Παναιτωλικός - Πανθρακικός 1-0

O Παναιτωλικός επικράτησε με 1-0 του Πανθρακικού, χάρη σε γκολ του Μάρκο Μαρκόφσκι στο 22ο λεπτό του αγώνα. Καλύτεροι οι γηπεδούχοι καθ' όλη τη διάρκεια του αγώνα, πολλά αμυντικά προβλήματα για τους Θρακιώτες.

Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο, αφού καμία από τις δύο ομάδες δεν μπόρεσε να απειλήσει με αξιώσεις την αντίπαλη εστία. Ο Παναιτωλικός είχε τον έλεγχο του αγώνα, όμως ο Πανθρακικός ήταν αυτός που έχασε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο 17ο λεπτό με τον Γιάννη Ποτουρίδη. Ο Ροτζέριο Μάρτινς εκτέλεσε το κόρνερ, η μπάλα στρώθηκε στον Έλληνα αμυντικό λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή, όμως το σουτ που επιχείρησε "τράνταξε" το αριστερό δοκάρι του Μανώλη Στεφανάκου.

Ό,τι δεν κατάφερε ο Ποτουρίδης στο 17', κατάφερε ο Μάρκο Μαρκόφσκι πέντε λεπτά αργότερα για τους Αγρινιώτες. Ύστερα από εκτέλεση κόρνερ, ο Αμρ Ουαρντά έπιασε την κεφαλιά, ο Γιώργος Αθανασιάδης απέκρουσε εντυπωσιακά, όμως ο Μαρκόφσκι βρέθηκε την πορεία της μπάλας και με πλασέ προ κενής εστίας έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να πετύχουν και δεύτερο γκολ, όμως το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 1-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του Μάνουελ Ρόκα μπήκαν πιο δυνατά, με στόχο την ισοφάριση, όμως ο Παναιτωλικός έκλεισε τους χώρους και δεν άφησε περιθώρια αισιοδοξίας στους φιλοξενούμενους. Παράλληλα, έχασε τρεις καλές ευκαιρίες να διευρύνει το υπέρ του προβάδισμα. Το τελευταίο σφύριγμα βρήκε την ομάδα του Λιονέλ Πόντες να πανηγυρίζει τη δεύτερη νίκη στα τρία πρώτα ματς του πρωταθλήματος.

Ο Παναιτωλικός έχει βρει στο πρόσωπο του Αμρ Ουαρντά το νέο "Νίκολα Μαρτίνες". Ο Αιγύπτιος άσος διαθέτει εξαιρετική τεχνική κατάρτιση, αποτελώντας "βαρόμετρο" για την επιθετική λειτουργία της ομάδας του Αγρινίου. Σ' ακόμα μία αναμέτρηση ήταν μόνιμη πηγή κινδύνων για την αντίπαλη άμυνα.

Η άμυνα του Πανθρακικού ήταν σ' ακόμα ένα ματς κατώτερη των προσδοκιών. Πολλά αβίαστα λάθη, έλλειψη καθαρού μυαλού και πρόβλημα στα μαρκαρίσματα. Αποτελεί, δίχως αμφιβολία, την "αχίλλειο πτέρνα" των Θρακιωτών.

Παρά τις αρχικές μουρμούρες, ο Παναιτωλικός έχει καταφέρει να μαζέψει 6 βαθμούς στα 3 πρώτα παιχνίδια. Η ομάδα του Μάνουελ Πόντες, παραμένει πιστή στο πλάνο της. Διατηρεί ανέπαφη την εστία της και προσπαθεί με την ποιότητα που έχει μεσοεπιθετικά να παίρνει τα "τρίποντα". Από την άλλη πλευρά, ο Πανθρακικός συνεχίζει να απογοητεύει, παραμένοντας δίχως βαθμό και γκολ μετά 3 αγωνιστικές.

Παναιτωλικός: Στεφανάκος, Κουτρομάνος, Κέβιν, Κούσας, Κάπελ, Παπάζογλου, Μάκος, Μαρκόβσκι, Μπεχαράνο, Πάουλο (60' Βιγιαφάνες), Ουάρντα (84' Ρουσκουγιέδα).

Πανθρακικός: Αθανασιάδης, Μελίσσης, Μάρτινς (58' Μαρκόπουλος), Χαβίτο, Χασομέρης, Μεχία, Σερφά, Σέτι, Χρήστου (84' Ζδράβος-Ρίζος), Νικόλτσης, Ποτουρίδης.

Το LIVE της αναμέτρησης

17:54
Καλησπέρα σας!
17:55
Μαζί θα παρακολουθήσουμε τον αγώνα ανάμεσα στον Παναιτωλικό και τον Πανθρακικόγια την 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League.
17:56
Η ομάδα του Αγρινίου προέρχεται από τη νίκη με 2-0 μέσα στην Τρίπολη επί του Αστέρα, ενώ ο Πανθρακικός μετράει δυο ήττες σε ισάριθμα ματς και ψάχνει να κάνει... σεφτέ στους βαθμούς.
17:58
Η 11άδα του Παναιτωλικού: Στεφανάκος, Κουτρομάνος, Κέβιν, Κούσας, Κάπελ, Παπάζογλου, Μάκος, Μαρκόβσκι, Μπεχαράνο, Πάουλο, Ουάρντα.
17:58
Η 11άδα του Πανθρακικού: Αθανασιάδης, Μελίσσης, Μάρτινς, Χαβίτο, Χασομέρης, Μεχία, Σερφά, Σέτι, Χρήστου, Νικόλτσης, Ποτουρίδης.
18:00
Οι αναπληρωματικοί των δυο ομάδων:

Παναιτωλικός:
Κυριακίδης, Ρουσκουγιέδα, Βιγιαφάνιες, Ρομέρο, Μύγας, Παπουτσογιαννόπουλος, Βασιλείου.

Πανθρακικός: Πασχαλάκης, Παπαγεωργίου, Παπαχρήστος, Ζδράβος-Ρίζος, Μπουγαϊδης, Μαρκόπουλος, Μουδούρογλου.

18:02
Θυμίζουμε ότι ο Παναιτωλικός είχε χάσει στην πρεμιέρα στην έδρα του με 2-1 από τον Παναθηναϊκό.
18:09
Ηλιόλουστος ο καιρός στο Αγρίνιο, εξαιρετικός καιρός για μπάλα.
18:11
Περίπου 3.000 θεατές στο γήπεδο.
18:11
Οι δυο ομάδες εισέρχονται στον αγωνιστικό χώρο.
18:15
Έναρξη του αγώνα με τον Πανθρακικό στη σέντρα.
18:19
Ο Παναιτωλικός νίκησε 3-1 τον Πανθρακικό τις δυο προηγούμενες φορές που τον υποδέχτηκε.
18:22
7' Χωρίς κάποια αξιόλογη φάση σε αυτά τα πρώτα λεπτά του αγώνα.
18:23
8' Τα... ζογκλερικά του Ουάρντα έχουν ξεχωρίσει ως τώρα.
18:25
9' Σουτ με το δεξί από τον Κουτρομάνο, έπεσε και απέκρουσε στην δεξιά του γωνία ο Αθανασιάδης. Ο Πάουλο στην συνέχεια δεν κατάφερε να πιάσει γεμάτο σουτ και απομάκρυνε η άμυνα του Πανθρακικού.
18:29
13' Πεσμένος στο χορτάρι ο Μάκος, αλλά δεν φαίνεται να έχει κάτι και θα συνεχίσει στο ματς.
18:31
16' Κίτρινη κάρτα στον Κουτρομάνο για επικίνδυνο παιχνίδι.
18:32
17' Δοκάρι για τον Πανθρακικό. Εκτέλεση κόρνερ του Μάρτινς, βρήκε τον Ποτουρίδη έξω από την περιοχή, αυτός έπιασε το μονοκόμματο αριστερό σουτ και η μπάλα κατέληξε στο αριστερό δοκάρι του Στεφανάκου, ο οποίος δεν μπορούσε να κάνει πολλά πράγματα.
18:34
19' Ο Αθανασιάδης πρόλαβε στην έξοδό του τον Κάπελ και απομάκρυνε με το πόδι.
18:35
19' Διαγώνιο σουτ του Χαβίτο, έπεσε και έδιωξε σε κόρνερ ο Στεφανάκος.
18:36
20' Σέντρα του Μάρτινς από τα αριστερά, τρεις παίκτες του Πανθρακικού βρέθηκαν ανενόχλητοι στην περιοχή του Παναιτωλικού, αλλά η μπάλα πέρασε απ' όλους και κατέληξε άουτ. Νέα καλή στιγμή για τους φιλοξενούμενους.
18:38
22' Εκτέλεση φάουλ του Κέβιν, έφερε την μπάλα στην περιοχή και έσκασε μπροστά στον Αθανασιάδη, ο οποίος απομάκρυνε με... μανσέτα σε κόρνερ.
18:38
22' ΓΚΟΛ για τον Παναιτωλικό. Εκτέλεση κόρνερ από τα αριστερά, γυριστή κεφαλιά του Ουάρντα στο πρώτο δοκάρι, ο Αθανασιάδης έκανε ωραία εκτίναξη, αλλά ο Μαρκόβσκι βρέθηκε στην πορεία της μπάλας και με δεξί πλασέ σε άδεια εστία έκανε το 1-0 για τους Αγρινιώτες.
18:40
25' Καλό ματς μέχρι στιγμής, ένα γκολ, δοκάρι και κάποιες καλές φάσεις μπροστά από τις δυο εστίες.
18:48
33' Έχει προβλήματα ο Πανθρακικός στην κυκλοφορία της μπάλας. Δυσκολεύονται οι παίκτες του να κρατήσουν την μπάλα στα πόδια τους και κάνουν εύκολα το λάθος.
18:49
33' Κοντρόλ του Ουάρντα με το δεξί, γρήγορα σέντρα με το αριστερό, αλλά ο Αθανασιάδης πρόλαβε να μαζέψει την μπάλα πριν πιάσει κεφαλιά ο Κάπελ.
18:51
35' Μαγική ενέργεια του Ουάρντα, έδωσε στον Κάπελ, αυτός έκανε την παράλληλη πάσα για τον Μαρκόβσκι, αλλά έδιωξαν σε κόρνερ οι φιλοξενούμενοι.
18:55
39' Κάτι σαν κεφαλιά του Μάρτινς έπειτα από σέντρα του Χαβίτο από τα δεξιά, η μπάλα πέρασε άουτ χωρίς να ανησυχήσει ιδιαίτερα ο Στεφανάκος.
18:56
Μπήκαμε στο τελευταίο πεντάλεπτο ενός καλού πρώτου ημιχρόνου όσον αφορά το κομμάτι του θεάματος.
19:00
Ο Ουάρντα σε κάθε επαφή του με την μπάλα αποθεώνεται, διότι διαθέτει άριστη τεχνική κατάρτιση. Εξαιρετικός ποδοσφαιριστής, ο οποίος θα προσφέρει ωραίες στιγμές την τρέχουσα σεζόν.
19:01
Λήξη πρώτου ημιχρόνου στο Αγρίνιο. Παναιτωλικός - Πανθρακικός 1-0 με το γκολ του Μαρκόβσκι από το 22ο λεπτό.
19:02
5(4)-3(1) οι τελικές προσπάθειες του πρώτου ημιχρόνου.
19:18
Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.
19:21
48' Σουτ του Μπεχαράνο, η μπάλα ψηλά άουτ.
19:24
50' Συνεχίζονται τα προβλήματα του Πανθρακικού στο παραγωγικό κομμάτι και αυτό δεν αρέσει στον Ρόκα. Στο πρώτο ημίχρονο η κατοχή της μπάλας ήταν 62%-38% για τον Παναιτωλικό.
19:25
52' Μίνι διακοπή διότι είναι πεσμένος στο χορτάρι ο Ροτζέριο Μάρτινς. Σηκώθηκε όμως και συνεχίζει κανονικά.
19:26
53' Πολύ άστοχο σουτ από τον Μεχία.
19:29
56' Κίτρινη κάρτα στον Σερφά.
19:31
58' Έξω ο Μάρτινς και στην θέση του ο Μαρκόπουλος.
19:31
58' Κίτρινη κάρτα στον Μπεχαράνο.
19:34
60' Ο Βιγιαφάνες μέσα και περνάει εκτός ο Πάουλο.
19:34
Συμπληρώθηκε η πρώτη ώρα στο ματς, μπροστά ο Παναιτωλικός και η ομάδα της Κομοτηνής ψάχνει το γκολ της ισοφάρισης. Όλα είναι ανοιχτά...
19:36
63' Κίτρινη κάρτα στον Χρήστου για σκληρό μαρκάρισμα στον Βιγιαφάνες.
19:37
63' O Bιγιαφάνες προσπάθησε να περάσει όποιον υπήρχε μπροστά του, αλλά τελικά μάζεψε την μπάλα ο Αθανασιάδης στη μικρή περιοχή του.
19:38
64' Σουτ του Κάπελ λίγο έξω από την περιοχή, η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Αθανασιάδη.
19:39
65' Κίτρινη κάρτα (και) στον Μεχία.
19:41
68' Μίνι διακοπή στο ματς εξαιτίας τραυματισμού του Κουτρομάνου.
19:43
70' Φάουλ του Σερφά στον Κάπελ, φωνές για δεύτερη κίτρινη κάρτα, που δεν βγαίνει πάντως από το τσεπάκι του διαιτητή.
19:46
72' Κίτρινη κάρτα πήρε ο Μάκος για παρατεταμένο κράτημα του Μεχία.
19:47
73' Σέντρα του Βιγιαφάνες, κεφαλιά του Μπεχαράνο, η μπάλα όμως πέρασε άουτ.
19:50
10(4)-5(1) οι τελικές στον αγώνα.
19:54
80' Φάση διαρκείας στην περιοχή του Πανθρακικού, σουτ του Βιγιαφάνες και απόκρουση του Αθανασιάδη, με την μπάλα στην συνέχεια να απομακρύνεται.
19:57
84' Ο Χρήστου περνάει εκτός και στην θέση του ο Ζδράβος-Ρίζος
19:58
84' Έξω ο Ουάρντα εν μέσω αποθέωσης και μέσα ο Ρουσκουγιέδα.
20:00
88' Το ματς έχει μπει στην τελική ευθεία και ο Παναιτωλικός είναι κοντά στο να φτάσει στο δεύτερο σερί τρίποντο στο πρωτάθλημα.
20:02
89' Πλασέ του Μάκου μέσα από την περιοχή, η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Αθανασιάδη.
20:04
Τρία τα λεπτά των καθθστερήσεων.
20:05
92' Έξω ο Κάπελ και μέσα ο Παπουτσογιαννόπουλος.
20:07
Λήξη του αγώνα.
20:08
Ο Παναιτωλικός νίκησε 1-0 με γκολ του Μαρκόβσκι (22') και έφτασε τους έξι βαθμούς, ενώ ο Πανθρακικός υπέστη την τρίτη ήττα του σε ισάριθμα ματς και μάλιστα δεν έχει πετύχει ούτε ένα γκολ.