κράτησε στους αναπληρωματικούς ο Δημήτρης Ελευθερόπουλος.
14:34
Οι παίκτες των δύο ομάδων είναι στον αγωνιστικό χώρο και πραγματοποιούν το ζέσταμα τους.
14:36
Εξαιρετικές για ποδόσφαιρο οι καιρικές συνθήκες στο Φάληρο.
14:37
Λίγος ο κόσμος στις κερκίδες του γηπέδου, 25 λεπτά πριν την έναρξη της αναμέτρησης.
14:40
Διαιτητής: Αρ. Βάτσιος (ΕΠΣ Δ. Αττικής)
Βοηθοί: Γ. Σταυρουλάκης (ΕΠΣ Ρεθύμνου), Δ. Βερρής (ΕΠΣ Λέσβου)
Τέταρτος: Αθ. Γιάχος (ΕΠΣ Χίου)
Παρατηρητής διαιτησίας: Δ. Σαραϊδάρης (ΕΠΣ Μακεδονίας)
14:45
Ολοκλήρωσαν το ζέσταμα τους οι ποδοσφαιριστές του Ολυμπιακού και της Βέροιας.
14:48
Άνοιξαν τα ποτιστικά του αγωνιστικού χώρου προκειμένου να μαλακώσουν το χόρτο.
14:49
Οι υπεύθυνοι του γηπέδου φορντίζουν για τις τελευταίες λεπτομέρειες, περίπου 10 λεπτά πριν την έναρξη του αγώνα.
14:49
Περίπου 10000 οι φίλοι του Ολυμπιακού αυτή την ώρα στο "Γεώργιος Καραϊσκάκης".
14:54
Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων ανακοινώνονται από τα μεγάφωνα του γηπέδου, με πρώτη αυτή των φιλοξενούμενων.
14:57
Βγαίνουν στον αγωνιστικό χώρο Ολυμπιακός και Βέροια.
14:57
Όλα έτοιμα για τη σέντρα του αγώνα.
15:00

1'

Έναρξη του αγώνα
15:03
Συνολικά σε 15 εντός έδρας αναμετρήσεις απέναντι στην Βέροια, ο Ολυμπιακός έχει 15 νίκες. Σε αυτά τα 15 παιχνίδια έχει σκοράρει 43 φορές ενώ έχει δεχθεί 2 τέρματα. Η μεγαλύτερη νίκη σε έκταση για την ομάδα του Πειραιά επιτεύχθηκε στις 6 Οκτωβρίου του 2013, όταν και επικράτησε της Βέροιας στο Γεώργιος Καραϊσκάκης με τελικό σκορ 6-0. Ήταν και πάλι μεσημέρι Κυριακής...
15:05

5'

Ο Ολυμπιακός έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων σε αυτά τα πρώτα πέντε λεπτά του αγώνα. Δεν έχει δημιουργήσει βέβαια κάποια ευκαιρία μπροστά στην εστία της Βέροιας.
15:06

6'

Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ο Κασάμι έκανε κάθετη πάσα για τον Φουστέρ, αλλά το σουτ του Ισπανού μεσοεπιθετικού από το ύψος της περιοχής κατέληξε δίπλα από το δεξί δοκάρι. Κοντά στο 1-0 οι γηπεδούχοι.
15:11

11'

Ο Κολοβός βρήκε ωραία τον Τσόρι, εκείνος σούταρε με το αριστερό μέσα από την περιοχή, αλλά ο Καντιμοίρης κατάφερε να μπλοκάρει την μπάλα.
15:14

14'

Θεατής του αγώνα ως τώρα ο Ρομπέρτο, με τη Βέροια να μην καταφέρνει να φτάσει με απειλητικές διαθέσεις προς την εστία του Ρομπέρτο. Οι παίκτες του Ολυμπιακού είναι συνεχώς στην επίθεση.
15:17

17'

Σέντρα του Σαλίνο από δεξιά και ο Μαλόν έδιωξε κόρνερ με κεφαλιά-ψαράκι, αλλά παραλίγο να στείλει την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, καθώς αυτή πέρασε ελάχιστα δίπλα από το αριστερό δοκάρι.
15:19

19'

ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό. Ο Ντομίνγκες εκτέλεσε φάουλ, η μπάλα κόντραρε στο κεφάλι του Μαλόν, άλλαξε πορεία, ο Φουστέρ μπήκε στην πορεία της μπάλας και έκανε προβολή με το δεξί, για να νικήσει τον Καντιμοίρη και να ανοίξει το σκορ για την ομάδα του Μάρκο Σίλβα.
15:20

20'

Στο 64%-36% η κατοχή της μπάλας για τον Ολυμπιακό.
15:21

21'

Κίτρινη κάρτα στον Ζντιέλαρ για φάουλ στον Ανάκογλου.
15:22
Φίλος του Ολυμπιακού ένιωσε αδιαθεσία και τώρα οι άνθρωποι των πρώτων βοηθειών είναι δίπλα του, εξετάζοντας την κατάσταση της υγείας του. Δεν φαίνεται κάτι ανησυχητικό για την ώρα.
15:25

25'

Ωραία συνεργασία του Κασάμι με τον Φουστέρ, σέντρα του Ισπανού από δεξιά, αλλά ήταν δυνατή και η μπάλα κατέληξε άουτ.
15:27

27'

Σουτ του Γιουσούφ με το αριστερό έξω από την περιοχή, έπεσε ο Ρομπέρτο, βρήκε την μπάλα και κατέληξε κόρνερ για τη Βέροια.
15:30

30'

Καλή στιγμή για την Βέροια, Ο Ναζλίδης βρήκε πολύ όμοργα τον Ανάκογλου, το σουτ του οποίου από καλή θέση δεν βρήκε στόχο. Μια ανάσα από το 1-1 η ομάδα του Δημήτρη Ελευθερόπουλου.
15:30

31'

5(2)-2(1) οι τελικές προσπάθειες στο ματς.
15:31

31'

Πολύ ωραίο σουτ του Κασάμι με το αριστερό έξω από την περιοχή, με τον Καντιμοίρη να κάνει εντυπωσιακή επέμβαση και να διώχνει σε κόρνερ.
15:35
Ο Λεόνε δίνει άλλο... τόνο στη σημερινή αναμέτρηση.
15:36
Φιλάει το σήμα στην καρδιά ο Φουστέρ.
15:40

40'

Έχουμε μπει στο τελευταίο πεντάλεπτο του πρώτου μέρους και ο Ολυμπιακός προηγείται με 1-0 από το 19' με το γκολ του Φουστέρ.
15:43

43'

Ο Ναζλίδης προσπάθησε να εκμεταλλευτεί το λάθος του Ντα Κόστα, έκανε ψηλοκρεμαστό σουτ, βλέποντας εκτός εστίας τον Ρομπέρτο, αλλά δεν ήταν δυνατό και ο Ισπανός γκολκίπερ μπλόκαρε εύκολα την μπάλα.
15:44

44'

Σέντρα του Τσιμίκα από τα αριστερά, κεφαλιά του Κασάμι, η μπάλα πάνω από το δοκάρι του Καντιμοίρη.
15:44
Ο Σαλίνο υπό την επιτήρηση του Μαγιέφσκι.
15:46

45'

Σουτ του Μαγιέφσκι, η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από το δοκάρι του Ρομπέρτο. Κοντά στο 1-1 η Βέροια.
15:46

45'

Λήξη πρώτου ημιχρόνου, Ολυμπιακός - Βέροια 1-0.
16:03

46'

Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.
16:03

46'

Ο Μπουχαλάκης πέρασε στην θέση του Ζντιέλαρ.
16:07
Μια από τις πολλές μάχες του Ντομίνγκες.
16:08

50'

Καλή εκτέλεση φάουλ του Ντομίνγκες από τα αριστερά, ο Ντα Κόστα προσπάθησε να μπει στην φάση, αλλά δεν πρόλαβε την μπάλα και αυτή κατέληξε στα χέρια του Καντιμοίρη.
16:10

52'

Ο Μαγιέφσκι βρέθηκε απέναντι από τον Ρομπέρτο μετά την πάσα του Ναζλίδη, πλάσαρε με το αριστερό, αλλά ο Ρομπέρτο κάλυψε υπέροχα με το σώμα του και έκανε μια εντυπωσιακή επέμβαση.
16:22

57'

Ο Τσόρι εκτέλεσε φάουλ και ο Κασάμι που μπήκε στην πορεία της μπάλας, πλάσαρε, αλλά ο Καντιμοίρης μπλόκαρε.
16:24

59'

'Έξω ο Μαγιέφσκι, μέσα ο Γεωργιάδης.
16:25

65'

ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό. Αντεπίθεση από τον Ολυμπιακό, ο Σαλίνο έκανε τη σέντρα από δεξιά, κοντρόλ του Κολοβού με το στήθος και ο Φουστέρ βρήκε την μπάλα με τη μία και και με αριστερό έκανε το 2-0.
16:26

66'

Μέσα ο Ερνάνι στην θέση του Κολοβού και ο Φορτούνης στην θέση του Ντομίνγκες.
16:28

70'

Ο Ολυμπιακός καθαρίζει εν πολλοίς τη νίκη και εξασφαλίζει το 43ο πρωτάθλημα της ιστορίας του έκτο σερί.
16:28

71'

Έξω ο Ναζλίδης, μέσα ο Καϊκούτ.
16:30

72'

Σέντρα του Ερνάνι από τα αριστερά, ο Φουστέρ προσπάθησε να πιάσει την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι και μέσα στη μικρή περιοχή, αλλά δεν τα κατάφερε. Χάθηκε η ευκαιρία να σημειώσει χατ-τρικ.
16:30

72'

Σουτ του Φορτούνη από το ύψος της περιοχής, αλλά έδιωξε σε κόρνερ ο Καντιμοίρης.
16:31

73'

Ψαλιδάκι του Φορτούνη, με τον Καντιμοίρη να διώχνει με υπερένταση σε κόρνερ. Αν η μπάλα κατέληγε στα δίχτυα, θα ήταν από τα εντυπωσιακότερα γκολ στο πρωτάθλημα.
16:36
Ο Μαγιέφσκι ανάμεσα σε δυο αντιπάλους του.
16:37

79'

Δυνατό σουτ του Μπουχαλάκη έξω από την περιοχή, η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από το δοκάρι του Καντιμοίρη.
16:38

81'

Κίτρινη κάρτα στον Σιόντη για φάουλ στον Κασάμι.
16:40

82'

Εντυπωσιακή κεφαλιά του Ντα Κόστα μετά το κόρνερ του Φορτούνη, ακόμα πιο εντυπωσιακή όμως η επέμβαση του Καντιμοίρη που έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ.
16:41

82'

Εκτέλεση κόρνερ του Φορτούνη, η μπάλα πήρε φάλτσα και παραλίγο να καταλήξει στα δίχτυα. Προσπάθησε να κάνει προβολή και ο Κασάμι, αλλά δεν πρόλαβε.
16:41

83'

ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό. Ο Πουλίδο επέμεινε σε μια φάση διαρκείας στην περιοχή της Βέροιας και με προβολή που έκανε με το δεξί, έστειλε την μπάλα στην δεξιά γωνία του Καντιμοίρη. Τρίτο του γκολ στο πρωτάθλημα σε ισάριθμα ματς που ξεκίνησε στο αρχικό σχήμα ο Μεξικανός.
16:42

84'

Έξω ο Ανάκογλου, μέσα ο Μεληκιώτης.
16:44

86'

Σέντρα του Γεωργιάδη από τα δεξιά, αλλά ούτε ο Καϊκούτ, ούτε ο Μεληκιώτης προλάβαιναν να κάνουν την κεφαλιά και η μπάλα πέρασε άουτ.
16:46

88'

Ο Ερνάνι κινήθηκε από τα αριστερά, την κατάλληλη στιγμή έκοψε προς το πέναλτι, με τον Φουστέρ να σουτάρει με το αριστερό και να στέλνει την μπάλα άουτ. Μια ανάσα από το 4-0 ο Ολυμπιακός και από το χατ-τρικ ο Ισπανός μεσοεπιθετικός των Πειραιωτών.
16:48

90'

Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων.
16:49
Οι παίκτες του Ολυμπιακού σε πανηγυρικό στιγμιότυπο.
16:51

93'

Λήξη του αγώνα.
16:51
Ο Ολυμπιακός νίκησε 3-0 την Βέροια και κατέκτησε μαθηματικά το 43ο πρωτάθλημα στην ιστορία του!
16:52
Πανηγυρικό κλίμα στο Φάληρο και η ιαχή "Ολυμπιακός - Ολυμπιακός" από τον κόσμο της ομάδας!
16:52
MVP του αγώνα ο Φουστέρ.
16:55
Μάρκο Σίλβα: "Είμαι πολύ ικανοποιημένος για το πρωτάθλημα. Ευχαριστώ τον κόσμο για την στήριξή του καθ' όλη την διάρκεια της σεζόν. Ευχαριστώ τους παίκτες, την διοίκηση, τους πάντες γι' αυτή την επιτυχία.

Πολύ ικανοποιητικό που κατακτήσαμε τόσο γρήγορα το πρωτάθλημα και με χαροποιεί. Είμαστε η καλύτερη ομάδα και συγχαίρω τους πάντες. Ο επόμενος στόχος μας είναι το Κύπελλο. Σκοπός μου είναι να συνεχίσω...".
16:56
Οι παίκτες φορούν μπλουζάκια με τον αριθμό "43" και κάνουν "όλε όλε..." με τον κόσμο που έχει μείνει και χειροκροτεί τους πρωταθλητές. Για πρώτη φορά Φλεβάρη μήνα ο Ολυμπιακός έχει κατακτήσει τον τίτλο.