Πανθρακικός - Βέροια 0-2

Την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα πανηγυρίζει η Βέροια. Με δύο γκολ του Αμπντούν η "βασίλισσα" πέρασε με 2-0 από την Κομοτηνή κόντρα στον Πανθρακικό που είχε ευκαιρίες.

Εικόνα αγώνα:

Η Βέροια ήταν η ομάδα που πατούσε καλύτερα στο γήπεδο. Κατάφερε να μπλοκάρει τα ατού της ομάδας του Ρόκα και δίκαια πήρε προβάδισμα στο σκορ με το γκολ στο 15' του Αμπντούν, ο οποίος άνοιξε... λογαριασμό στην επανεμφάνισή του στο ελληνικό πρωτάθλημα.

Η ομάδα του Γεωργιάδη είχε τις περισσότερες τελικές στο πρώτο μέρος, με τη μεγάλη ευκαιρία του Ναζλίδη στο 26' που έδιωξε ο Αθανασιάδης, ενώ ο Πανθρακικός απάντησε τρία λεπτά αργότερα με το δοκάρι του Χαβίτο, στη μεγαλύτερη φάση των γηπεδούχων για το 1-1.

Στο δεύτερο μέρος η ομάδα της Κομοτηνής ξεκίνησε με δύο αλλαγές στην αρχική σύνθεση, με τους Ιγκόρ και Νικόλτση να περνούν στο γήπεδο. Αυτές οι δύο αλλαγές διαφοροποίησαν και το σύστημα, αφού ο Πανθρακικός έπαιζε πλέον με 4-4-2, προσπαθώντας να φτάσει στην ισοφάριση.

Στο 51' ο Νικόλτσης πήγε να βάλει το γκολ της χρονιάς με ψαλιδάκι, αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ, ενώ επτά λεπτά αργότερα ο Ιγκόρ ανενόχλητος έπιασε την κεφαλιά μέσα στην περιοχή, όμως δεν κατάφερε να τη στείλει στα δίχτυα.

Ό,τι δεν μπόρεσαν οι γηπεδούχοι το πέτυχε ο Αμπντούν με πέναλτι στο 70'. Το χέρι του Παπαγεωργίου έστειλε τους φιλοξενούμενους στην άσπρη βούλα και το δεύτερο προσωπικό τέρμα του Αμπντούν ουσιαστικά έκρινε την αναμέτρηση.

Αδύναμος κρίκος:

Ο Σέτι έχασε πολλές μονομαχίες. Και είχε να αντιμετωπίσει τον Αμπντούν...

MVP:

Ε, ο Αμπντούν. Πολύ καλή εμφάνιση, πέραν των δύο τερμάτων. Δίνει ποιότητα στη Βέροια.

Σχόλιο:

Ο Πανθρακικός έχει πρόβλημα. Και τρέχει να καλύψει τα κενά. Η Βέροια, αντίθετα, δείχνει στρωμένη ομάδα που μπορεί να κάνει πολλές ζημιές.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:

ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ (Ρόκα): Αθανασιάδης, Παπαγεωργίου, Ποτουρίδης, Σερφά, Χρήστου (Παπαχρήστος 84'), Σέτι, Μεχία, Μάρτινς, Χαβίτο, Τζάνης (Ίγκορ 46'), Χασομέρης (Νικόλτσης 46').

ΒΕΡΟΙΑ (Γεωργιάδης): Καντιμοίρης, Μαλόν, Μαραγκός (Νάστος 72'), Ετζεγκουέλε, Τσουμάνης, Σιόντης, Βεργώνης, Αμπντούν, Γιουσούφ (Τάτος 68'), Μαγεφσκί (Ιμπραΐμ 90'), Μαγέφσκι, Ναζλίδης.

To LIVE του αγώνα

18:57
Καλησπέρα σας φίλες και φίλοι! Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης του Πανθρακικού με την Βέροια στο ΕΑΚ Κομοτηνής.
19:13
Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων:

Πανθρακικός: Αθανασιάδης, Παπαγεωργίου, Ποτουρίδης, Χρήστου, Σερφά, Σέτι, Μεχία, Ροζέριο, Χαβίτο, Τζάνης, Χασομέρης.

Βέροια: Καντιμοίρης, Μαλόν, Τσουμάνης, Ετζενγκέλε, Μαραγκός, Βεργώνης, Σιόντης, Αμπντούν, Γιουσούφ, Μαγέφσκι, Ναζλίδης.
19:16
# Με το "καλημέρα" βασικός ο Σιόντης στη Βέροια.
19:23
5' Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά για τις δύο ομάδες. Την κατοχή την έχει πάντως ο Πανθρακικός.
19:24
9' Σέντρα του Παπαγεωργίου από τα δεξιά, διώχνει δύσκολα ο Ετζενγκέλε.
19:26
12' Κίτρινη κάρτα στον Σέτι. Η πρώτη στο ματς.
19:28
13' Oφ-σάιντ ο Αμπντούν!
19:29
# Να θυμίσουμε πως ο Πανθρακικός την πρώτη αγωνιστική γνώρισε την εντός έδρας ήττα από τον Αστέρα Τρίπολης με 2-0, ενώ η Βέροια τσίμπησε το 1-1 στο φινάλε κόντρα στον ΠΑΣ Γιάννινα στην έδρα της.
19:30
15' ΓΚΟΛ για την Βέροια με τον Τζαμέλ Αμπντούν!
19:31
Φανταστική μπαλιά του Ναζλίδη προς τον Αμπντούν που βγάζει τον Αλγερινό τετ-α-τετ με τον Αθανασιάδη. Αυτός με ωραίο πλασέ στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα και ανοίγει το σκορ. Πρώτο γκολ του Αμπντούν στην δεύτερη θητεία του στην Ελλάδα.
19:33
# Σε κέφια ο Ναζλίδης σήμερα...
19:34
19' Σίγουρα δεν περίμενε αυτό το ξεκίνημα ο Χοσέ Μανουέλ Ρόκα που σηκώθηκε όρθιος και δίνει οδηγίες στους παίκτες του.
19:37
22' Κίτρινη κάρτα στον Ροζέριο Μάρτινς.
19:37
# Να κρατούν οι παίκτες του τη μπάλα φωνάζει ο Γεωργιάδης.
19:41
26' ΤΕΡΑΣΤΙΑ επέμβαση του Αθανασιάδη!  Ο Ναζλίδης βγήκε φάτσα με τον κίπερ του Πανθρακικού, έκανε το πλασέ, όμως ο Αθανασιάδης με το ένα χέρι κατάφερε να τον σταματήσει.
19:42
# Ακόμη ο Πανθρακικός δεν έχει καταφέρει να απειλήσει την εστία της Βέροιας.
19:43
28' Πρώτο κόρνερ στο ματς. Το κερδίζουν οι γηπεδούχοι.
19:44
29' ΔΟΚΑΡΙ με τον Χαβίτο ο Πανθρακικός! Ωραία κομπίνα για τους γηπεδούχους στο κόρνερ. Ο Χαβίτο πετάχτηκε στο πρώτο δοκάρι και με ωραίο φαλτσαριστό σουτ έστειλε την μπάλα προς το τέρμα. Ωστόσο στάθηκε άτυχος.
19:47
32' Δυνατό σουτ του Ναζλίδη στην κίνηση, όμως η μπάλα φεύγει δίπλα από τα δοκάρια του Αθανασιάδη.
19:48
# Έχει φάσεις και ρυθμό το ματς μέχρι στιγμής!
19:49
35' Kίτρινη κάρτα στον Μαγέφσκι.
19:49
35' Κεφαλιά του Χασομέρη, μαζεύει ο Καντιμοίρης.
19:52
37' Νέα ευκαιρία για τη Βέροια. Ο Μαγέφσκι κάνει το σουτ μέσα από την περιοχή, όμως μπλοκάρει ο Αθανασιάδης.
19:53
# Φωνές του Γεωργιάδη στον Αμπντούν, ο οποίος... αμελεί τα αμυντικά του καθήκοντα.
19:55
41' Κρατάει μπάλα τώρα η Βέροια που θέλει να πάει με το 0-1 στα αποδυτήρια.
19:57
43' Κακή μπαλιά του Μάρτινς στον Παπαγεωργίου που χαλάει την επίθεση της ομάδας του.
19:59
# Διαχείριση του σκορ από τους παίκτες της Βέροιας στα τελευταία λεπτά.
20:00
Συμπληρώσαμε το 45λεπτο. Ένα λεπτό ο επιπλέον χρόνος.
20:00
45+1' Σουτ του Χαβίτο, δεν είναι όμως καλό και η μπάλα φεύγει άουτ.
20:01
# Στο χορτάρι ο Τζάνης που δείχνει να πονάει. Οι γιατροί του Πανθρακικού βρίσκονται από πάνω του.
20:02
Λήξη του πρώτου ημιχρόνου!
20:03
Η Βέροια ήταν η ομάδα που πατούσε καλύτερα στο γήπεδο. Κατάφερε να μπλοκάρει τα ατού της ομάδας του Ρόκα και δίκαια προηγείται.
20:03
Τα στατιστικά του πρώτου 45λέπτου:
20:18
Ετοιμάζει αλλαγές ο Ρόκα ενόψει της σέντρας του δευτέρου μέρους.
20:19
Ιγκόρ και Νικόλτσης περνούν στο γήπεδο. Τζάνης και Χασομέρης αφήνουν τις θέσεις τους.
20:20
Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο!
20:21
46' Καταπληκτική ενέργεια του Μάρτινς από τα δεξιά που περνάει δύο παίκτες, ωστόσο η σέντρα του κόβεται.
20:23
# Με 4-4-2 πλέον η ομάδα του Ρόκα.
20:26
50' Μάτωσε ο Σερφά μετά από μια μονομαχία με τον Ναζλίδη και δέχεται τις πρώτες βοήθειες.
20:28
51' Απίθανη φάση για τους γηπεδούχους! Ο Χαβίτο βγάζει τη γλυκιά σέντρα από δεξιά και ο Νικόλτσης πιάνει το ανάποδο ψαλίδι με τη μπάλα να φεύγει μόλις άουτ. Αυτό θα ήταν υποψήφιο για γκολ της χρονιάς εάν έμπαινε.
20:29
54' Επικίνδυνη φάση στα καρέ του Πανθρακικού. Πρόλαβε και έδιωξε με κεφαλιά ο Παπαγεωργίου.
20:29
55' Κίτρινη κάρτα ο Τσουμάνης.
20:31
# Με τις σέντρες του Χαβίτο ψάχνει το γκολ ο Πανθρακικός.
20:31
57' Κεφαλιά του Ιγκόρ, η μπάλα άουτ.
20:32
58' Νέα μεγάλη φάση για τους γηπεδούχους! Ο Ιγκόρ ανενόχλητος έπιασε την κεφαλιά μέσα στην περιοχή, όμως δεν κατάφερε να τη στείλει στα δίχτυα.
20:35
# Πολύ καλός μέχρι στιγμής ο Τζαμέλ Αμπντούν που είναι και ο σκόρερ της αναμέτρησης.
20:37
63' Φάουλ για τον Πανθρακικό. Σε καλή θέση για σέντρα από τα αριστερά.
20:37
63' Εκτελεί ο Μάρτινς, όμως διώχνουν οι αμυντικοί της Βέροιας.
20:39
64' Τον Ανδρέα Τάτο ετοιμάζει ο Γ. Χ. Γεωργιάδης.
20:42
67' Αλλαγή για την Βέροια. Ο Τάτος περνάει στην θέση του Γιουσούφ.
20:44
69' ΠΕΝΑΛΤΙ υπέρ της Βέροιας
20:44
# Σωστό το πέναλτι που δίνει ο Σπάθας καθώς ο Παπαγεωργίου κάνει χέρι στην προσπάθειά του να κόψει!
20:45
70' ΓΚΟΛ! Ο Αμπντούν εκτελεί εύστοχα και γράφει το 0-2 στο ματς.
20:50
72' Αλλαγή για τη Βέροια. Εκτός ο Μαραγκός, στη θέση του ο Νάστος.
20:50
76' Κίτρινη κάρτα ο Ετζενγκέλε.
20:51
# Ανεβαίνει ψηλά για να πιέσει ο Πανθρακικός που ψάχνει το γκολ που θα τον ξαναβάλει στο ματς.
20:51
77' Σουτ του Ποτουρίδη, η μπάλα κοντράρει στο Νάστο και καταλήγει στην αγκαλιά του Καντιμοίρη.
20:57
80' Δυσκολεύει το έργο των γηπεδούχων όσο περνάει η ώρα. Η Βέροια δείχνει συμπαγής αμυντικά και δεν αφήνει διαδρόμους.
20:58
83' Αλλαγή για τον Πανθρακικό. Εκτός ο Χρήστου, μέσα ο Παπαχρήστος.
21:00
85' Απίστευτη χαμένη ευκαιρία για την Βέροια. Ο Ναζλίδης πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του, έφτασε μπροστά στον Αθανασιάδη, όμως άργησε να κάνει το σουτ και έχασε τη μπάλα.
21:00
85' Ψαλιδάκι από τον Βεργώνη. Μπλοκάρει ο Αθανασιάδης.
21:03
88' Κόρνερ για τους γηπεδούχους, μετά από ωραία προσπάθεια του Νικόλτση.
21:04
88' Κακή η εκτέλεση από τον Ροζέριο Μάρτινς. Βγαίνει και μπλοκάρει ο Καντιμοίρης.
21:05
90' Τρίτη και τελευταία αλλαγή για την Βέροια. Μπαίνει ο Ιμπραΐμ, βγαίνει ο Μαγέφσκι.
21:06
90+1' Κεφαλιά από τον Νικόλτση. Άουτ η μπάλα.
21:08
Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων έχουμε μπει ήδη...
21:08
Ακούγεται το σφύριγμα της λήξης.
21:08
Η Βέροια παίρνει την πρώτη της νίκη στο φετινό πρωτάθλημα χάρη σε δύο γκολ του πρωταγωνιστή της αναμέτρησης, Τζαμέλ Αμπντούν.
21:09
Ευχαριστούμε που παρακολουθήσατε μαζί μας την αναμέτρηση. Ακολουθεί το LIVE του ματς της Ξάνθης με την ΑΕΚ.