Αστέρας Τρίπολης-Ολυμπιακός 2-1

Σκόρερ επιπέδου ο Μαουρίτσιο Καράσκο, πέτυχε στο 93' (από θέση οφσάιντ πάντως) το νικητήριο γκολ του Αστέρα Τρίπολης επί του Ολυμπιακού, ο οποίος υπέστη την τρίτη ήττα στο δικό του πρωτάθλημα (2-1). Οι Αρκάδες είχαν προηγηθεί με τον Ντε Μπλάσις, είχε ισοφαρίσει με το παρθενικό του γκολ ο νεαρός Βέργος.

ΤΟ LIVE TOY AΓΩΝΑ

Εικόνα αγώνα:

Ένταση, δυνατές μονομαχίες, σκληρά μαρκαρίσματα, πολλές κάρτες και τρία γκολ ήταν ο απολογισμός του αγώνα στην Τρίπολη. Ο Αστέρας προηγήθηκε στο πρώτο ημίχρονο χωρίς να είναι κυρίαρχος του παιχνιδιού, ενώ ο Ολυμπιακός ισοφάρισε με το νεαρό Νίκο Βέργο, ο οποίος βρήκε δίχτυα στην πρώτη του επαφή με την μπάλα.

Το μπλοκάκι:

6ο λεπτό: Ο Πελέ δοκιμάζει το πόδι του από μακριά, η μπάλα κοντράρει και φεύγει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Μπαντή.

22ο λεπτό: Απρόσεκτο γύρισμα του Μαρκάνο που γυρίζει στον Μέγκερι χωρίς να βλέπει ότι σε εκείνο το σημείο είναι ο Ντε Μπλάσις. Ο Αργεντινός δεν λέει όχι στο δώρο του Ισπανού, περνάει και τον πορτιέρε του Ολυμπιακού και 1-0!

37ο λεπτό: Απευθείας φάουλ του Πελέ, άγαλμα ο Μπαντής, η μπάλα στο δεξί δοκάρι!

40ο λεπτό: Δεύτερη μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό μετά το γκολ του Αστέρα. Ο Μανιάτης σε θέση βολής, το σουτ κοντράρει και η μπάλα φτάνει στον ανενόχλητο Κάμπελ που από κοντά θα νικηθεί από τον Μπαντή.

60ο λεπτό: Ο Βέργος μπαίνει στην θέση του Μανιάτη και παίρνει θέση στην περιοχή, ο Σάμαρης εκτελεί το κόρνερ από δεξιά και ο μικρός με καρφωτή κεφαλιά νικάει τον Μπαντή!

65ο λεπτό: Πολύ καλή η σέντρα του Τόρες από δεξιά, ο Σέποβιτς ανενόχλητος μέσα στην περιοχή σουτάρει πάνω από την εστία.

74ο λεπτό: Ο Βέργος αποφεύγει ωραία τον αντίπαλό του αλλά δεν το σουτ που δοκιμάζει πηγαίνει στην αγκαλιά του Μπαντή.

93ο λεπτό: Ο Καράσκο σκοράρει και πάλι και είναι ξανά οφσάιντ αλλά αυτή τη φορά ο διαιτητής μετράει το γκολ. 2-1 ο Αστέρας!

Το πρώτο μέρος θα ξεχαστεί γρήγορα. Χαρακτηρίστηκε από πολλά λάθη, ένα γκολ των Αρκάδων από λάθος του Μαρκάνο και δοκάρι του Ολυμπιακού σε εκτέλεση φάουλ του Πελέ.

Στο δεύτερο μέρος, όμως, έγιναν όλα. Η μπάλα πάνω-κάτω, οι ευκαιρίες συνεχόμενες και η αγωνία στο... κόκκινο μέχρι το 90!

Ο Ολυμπιακός άρχισε πολύ δυνατά το δεύτερο μέρος, ο Αστέρας έμοιαζε χαμένος στη μεσαία γραμμή, αλλά οι ερυθρόλευκοι σκόραραν μόνο μια φορά από στημένη μπάλα. Ο Σάμαρης εκτέλεσε κόρνερ, ο Βέργος πρόλαβε τον Σανκαρέ και οι ερυθρόλευκοι απάντησαν στο γκολ του Ντε Μπλάσις.

Ο Μπαντής έσωζε ό,τι μπορούσε ενώ ο Σέποβιτς αστοχούσε από πλεονεκτικές θέσεις. Στα τελευταία λεπτά το ματς πήρε άγρια ομορφιά, το ενδιαφέρον μεταφερόταν γρήγορα από τη μία περιοχή στην άλλη και ο Αστέρας έφτασε στη νίκη με 3-2 με γκολ του Καράσκο στις καθυστερήσεις.

Ο Αργεντινός, ο οποίος ήταν η 3η αλλαγή του Βεργέτη, πήρε την μπάλα από τον Ντε Μπλάσις σε μια κόντρα επίθεση των κιτρινομπλέ και την έστειλε στα δίχτυα, ωστόσο ήταν πιο μπροστά από την άμυνα του Ολυμπιακού. Ο βοηθός δεν το είδε και ο Αστέρας πήρε μια ακόμη νίκη κόντρα σε μεγάλο αντίπαλο στην Τρίπολη.

MVP:

Ο Πάμπλο Ντε Μπλάσις ξεχείλιζε από μαχητικότητα. Σκόραρε το πρώτο γκολ, έδωσε την ασίστ στο δεύτερο και έκανε εξαιρετικό ματς, επιθετικά και ανασταλτικά.

Αδύναμος κρίκος:

Ο Μαρκάνο έκανε το λάθος στο πρώτο γκολ του Αστέρα και είχε μια μέτρια παρουσία στο κέντρο άμυνας του Ολυμπιακού.