Ο Κολοσσός έβγαλε τα συκώτια του Ολυμπιακού!

Για δεύτερη συνεχόμενη αγωνιστική στο ελληνικό πρωτάθλημα ο Ολυμπακός είδε και έπαθε να επικρατήσει. Αυτή τη φορά του έβαλε πολύ δύσκολα ο Κολοσσός και μάλιστα μέσα στο ΣΕΦ, αλλά στο τέλος ο πρωταθλητής επικράτησε με 75-67. Χωρίς Σπανούλη έπαιξαν οι "ερυθρόλευκοι".

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Μετά την τρομερά επίπονη εβδομάδα στην Ευρωλίγκα (με τα δύο ματς μέσα σε 72 ώρες) ο Γιάννης Σφαιρόπουλος πήρε την απόφαση να ξεκουράσει τον Σπανούλη (αλλά και τον Μιλουτίνοφ)

Προφανώς ο άνθρωπος δεν το έκανε για να στείλει μήνυμα στους παίκτες του ότι το παιχνίδι με τον Κολοσσό για την 4η αγωνιστική της Stoiximan.gr Basket League ήταν εύκολο, το αντίθετο θα ήθελε να πετύχει. Ομως οι πρωταθλητές πίστεψαν πράγματι ότι θα επικρατήσουν μόνο με την επίθεση.

Ελα όμως που οι Ρόδιοι είχαν θράσος και σκόραραν 46 πόντους στο πρώτο ημίχρονο...Ο Ολυμπιακός έμεινε στους 40 και κάπου εκεί οι παίκτες του κατάλαβαν ότι έπρεπε να ιδρώσουν για να πάρουν το ματς.

Τελικά τα κατάφεραν ουσιαστικά στο τελευταίο τρίλεπτο του ματς όταν και έτρεξαν ένα 8-0 σερί για να μετατρέψουν το εύθραστο και ανοιχτό σε κάθε πρόβλεψη 67-67 σε 75-67. Ηταν και το μοναδικό διάστημα του αγώνα που η άμυνα των "ερυθρόλευκων" λειτούργησε ικανοποιητικά. Λίγο πιο πριν ο Κολοσσός αστόχησε σε τρία τρίποντα με το σκορ στο 61-64!

Ο Ερικ Γκριν ήταν ο πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού σ' αυτό το παιχνίδι με 18 πόντους και 5/10 σουτ εντός πεδιάς.

Τα δεκάλεπτα: 25-25, 40-46, 57-57, 75-67

Ολυμπιακός: Μπιρτς 2, Πρίντεζης 9, Παπανικολάου 10 (1), Μάντζαρης 6 (2), Αθηναίου 5 (1), Γκριν 18 (3/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 6/6 βολές σε 26 λεπτά), Γιανγκ 2, Παπαπέτρου 15 (3), Αγραβάνης, Χάκετ 3, Λοτζέσκι 5 (1).

Κολοσσός: Ρέντικ 11 (13ριμπ.), Τσούκου 5 (1), Ρέλεφορντ 17 (3), Βασιλόπουλος 2, Χολ 4, Γεωργαλής 10 (2), Αγγελάκος 3(1), Άχονεν 9 (1), Παπαδάκης, Γουάτσον 6.