ΟΦΗ-Ολυμπιακός 0-4

Ο Μάρκο Σέποβιτς αντικατέστησε τον τραυματία Σαβιόλα, πέτυχε χατ-τρικ και ο Ολυμπιακός έφυγε με το εντυπωσιακό 4-0 από το "Γεντί Κουλέ". Κατέρρευσε μετά τα δύο γκολ ο ΟΦΗ, ο οποίος γνώρισε τη δεύτερη εντός έδρας ήττα του. Ο Μασάντο είχε ανοίξει το σκορ.

ΤΟ LIVE ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Εικόνα αγώνα:

Είμαστε σίγουροι πως αν γυρνούσε ο χρόνος πίσω και ο Μίτσελ είχε τη δυνατότητα να διαλέξει να έχει στη διάθεσή του για τη Μάντσεστερ τον Σαβιόλα ή να προηγείται 0-2 του ΟΦΗ, θα προτιμούσε το δεύτερο. Βλέπετε, με ένα ξέσπασμα τριών λεπτών στο κατά τ' άλλα κακό πρώτο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός εκμεταλλεύτηκε τα κενά της άμυνας των γηπεδούχων, προηγήθηκε με διαφορά δύο τερμάτων, αλλά λίγο νωρίτερα έχασε τον Αργεντινό επιθετικό με τραυματισμό.

Και μπορεί το αποτέλεσμα -από τα γκολ των Μασάντο και Σέποβιτς- να ήταν το επιθυμητό σε μια δύσκολη έδρα και μάλιστα με εύκολο τρόπο ενόψει του κρίσιμου αγώνα της Τρίτης, η απώλεια του Σαβιόλα προκάλεσε προβληματισμό στο "ερυθρόλευκο" στρατόπεδο.

Το 0-2 ήρθε όσο εύκολα διαβάζεται. Μέχρι το 35' δεν είδαμε τίποτε διαφορετικό από τακτική των προπονητών και ελάχιστες τελικές. Όλα άλλαξαν στο τρίλεπτο όπου ο Ολυμπιακός άνοιξε την άμυνα του ΟΦΗ και ουσιαστικά "καθάρισε" το ματς. Αυτό το έκανε στο δεύτερο μέρος όταν ένα λεπτό μετά τη μεγάλη ευκαιρία του Κάμπελ, ο Σέποβιτς πήρε την πάσα από τον εξαιρετικό Χολέμπας και σαν σε προπόνηση έγραψε από κοντά το 0-3.

Η σεμνή τελετή είχε λάβει τέλος με τον ΟΦΗ να πληρώνει τα αμυντικά του λάθη στις κρίσιμες στιγμές, χάνοντας τον προσανατολισμό του στο χορτάρι και τις καλές εντυπώσεις, στο τακτικό κομμάτι, μέχρι το γκολ του Μασάντο.

Τα υπόλοιπα λεπτά κυλούσαν χωρίς κάτι αξιοσημείωτο, πλην της πρώτης και αξιόλογης τελικής προσπάθειας των Κρητικών στον αγώνα, αλλά στο 88ο λεπτό ένα "δώρο" του Φερνάντες σε εκτέλεση φάουλ του Πελέ και το τρίτο γκολ του Σέποβιτς, έβαλαν το κερασάκι στην τούρτα για το τελικό 0-4.

MVP:

Ο Μάρκο Σέποβιτς μπήκε να καλύψει το κενό του Σαβιόλα και το έκανε με το παραπάνω σκοράροντας τρία από τα τέσσερα γκολ της επιβλητικής νίκης. Εξαιρετικός και ο Χολέμπας, που σέρβιρε δύο γκολ και δημιούργησε ουκ ολίγα ρήγματα στον ΟΦΗ.

Αδύναμος κρίκος:

Κανένα από τα ατού του ΟΦΗ δεν δούλεψε στο ματς. Σίσιτς εξαφανισμένος. Ντοντού εξαφανισμένος. Δικαίως αντικαταστάθηκαν από τον Σα Πίντο που είδε σε ακόμη ένα ματς τον ΟΦΗ να χάνει με βαρύ σκορ χωρίς να το αξίζει.