Αστέρας Τρίπολης - Πανθρακικός 1-0

Με γκολ του Πάμπλο ντε Μπλάσις στο 54ο λεπτό, ο Αστέρας Τρίπολης επικράτησε 1-0 του Πανθρακικού στο "Θ. Κολοκοτρώνης" και κλείδωσε τη συμμετοχή του στα πλέι οφ της Super League.

Το live της αναμέτρησης

Η ομάδα της Αρκαδίας ανέβηκε στην 4η θέση της βαθμολογίας και περιμένει το ντέρμπι Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός για να μάθει αν θα παραμείνει εκεί!

Το σημαντικό για τους Αρκάδες είναι ότι απέχουν πλέον 13 βαθμούς από τις ομάδες της 6ης θέσης, τον Παναιτωλικό, τον ΟΦΗ και το σημερινό του αντίπαλο, 7 αγωνιστικές πριν από το φινάλε και ουσιαστικά έχει εξασφαλίσει την είσοδό του και στα φετινά play-off!

Η ομάδα του Στάικου Βεργέτη είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και προσπάθησε να πιέσει τον Πανθρακικό χωρίς όμως να τα καταφέρει ιδιαίτερα στο πρώτο ημίχρονο, όπου απείλησε από στημένες φάσεις, όπως την κεφαλιά του Γκοϊάν στο 16', έπειτα από κόρνερ του Ουσέρο.

Η ομάδα του Άκη Μάντζιου απείλησε ελάχιστα στο πρώτο 45λεπτο όμως είχε τη μεγάλη ευκαιρία στο 39', όταν από λάθος του Ζησόπουλου, το πλασέ του Καθάριου έφυγε άουτ.

Ο Αστέρας μπήκε πιο δυνατά στο 2ο μέρος και ευτύχησε να προηγηθεί στο 54' όταν οι παίκτες του συνεργάστηκαν άψογα και ο Ντε Μπλάσις με άλλη μία κεφαλιά φέτος άνοιξε το σκορ.

Στη συνέχεια ο Αστέρας είχε κι άλλες καλές στιγμές να διπλασιάσει τα τέρματά του χωρίς πάντως να τα καταφέρει ενώ οι Θρακιώτες έγιναν επικίνδυνοι μπροστά στην εστία του Μπαντή στα τελευταία λεπτά, το 1-0 όμως έμεινε ως το τέλος.

Ο Πάμπλο Ντε Μπλάσις με ακόμη μία κεφαλιά του έφτασε στα 8 γκολ στο πρωτάθλημα και οδήγησε τον Αστέρα σε μια νίκη Ευρώπης.

Είναι από τα ματς που ο αδύναμος κρίκος ήταν από τους γηπεδούχους. Ο Χουάνμα δεν βοήθησε την επίθεση του Αστέρα και όταν πέρασε στη θέση του ο Μπαράλες ο Αστέρας άλλαξε όψη.

Κλειδί αγώνα

Η επίθεση του Αστέρα η οποία άλλαξε πρόσωπο στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Πανθρακικός πίεσε στο φινάλε του πρώτου μέρους, αλλά δεν βρήκε στόχο.

Αστέρας Τρίπολης (Βεργέτης): Μπαντής, Τσαμπούρης, Παπαχρήστος, Ζησόπουλος, Γκοϊάν, Ουσέρο, Εντό, Μουνάφο (79' Κουρμπέλης), Χουάνμα (46' Μπαράλες), Ντε Μπλάσις, Καράσκο (69' Ναβάρο).

Πανθρακικός (Μάντζιος): Αθανασιάδης, Παπαγεωργίου, Χρήστου (86' Μπαϊκαρά), Μπεν Σαμπάτ, Ντιόγκο, Μακρυδημήτρης, Ντος Σάντος, Εμπό, Τζάνης, Καθάριος (73' Μολίνα), Ιγκόρ (29' Χασομέρης).

Στιγμές από το ματς του "Θ. Κολοκοτρώνης"