Πανθρακικός - Ατρόμητος 0-1

Ο Ατρόμητος, χωρίς να πιάσει υψηλά στάνταρ απόδοσης, επικράτησε με 1-0 του Πανθρακικού, ο οποίος υποβιβάστηκε και μαθητικά στη Football League. Ο Αντονί Λε Ταλέκ "χρυσός σκόρερ" για τους Περιστεριώτες.

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στα πρώτα λεπτά, με τον Πανθρακικό να έχει τον έλεγχο, αλλά δίχως να απειλεί με αξιώσεις την εστία του Βασίλη Μπάρκα. Η ομάδα του Ζόραν Στοΐνοβιτς, ο οποίος έκανε ντεμπούτο ως πρώτος προπονητής στον πάγκο των Θρακιωτών, έχασε δύο καλές στιγμές με τον Δημήτρη Χασομέρη (2') και τον Ίγκορ ντε Σόουζα (16'). Ο Ατρόμητος προσπάθησε να "χτυπήσει" στην κόντρα-επίθεση και τελικά είδε το πλάνο να αποδίδει καρπούς, καθώς στο 21ο λεπτό ο Αντονί Λε Ταλέκ με όμορφο πλασέ έβαλε σε θέση οδηγού την ομάδα του.

Ο Γάλλος δέχθηκε την εξαιρετική κάθετη του Σουμπίνιο και νίκησε τον Γιώργο Αθανασιάδη για το 1-0. Ένα λεπτό αργότερα οι Περιστεριώτες θα μπορούσαν να διπλασιάσουν τα τέρματά τους, αλλά το σουτ του Χαβιέρ Ούμπιδες πέρασε ελάχιστα έξω από το αριστερό δοκάρι. Μετά το γκολ, η ομάδα του Τραϊανού Δέλλα άφησε την μπάλα στους γηπεδούχους, οι οποίοι είχαν μία ανούσια κατοχή, έκλεισε τους χώρους και διαχειρίστηκε εξαιρετικά το υπέρ της προβάδισμα.

Όπως και στο πρώτο ημίχρονο, η ομάδα της Κομοτηνής μπήκε καλύτερα και πίεσε για το γκολ της ισοφάρισης, αλλά σε τρεις περιπτώσεις σε διάστημα δύο(!) λεπτών, ο Ίγκορ δεν κατάφερε να νικήσει τον Μπάρκα. Μάλιστα, ο νεαρός γκολκίπερ, στο 61' πραγματοποίησε ακόμη μία εξαιρετική επέμβαση σε τετ α τετ με τον Χασομέρη. Μετά το 65ο λεπτό, ο Ατρόμητος ανέβασε την απόδοσή του κι είχε δύο καλές στιγμές με τον Κοσμίν Ματέι, τα σουτ του οποίου πέρασε ελάχιστα έξω από την εστία του Αθανασιάδη. Στα τελευταία λεπτά ο Πανθρακικός κυνήγησε το 1-1, αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

Ο Αντονί Λε Ταλέκ πέτυχε το "χρυσό γκολ", αλλά ο Βασίλης Μπάρκας κράτησε όρθια την ομάδα του στο δεύτερο ημίχρονο με τις εξαιρετικές αποκρούσεις που πραγματοποίησε.

Η αμυντική γραμμή αποτέλεσε γι' ακόμη μία αναμέτρηση την "αχίλλειο πτέρνα" για τον Πανθρακικό. Αρκετά αβίαστα λάθη, έλλειψη καθαρού μυαλού και κακές επιλογές συνέθεταν το σκηνικό στα μετόπισθεν των γηπεδούχων, ενώ χαρακτηριστικός είναι ο τρόπος με τον οποίο "πιάνεται στον ύπνο" στο γκολ του Λε Ταλέκ.

Ο Ατρόμητος έχει βρει τον τρόπο το τελευταίο διάστημα να παίρνει τα αποτελέσματα, κι αυτό είναι το σημαντικότερο για την ομάδα του Τραϊανού Δέλλα, η οποία "χτίζει" έστω και καθυστερημένα χαρακτήρα. Οι Περιστεριώτες, παρότι είχαν παθητικό ρόλο στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού κατάφεραν να φθάσουν στο γκολ, το οποίο διευκόλυνε σε μεγάλο βαθμό το έργο τους στη συνέχεια του παιχνιδιού. Όσον αφορά στον Πανθρακικό, "προδόθηκε" σ' ακόμη μία αναμέτρηση, όπως προείπαμε, από την άμυνά του, παρά το γεγονός πως πραγματοποίησε μία καλή εμφάνιση.

Πανθρακικός: Αθανασιάδης, Παπαγεωργίου, Μελίσσης, Μπουγαΐδης, Χρήστου, Τσιάρας (74' Μπαϊκαρά), Ηλιάδης, Λαδάκης, Χασομέρης (84' Μουδούρογλου), Ντιγκινί, Ίγκορ.

Ατρόμητος: Μπάρκας, Κιβρακίδης, Φυτανίδης, Λαζαρίδης, Μπιτόλο, Ούμπιδες, Ουσέρο, Μπρίτο, Ματέι (81' Γροντής) Σουμπίνιο (62' Στόιτσεφ), Λε Ταλέκ (87' Παπαδόπουλος).

To live της αναμέτρησης

16:58
Φίλες και φίλοι καλησπέρα. Σε λίγα λεπτά έχουμε σέντρα στο παιχνίδι μας.
16:58
Για τον Πανθρακικό δεν υπάρχει άλλο αποτέλεσμα πέραν της νίκης. Αν έρθει, υπάρχουν ελπίδες για παραμονή έστω και ελάχιστες. Ο Ατρόμητος από την άλλη πλευρά με διπλό θα πλησιάσει στις θέσεις που οδηγούν στα πλέι οφ.
16:59
Οι συνθέσεις των δυο ομάδων:

Πανθρακικός (Στοϊνοβιτς): Αθανασιάδης, Παπαγεωργίου, Μελίσσης, Μπουγαΐδης, Χρήστου, Ηλιάδης, ΛΑδάκης, Τσιάρας, Χασομέρης, Ντιγκίνι, Ιγκόρ.

Ατρόμητος (Δέλλας): Μπαρκας, Κιβρακίδης, Φυτανίδης, Λαζαρίδης, Μπίτολο, Ουσέρο, Μπρίτο, Σουμπίνιο, Ουμπίδες, Ματέι, Λε Ταλέκ.
17:06
Με νέο προπονητή στον πάγκο ο Πανθρακικός, αφού ο Γιάννης Χατζηνικολάου παραιτήθηκε για προσωπικούς λόγους όπως δήλωσε.
17:13
Νωρίτερα ο Παναιτωλικός νίκησε με 1-0 την ΑΕΚ στο Αγρίνιο.
17:15
Έτσι θα παραχθούν οι δυο ομάδες
17:17

1':

Σέντρα στο παιχνίδι μας.
17:19

2':

Καλό σουτ του Χασομέρη από τα δεξιά και στο ύψος της μεγάλης περιοχής, η μπάλα θα περάσει ελάχιστα άουτ.
17:19
Ο Μπάρκας έπεσε και έλεγχε τη φάση, όμως οι γηπεδούχοι έδειξαν πως θα κυνηγήσουν το γκολ από νωρίς.
17:21
Ο Ίγκορ βρήκε φάτσα με τον Μπάρκα, όμως η μπαλιά ήταν πιο δυνατή και δεν την πρόλαβε τελευταία στιγμή. Απειλεί λοιπόν ο Πανθρακικός με το καλημέρα.
17:22
Ο Ατρόμητος κρατάει έξυπνα τη μπάλα και ψάχνει διαδρόμους, όμως ο Πανθρακικός είναι πιο ουσιαστικός στην επίθεση.
17:24
Ο Ματέι με το εξωτερικό έβγαλε μία πάσα στον Σουμπίνιο, όμως ο Βραζιλιάνος δεν έπιασε καλά το σουτ και η μπάλα πέρασε άουτ. Στο 7ο λεπτό αυτή η φάση.
17:25

8':

Κόρνερ για τον Ατρόμητο μετά από φάση διαρκείας.
17:27
Ανοιχτό παιχνίδι στην Κομοτηνή, οπότε λογικά θα έχουμε ένα γκολ στο πρώτο μέρος.
17:29

12':

Κόρνερ για τον Πανθρακικό τώρα και όλοι μπροστά.
17:30
Αντεπίθεση για τον Ατρόμητο με τέσσερις παίκτες και δυο για τον Πανθρακικό. Ο Ματέι, ωστόσο, θα την δώσει σε αντίπαλο!
17:31
Μάλλον έχει άγχος Ρουμάνος γιατί έχουν έρθει να τον δουν από την Τουρκία.
17:32
Αντεπίθεση για τον Ατρόμητο από τα αριστερά, ο Ματέι ολομόναχος θα κάνει τη σέντρα και θα στείλει τη μπάλα άουτ. Εκτός αγώνα ο Ρουμάνος μέχρι στιγμής.
17:33

16':

Σουτ του Ίγκορ μέσα από τη μεγάλη περιοχή, η μπάλα πάνω στα σώματα. Καλή στιγμή για τους γηπεδούχους.
17:34
Οι δυο ομάδες έχουν πάθος και όρεξη, όμως κάνουν πολλά λάθη στην τελική προσπάθεια.
17:38

21':

Γκοοοοοολ 1-0 ο Ατρόμητος με τον Λε Ταλέκ.
17:39
Ο Σουμπίνιο πέρασε όμορφη κάθετη μπαλιά στον Λε Ταλέκ στο ύψος της μεγάλης περιοχής, με τον Γάλλο να πλασάρει και να ευστοχεί.
17:40

22':

Νέα μεγάλη στιγμή για τον Ατρόμητο. Ο Ουμπίδες από καλή θέση και στα αριστερά θα σουτάρει, η μπάλα ελάχιστα άουτ.
17:44
Πολλά τα κενά στην άμυνα του Πανθρακικού. Αν δεν προσέξει το σκορ μπορεί να ξεφύγει.
17:45

28':

Ο Χασομέρης πήρε μία κεφαλιά όμως η μπάλα έφυγε άουτ. Το παλεύουν οι γηπεδούχοι.
17:48

31':

Κόρνερ για τον Ατρόμητο.
17:50
Αυτό ήταν το 5ο γκολ για τον Λε Ταλέκ τη φετινή περίοδο με τον Ατρόμητο. Όλα τα τέρματα του είναι βαθμοί για την ομάδα του Περιστερίου.
17:52
Ανούσια κατοχή για τον Πανθρακικό στα τελευταία λεπτά.
17:53

36':

Σέντρα του Χασομέρη, η μπάλα θα φύγει άστοχα αν και ήταν σε καλή θέση.
17:55
Έχει πέσει ο ρυθμός του αγώνα και μάλιστα γίνονται αρκετά φάουλ στη μεσαία γραμμή.
17:56
Κακή μπαλιά του Λε Ταλέκ στην αντεπίθεση για τον Ατρόμητο. Θα μπορούσε να φτιάξει κάποια επικίνδυνη φάση.
17:59
Δύσκολα θα αλλάξει κάτι στο σκορ μέχρι να σφυρίξει ο διαιτητής για το πρώτο μέρος.
18:00

43':

Πανέμορφη μπαλιά του Σουμπίνιο στον Μπρίτο, ο δεύτερος δεν θα μπορέσει να κάνει αμέσως το σουτ.
18:01
Φωνάζει από τον πάγκο του ο Δέλλας να ξυπνήσουν οι παίκτες του Ατρόμητου.
18:02

45':

Ο Ματέι φάτσα με τον τέρμα θα σουτάρει, όμως θα στείλει τη μπάλα πάνω στον Αθανασιάδη. Εκπληκτική η μπαλιά του Σουμπίνιο. Σε καλή μέρα ο Βραζιλιάνος.
18:02

45':

Ημίχρονο στην Κομοτηνή. Μπροστά στο σκορ ο Ατρόμητος.
18:15
Τα στατιστικά του πρώτου μέρους
18:17
Όλα έτοιμα για τη σέντρα του δευτέρου μέρους.
18:20

46':

Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο.
18:21
Χωρίς αλλαγές οι δυο ομάδες στο δεύτερο μέρος.
18:23
Και πάλι ο Πανθρακικός έχει μπει πιο δυνατά, όμως δεν μπορεί να φτιάξει φάσεις.
18:24
Ο Λαζαρίδης στα 37 του περνάει δεύτερη νεότητα. Ο χρόνος δεν έχει αγγίξει καθόλου την ποιότητα του.
18:26
Αργός ο ρυθμός στο δεύτερο ημίχρονο. Παιχνίδι κέντρου μέχρι στιγμής.
18:28
Δεν υπάρχει σχέδιο επίθεσης για τους γηπεδούχους. Μόνο ο Ίγκορ με τον Ντιγκινί προσπαθούν να σώσουν ότι σώζεται.
18:30

54':

Ο Ατρόμητος κέρδισε ένα φάουλ, όμως με δυο σουτ ο Ουμπίδες δεν μπόρεσε να απειλήσει την εστία του Αθανασιάδη.
18:30

55':

Σουτ από τον Ίγκορ από το ύψος της μεγάλης περιοχής και κεντρικά, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια.
18:31

55':

Τρομερή ευκαιρία για τον Πανθρακικό. Ο Ίγκορ από το ύψος του πέναλτι δεν μπόρεσε να νικήσει τον Μπάργκα! Η μπαλιά από τον Ντιγκινί.
18:31

56':

Και νέα μεγάλη στιγμή για τον Πανθρακικό. Ο Ίγκορ από καλή θέση καθυστέρησε να σουτάρει, τελικά πάτησε στην περιοχή και μετά από κόντρες και σουτ η μπάλα απομακρύνθηκε.
18:33
Όμορφες παρουσίες στο γήπεδο της Κομοτηνής
18:33
Ο Πανθρακικός πιέζει ασφυκτικά την άμυνα του Ατρόμητου με τον Δέλλα να φωνάζει από τον πάγκο να ξυπνήσουν.
18:33
Λογικά ο Ματέι θα περάσει εκτός αγωνιστικού χώρου. Ο Ρουμάνος είναι εκτός αγώνα.
18:34
Στο άλλο ματς ο ΠΑΟΚ προηγείται με 2-0 της Καλλονής.
18:35
Ο Χρήστου γλίστρησε και έπεσε κάτω με τους παίκτες του Ατρόμητου να ζητούν κάρτα για θέατρο.
18:36

61':

Ο Χασομέρης τετ α τετ με τον Μπάρκα δεν θα μπορέσει να τον νικήσει. Εξαιρετικός ο νεαρός γκολκίπερ.
18:36
Τον ματιάσαμε τον Μπάρκα! Πέταξε τη μπάλα έξω και ζητάει το ιατρικό τιμ να μπει στον αγωνιστικό χώρο.
18:37

62':

Έξω ο Σουμπίνιο, μέσα ο Στόιτσεφ. Κουράστηκε ο Βραζιλιάνος που δεν είναι ακόμα 100% έτοιμος.
18:39
Το ματς "μυρίζει" για ένα ακόμα γκολ. Τώρα ποιος θα το βάλει; Δύσκολο να προβλέψουμε.
18:40
Η μπάλα δεν περνά στην περιοχή του Πανθρακικού, δίνοντας έτσι τη δυνατότητα στους γηπεδούχους να βγαίνουν συνέχεια με πολλούς παίκτες στην κόντρα.
18:41
46-54% η κατοχή της μπάλας υπέρ του Ατρόμητου.
18:43

67:

Καλό σουτ του Χασομέρη, η μπάλα άουτ.
18:43

68':

Ωραίο σουτ από τον Ματέι από το ύψος της μεγάλη περιοχής, η μπάλα δίπλα από τα δεξί δοκάρι.
18:44

69':

Σουτ από απόσταση από τον Παπαγεωργίου, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια. Κανείς δεν προσπάθησε να τον σταματήσει.
18:44
Πολύ soft ο Ατρόμητος στη μεσαία γραμμή. Αν ήταν άλλη ομάδα απόψε, ίσως το σκορ να ήταν διαφορετικό.
18:45

70':

Καλή συνεργασία για τον Ατρόμητο. Ο Μπίτολο βρήκε τον Μπρίτο στη μικρή περιοχή, το σουτ του τελευταίου πήγε πάνω στον Αθανασιάδη.
18:46

71':

Σουτ του Ματέι η μπάλα ελάχιστα άουτ! Πιέζει τώρα ο Ατρόμητος.
18:47

72':

Κίτρινη κάρτα στον Χασομέρη,
18:48
Ο Φυτανίδης χτύπησε σε ένα μαρκάρισμα με τον Ίγκορ νωρίτερα και γι αυτό είχαμε μία ένταση στο παιχνίδι που έφερε και την κάρτα στον Χασομέρη.
18:49

74':

Τσιάρας έξω, μέσα ο Μπαϊκαρά.
18:51

76':

Ζητούν πέναλτι οι γηπεδούχοι σε ένα σπρώξιμο του Ίγκορ στην περιοχή. Νεύρα και πάλι.
18:51

76':

Κίτρινη κάρτα στον Λαδάκη για διαμαρτυρίες.
18:52
Κίτρινη τώρα και τον Ίγκορ.
18:52
Ο διαιτητής απέβαλλε τον τεχνικό του Πανθρακικού, Στοϊνοβιτς.
18:52

78':

Κίτρινη κάρτα στον Μπρίτο.
18:53

79':

18:55
Άναρχο παιχνίδι στα τελευταία λεπτά.
18:55
Οι παίκτες του Ατρόμητου πετούν τη μπάλα από την άμυνα απλά για να την διώξουν.
18:56
Δέκα λεπτά ακόμα στο παιχνίδι. Για να δούμε αν θα μπει ένα ακόμα γκολ.
18:56

81':

Γροντής μέσα, Ματέι έξω.
18:59

84':

Χασομέρης έξω, μέσα ο Μουδούρογλου.
19:00
Σκληρό μαρκάρισμα του Μπαϊκαρά στον Ουμπίδες από πίσω. Δεν είδε την κάρτα ο Τούρκος μέσος.
19:02
Ο Μπαϊκαρά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα όμως νωρίτερα ο διαιτητής έδωσε φάουλ του Ντιγκινί πάνω στον Κιβρακίδη.
19:02

88':

Παπαδόπουλος μέσα, έξω ο Λε Ταλεκ.
19:03

88':

Κίτρινη κάρτα στον Αθανασιάδη.
19:04
Φάουλ σε καλό σημείο για τον Πανθρακικό στο 89ο λεπτό.
19:05
Αντεπίθεση για τον Ατρόμητο, αλλά ο Στόιτσεφ είναι σε θέση οφσάιντ. Λάθος από τον βοηθό.