31η αγ.: Νέα απώλεια η Ίντερ

Το τραγικό λάθος του Φρέντι Γκουαρίν στο 85ο λεπτό στέρησε από την Ίντερ δύο πολύτιμους βαθμούς στη μάχη για την ευρωπαϊκή έξοδο, ενώ αντίθετα, το τελικό 2-2 βοηθά την Λιβόρνο στην προσπάθεια που κάνει για να παραμείνει στη Serie A.

H Ίντερ είχε 72% κατοχή μπάλας και δέκα περισσότερες τελικές προσπάθειες (19 έναντι 9), ωστόσο δεν κατάφερε να φύγει με τους τρεις βαθμούς από το "Αρμάντο Πίτσι" και κατ' επέκταση να αποσπαστεί ιδιαίτερα από την Πάρμα.

Οι δύο ομάδες απείλησαν ουκ ολίγες φορές μέχρι το 35ο λεπτό (οι γηπεδούχοι δύο φορές, οι φιλοξενούμενοι τρεις), ενώ στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου οι "νερατζούρι" πήραν προβάδισμα δύο γκολ με τους Ερνάνες (στο 37' με σουτ) και Ροδρίγκο Παλάσιο (στις καθυστερήσεις με ωραίο γυριστό).

Στο δεύτερο μέρος η Ίντερ έχασε καλές ευκαιρίες με τους Παλάσιο, Ρολάντο και τελικά το πλήρωσε, καθώς στο 54' ο Παουλίνιο μείωσε με εκπληκτικό εν κινήσει σουτ και στο 85', έπειτα από τραγικό λάθος του Φρέντι Γκουαρίν, ο Ίνοσεντ Εμεγκάρα ισοφάρισε.

Λιβόρνο (3-5-2): Μπάρντι, Εμπάιγ, Μεσμπά, Καστελίνι, Έμερσον (55' Ντάνκαν), Βαλεντίνι, Μπενάσι, Γκρέκο (73' Σιλιγκάρντι), Μπελφοντίλ (55' Εμεγκάρα), Παουλίνιο, Μπιατζάντι.

Ίντερ (3-4-2-1): Χαντάνοβιτς, Ζόναταν (80' Σανέτι), Ντ' Αμπρόζιο, Ζουάν, Σάμουελ, Ρολάντο, Ερνάνες (69' Γκουαρίν), Κουζμάνοβιτς, Ικάρντι, Άλβαρες (86' Μπότα), Παλάσιο.