Βέροια - Πλατανιάς 0-1

Χάρη σε γκολ του Κώστα Μενδρινού στο πρώτο ημίχρονο, ο Πλατανιάς έφυγε με το διπλό από την έδρα της Βέροιας (1-0) και σκαρφάλωσε στην έκτη θέση του πρωταθλήματος!

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Ορεξάτοι μπήκαν οι παίκτες του Πλατανιά στο ματς και μόλις στο 15ο λεπτό κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ. Ο Στανισάβλιεβιτς έκανε το γύρισμα από τα δεξιά, ο Ανγκούλο βρήκε λίγο τη μπάλα, αυτή έφτασε στον Μενδρινό που απλά την έσπρωξε στα δίχτυα! Η Βέροια φάνηκε... "μπλοκαρισμένη" με αποτέλεσμα οι Κρητικοί να το εκμεταλλευτούν και να πιέσουν για δεύτερο τέρμα.

Στο 33' ο Αποστολόπουλος είχε ένα καλό σουτ, το οποίο όμως πέρασε άουτ κι έτσι χάθηκε μια καλή ευκαιρία. Οι γηπεδούχοι πήραν κάποια μέτρα στο γήπεδο πριν τη λήξη του πρώτου μέρους, δεν κατάφεραν όμως να φτάσουν στην ισοφάριση. Στην επανάληψη και πάλι ο Πλατανιάς ήταν αυτός που έφτανε πιο εύκολα στα αντίπαλα καρέ. Στο 57' ο Λόπεθ έκανε μια σπουδαία απόκρουση σε τετ-α-τετ του Ανγκούλο, κρατώντας τη Βέροια ζωντανή στο παιχνίδι.

Παρά την κατοχή της μπάλας όμως στα τελευταία λεπτά, η ομάδα του Ελευθερόπουλο δεν μπόρεσε να φανεί απειλητική κι έτσι ο Πλατανιάς κράτησε το διπλό μέχρι το σφύριγμα της λήξης. Αυτό ήταν το δεύτερο συνεχόμενο διπλό για τους Κρητικούς μετά το 3-0 στη Λιβαδειά και σκαρφάλωσαν -έστω και προσωρινά- στην έκτη θέση του πρωταθλήματος.

Ο Κώστας Μενδρινός έκανε πολύ καλή εμφάνιση και σκόραρε και το τέρμα της νίκης. Ο άσος του Πλατανιά μάλιστα χρίστηκε ξανά σκόρερ στη Super League μετά από τρεισήμισι χρόνια απέναντι και πάλι στη Βέροια!

Η επιθετική γραμμή της Βέροιας ήταν... αόρατη. Η ομάδα του Ελευθερόπουλου έχει πετύχει μόλις 15 γκολ σε 27 αγώνες, έχοντας τη χειρότερη επίθεση στην κατηγορία.