Παναθηναϊκός-ΠΑΣ Γιάννινα 3-1

Σε απόσταση βολής από τον Ολυμπιακό έμεινε ο Παναθηναϊκός που νίκησε 3-1 τον αξιόμαχο ΠΑΣ στη Λεωφόρο Αλεξάνδρας". Προηγήθηκαν 2-0 οι πράσινοι, οι οποίοι όμως στο τέλος κινδύνευσαν ακόμα και με ισοφάριση. Καρέλης, Πέτριτς και Αμπέιντ σκόραραν για τους γηπεδούχους, ο Τσάβες μείωσε για τον ΠΑΣ.

Eμφανίζοντας το πρόσωπο που καταθέτει στο χορτάρι στα τελευταία ματς και έχοντας τους Αμπέντ, Λαγό, Ατζαγκούν και Ζέκα στο κέντρο, ο Παναθηναϊκός πήρε άμεσα τα ηνία. Μην φανταστείτε ότι ήταν εξαιρετικά δημιουργικός ή γρήγορος αλλά τουλάχιστον ο γηπεδούχους είχε την μπάλα στα πόδια του και έψαχνε με πολλούς τρόπους να απειλήσει.

Το ότι κατάφερε να σκοράρει στην πρώτη πραγματικά επικίνδυνη φάση που "έχτισε" μέσα στο γήπεδο σαφώς πιστώνεται στα θετικά του διότι το να ξοδεύεις πολλές ευκαιρίες μπορεί να γυρίσει μπούμερανγκ. Εστω και αν χρειάστηκε τη βοήθεια του Βελλίδη στη φάση του 17', ο Καρέλης χρίστηκε σκόρερ και έβγαλε μία μεγάλη ποσότητα άγχους από τις πλάτες των συμπαικτών του.

Μετά το γκολ ο ΠΑΣ αναμενόμενα ανοίχθηκε λίγο περισσότερο και ο Παναθηναϊκός πια είχε τους χώρους που ζήτησε. Το αν τους εκμεταλλεύτηκε είναι μία άλλη συζήτηση. Είναι γεγονός πάντως ότι αν εξαιρέσει κανείς τη φάση του 27΄όταν ο Ιλιτς δεν μπόρεσε να νικήσει σε τετ-α-τετ τον Στιλ, οι πράσινοι δεν έδωσαν δικαιώματα. Θα μπορούσαν δε να σκοράρουν αν ο Αμπεντ και ο Πέτριτς ήταν περισσότερο προσεκτικοί στις τελικές που έπεσαν στα πόδια τους.

Η ίδια εικόνα διατηρήθηκε και στο δεύτερο μέρος με τους γηπεδούχους να μην αντιμετωπίζουν ιδιαίτερα προβλήματα κόντρα σ' έναν ακίνδυνο ΠΑΣ. Χωρίς να φορτσάρει ιδιαίτερα ο Παναθηναϊκός είχε τις καλές στιγμές του (κορυφαία εξ αυτών το σουτ του Πέτριτς στο 56') ενώ αμέσως μετά την είσοδο του Μπεργκ κατάφερε να σκοράρει. Ο Τελάντερ κέρδισε το πέναλτι, ο Πέτριτς εκτέλεσε εύστοχα για το 2-0 στο 60'.

Ο ΠΑΣ από εκεί και πέρα δεν είχε τίποτα άλλο να χάσει και αποφάσισε να κερδίσει μέτρα για να δοκιμάσει τις αντοχές της αντίπαλης άμυνας. Αυτές, είναι η αλήθεια, ότι δεν αποδείχθηκαν πολύ ισχυρές. Με τις μπάλες να έρχονται πλέον μέσα στην πράσινη περιοχή παρατηρήθηκε μία νευρικότητα απόρροια της οποίας ήταν το χέρι του Ταυλαρίδη μέσα στην περιοχή στο 70'. Ο Τσάβες εκτέλεσε εύστοχα στο 71' το πέναλτι και έδωσε νέο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση.

Αλλάζοντας εν συνεχεία τη διάταξη της ομάδας του, ο Πετράκης έκανε τον ΠΑΣ σούπερ επιθετικό. Η παρουσία των Μανιά και Φερφελή χάρισε ευχέρια κινήσεων στον Τσάβες με αποτέλεσμα οι Ηπειρώτες να πιέσουν ασφυκτικά για την ισοφάριση. Παρά την πίεση όμως ο ΠΑΣ δεν ευτύχησε να να απειλήσει παρά μόνο από απευθείας φάουλ του Τσάβες στο 86' που εξουδετέρωσε ο Στιλ. Αντ' αυτού ο Αμπέντ έκανε το 3-1 στις καθυστερήσεις για να σφραγίσει τη νίκη.

Ο Νίκος Καρέλης τα έκανε όλα όσο αγωνίστηκε. Σκόραρε το πολύ σημαντικό πρώτο γκολ, αναστάτωσε την αντίπαλη άμυνα, δούλεψε και για τους συμπαίκτες του με πάσες και τρέξιμο. Κανείς δεν θα μπορούσε να ζητήσει τίποτα περισσότερο.

Αδύναμος Κρίκος

Η όλη νοοτροπία του Παναθηναϊκού μετά το 2-1 δεν αντιστοιχεί σε συμπεριφορά μεγάλης ομάδας. Μία άτακτη οπισθοχώρηση έφερε τον ΠΑΣ μόνιμα έξω από τη μεγάλη περιοχή του Στιλ. Μεγάλος ο φόβος των παικτών του Αναστασίου για την γκέλα.

Ο Παναθηναϊκός είχε την ουσία. Η ουσία σε τέτοιου είδους ματς είναι η νίκη και αυτή κατακτήθηκε. Στην εικόνα τους όμως οι πράσινοι εξακολουθούν να μην πείθουν και να μην βελτιώνονται. Ακολουθούν παιχνίδια με ΠΑΟΚ, ΑΕΚ, Ατρόμητο και Ολυμπιακό. Εκεί θα κριθούν πολλά και πολλοί.

Παναθηναϊκός: Στιλ, Μαρινάκης, Τελάντερ, Ταυλαρίδης, Νάνο, Λαγός (65' Πράνιτς), Αμπέντ, Ατζαγκούν (77' Κουτρουμπής), Ζέκα, Καρέλης (58' Μπεργκ), Πέτριτς

ΠΑΣ Γιάννινα: Βελλίδης, Μπέριος (72' Mανιάς), Μιχαήλ, Ίλιτς (79' Φερφελής), Τσάβες, Ακόστα, Ναδάλες (68' Καρανίκας), Τσουκαλάς, Κοζορώνης, Στρούνα, Σκόνδρας

16:22
Αγαπητοί φίλοι, καλησπέρα από το "Απόστολος Νικολαΐδης", όπου ο Παναθηναϊκός υποδέχεται τον ΠΑΣ Γιάννινα στο τελευταίο ματς της 7ης αγωνιστικής.
16:25
Για τον Παναθηναϊκό αρχίζουν οι Στιλ, Μαρινάκης, Τελάντερ, Ταυλαρίδης, Νάνο, Λαγός, Αμπέντ, Ατζαγκούν, Ζέκα, Καρέλης, Πέτριτς.
16:26
Για τον ΠΑΣ αρχίζουν οι Βελλίδης, Μπέριος, Μιχαήλ, Ίλιτς, Τσάβες, Ακόστα, Ναδάλες, Τσουκαλάς, Κοζορώνης, Στρούνα, Σκόνδρας.
16:29
Το ματς θα αρχίζει στις 17:15 και θα έχει ραδιοφωνική κάλυψη από τον Sport24 Radio 103,3.
16:30
Οι γκολκίπερ των δύο ομάδων έχουν βγει για προθέρμανση.
16:31
Νωρίτερα, ένα νιόπαντρο ζευγάρι εισήλθε στο γήπεδο για τη γαμήλια φωτογράφηση και θα παρακολουθήσει το ματς από τα επίσημα.
16:35
Στον πάγκο για τον Παναθηναϊκό είναι οι Κοτσόλης, Κουτρουμπής, Κλωναρίδης, Μπεργκ, Λουντ, Σάντσεθ, Πράνιτς.
16:36
Αναπληρωματικοί για τον ΠΑΣ είναι οι Περιστερίδης, Γιάκος, Τζημόπουλος, Σαπαλίδης, Καρανίκας, Μανιάς, Φερφελής.
16:37
Οι παίκτες του Παναθηναϊκού έχουν βγει για προθέρμανση.
16:38
Σε 20 ματς ως γηπεδούχος στο παρελθόν με αντίπαλο τον ΠΑΣ Γιάννινα, ο Παναθηναϊκός έχει 17 νίκες, 2 ισοπαλίες και 1 ήττα.
16:43
Με τη σειρά τους, βγαίνουν για προθέρμανση οι παίκτες του ΠΑΣ Γιάννινα.
16:48
Λίγοι οι θεατές στις εξέδρες, απόρροια και της ώρας και του εργάσιμου της ημέρας.
16:49
Ο Μπεργκ μένει εκτός ενδεκάδας, αφού ήταν τραυματίας, ενώ ο Πέτριτς εισέρχεται στο αρχικό σχήμα.
16:53
Ο Καλτσάς που παρουσιαζόταν ως βασικός, έμεινε εκτός 18άδας, ενώ το ίδιο ισχύει για τους Νίνη, Γιαννακόπουλο.
16:57
Να δούμε και τη διάταξη που θα επιλέξει ο Αναστασίου, δηλαδή εάν θα επαναφέρει το 4-4-2 με ρόμβο στη μεσαία γραμμή ή θα διατηρήσει το 4-2-3-1.
17:02
Οι δύο ομάδες ολοκλήρωσαν την προθέρμανση τους και αποχωρούν για τα αποδυτήρια.
17:03
Οι οργανωμένοι οπαδοί του Παναθηναϊκού έχουν αναρτήσει πανό με το οποίο εκφράζουν την αντίθεση τους για την κάρτα φιλάθλων.
17:06
Η ΠΑΕ Παναθηναϊκός τιμά τον Γιάννη Κουτούζη, ο οποίος ήταν μέλος της ομάδας τις δεκαετίες του 1960 και του 1970
17:08
Περίπου 7.000 θεατές αυτή την ώρα στις εξέδρες, αλλά εισέρχονται όλο και περισσότεροι.
17:18
Σέντρα στο ματς!
17:19
2' Οι γηπεδούχοι με τη μπάλα στα πόδια που προσπαθούν να φτιάξουν παιχνίδι.
17:22
4' Καλός ο ρυθμός στα πρώτα λεπτά του αγώνα. Ο ΠΑΣ προσπαθεί να βγει μπροστά και δεν κλείνεται.
17:24
6' Στο χώρο του κέντρου κυρίως η μπάλα. Οι "πράσινοι" έχουν την κατοχή.
17:27
9' Πολλά τρεξίματα από τους παίκτες του ΠΑΣ. Έχει "γεμίσει" το κέντρο του ο Πετράκης, κάτι που δυσκολεύει τον Παναθηναϊκό.
17:27
10' Επικίνδυνη σέντρα του Στρούνα. Περνάει όμως η μπάλα και καταλήγει άουτ.
17:29
12' Κόρνερ για τον ΠΑΣ Γιάννινα.
17:30
12' Κεφαλιά του Μιχαήλ, δεν μπλοκάρει καλά ο Στιλ.
17:30
13' Σουτ του Τσουκαλά, η μπάλα άουτ!
17:31
14' Επιθετικό φάουλ του Πέτριτς πάνω στον Μιχαήλ.
17:33
15' Κόρνερ για τον Παναθηναϊκό.
17:33
Απομακρύνει η άμυνα του ΠΑΣ και βγαίνουν στην αντεπίθεση οι φιλοξενούμενοι.
17:35
17' ΓΚΟΛ! Ο Καρέλης ανοίγει το σκορ για τον Παναθηναϊκό!
17:36
Από την υπέροχη μπαλιά του Ζέκα, ο Καρέλης μπήκε στην περιοχή, έκανε την ντρίμπλα πάνω στον Σκόνδρα και στη συνέχεια πλάσαρε τον Βελλίδη για το 1-0. Τον ευνόησε βέβαια και η κόντρα πάνω στον κίπερ του ΠΑΣ.
17:38
20' Κόρνερ για τον Παναθηναϊκό. Έχει "ζεσταθεί" ο κόσμος στις κερκίδες.
17:38
Εκτελεί ο Αμπέντ, την κεφαλιά ο Ατζαγκούν, όμως διώχνει ο Βελλίδης.
17:40
Να δούμε τώρα πώς και αν θα μπορέσει να αντιδράσει ο ΠΑΣ.
17:41
23' Κόρνερ για τον Παναθηναϊκό.
17:41
Εκτέλεση με κομπίνα, απομακρύνεται η μπάλα. Συνεχίζει την πίεση όμως ο Παναθηναϊκός.
17:42
24' Φάουλ για τους γηπεδούχους σε καλό σημείο για σέντρα. Κάτι σαν κοντινό κόρνερ.
17:43
Εκτελεί απευθείας ο Νάνο, διώχνει με γροθιές ο Βελλίδης!
17:45
27' Τεράστια χαμένη ευκαιρία για τον ΠΑΣ! Ο Τσουκαλάς βρήκε πανέμορφα τον Ίλιτς μέσα στην περιοχή, ο Σέρβος έγινε κάτοχος της μπάλας, όμως το πλασέ του κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων του Στιλ. Κινδύνεψε σε αυτή τη φάση η "πράσινη" άμυνα.
17:46
28' Όμορφη φάση για τον Παναθηναϊκό. Ο Καρέλης βρήκε με τακουνάκι τον Αμπέντ μέσα στην περιοχή, όμως ο τελευταίος γλίστρησε πριν προλάβει να κάνει το σουτ.
17:46
Ο πανηγυρισμός του σκόρερ νωρίτερα
17:47
29' Σουτ από πολύ μακρινή απόσταση από τον Καρέλη. Μπλοκάρει ο Βελλίδης.
17:50
32' Επικίνδυνο γύρισμα του Τσάβες στην περιοχή, διώχνει σε κόρνερ ο Ζέκα.
17:50
Επιθετικό φάουλ από τον ΠΑΣ, τελειώνει η φάση.
17:54
Ευχαριστημένος με την εξέλιξη του αγώνα ο Γιάννης Αναστασίου.
17:55
38' Κόρνερ για τον Παναθηναϊκό.
17:55
Επιθετικό φάουλ κάνει ο Πέτριτς.
17:56
38' Φάουλ για τους "πράσινους" σε καλό σημείο για σέντρα.
17:56
39' Κεφαλιά του Ταυλαρίδη, μπλοκάρει ο Βελλίδης!
18:00
42' Ωραίο γύρισμα του Καρέλη στον Πέτριτς, το τελείωμα του Κροάτη όμως δεν είναι καλό και η μπάλα φεύγει άουτ.
18:03
Λήξη πρώτου ημιχρόνου χωρίς επιπλέον καθυστέρηση.
18:04
Το γκολ του Καρέλη έχει δώσει προβάδισμα στον Παναθηναϊκό που είναι καλύτερος. Πολύ καλή εμφάνιση μέχρι στιγμής από τον Ζέκα. Ο ΠΑΣ δείχνει "βραχυκυκλωμένος".
18:05
Τα στατιστικά του πρώτου μέρους
18:20
Όλα έτοιμα για τη σέντρα του δευτέρου ημιχρόνου.
18:20
Ξεκίνησε το δεύτερο 45λεπτο!
18:21
Χωρίς κάποια αλλαγή συνεχίζουν οι δύο ομάδες.
18:21
Ο Γιάννης Πετράκης έχει σηκώσει τρεις παίκτες του για προθέρμανση.
18:25
49' Σουτ του Ναδάλες, η μπάλα αρκετά μέτρα άουτ.
18:27
52' Κόρνερ για τον ΠΑΣ. Το παραχωρεί ο Αμπέντ.
18:27
Απομακρύνει εύκολα η άμυνα του Παναθηναϊκού.
18:28
52' Σκληρό φάουλ του Μιχαήλ στον Ατζαγκούν. Κίτρινη κάρτα στον παίκτη του ΠΑΣ.
18:29
Προσωρινή διακοπή στο ματς από τον διαιτητή Λαμπρόπουλο, για κάποιο πανό στις εξέδρες.
18:29
Συνεχίζεται τώρα κανονικά το παιχνίδι αφού έγιναν κάποιες συστάσεις.
18:29
Ο Μάρκους Μπεργκ ετοιμάζεται να μπει στο παιχνίδι.
18:31
56' Ωραία ενέργεια και σουτ του Πέτριτς εντός περιοχής, όμως αποκρούει ο Βελλίδης.
18:31
Ο Ατζαγκούν στη συνέχεια κάνει το σουτ, όμως κοντράρει στο σώμα του Μπέριου.
18:32
57' Επικίνδυνη σέντρα του Ακόστα, βγαίνει και μαζεύει ο Στιλ.
18:33
57' Φάουλ σε καλό σημείο κερδίζει ο Πέτριτς.
18:33
58' Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Εκτός ο σκόρερ Καρέλης και στη θέση του ο Μπεργκ.
18:34
59' ΠΕΝΑΛΤΙ για τον Παναθηναϊκό και κίτρινη κάρτα στον Μπέριο!
18:35
Σε γέμισμα του Νάνο από φάουλ, ο Μπέριος έσπρωξε αντικανονικά μέσα στην περιοχή τον Τελάντερ.
18:35
Ο Πέτριτς στην εκτέλεση...
18:35
60' ΓΚΟΛ! Ο Πέτριτς στέλνει τη μπάλα στη δεξιά γωνία του Βελλίδη και γράφει το 2-0.
18:36
Έπεσε σωστά ο Βελλίδης, αλλά εκεί που πήγε η μπάλα ήταν δύσκολο να αποκρούσει.
18:38
63' Κεφαλιά του Ακόστα, η μπάλα άουτ.
18:40
Ο Πέτριτς σε προηγούμενη προσπάθειά του
18:40
65' Κίτρινη κάρτα στον Νάνο.
18:41
66' Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Εκτός ο Λαγός, μέσα ο Πράνιτς.
18:43
68' Αλλαγή για τον ΠΑΣ. Εκτός ο Ναδάλες, μέσα ο Καρανίκας.
18:44
69' Σουτ στην κίνηση από τον Ατζαγκούν, η μπάλα άουτ. Δεν βρήκε τη μπάλα όπως θα ήθελε ο Νιγηριανός.
18:46
70' ΠΕΝΑΛΤΙ υπέρ του ΠΑΣ! Ο Ταυλαρίδης έκανε χέρι μέσα στην περιοχή σε σουτ του Μπέριου.
18:47
71' ΓΚΟΛ! Ο Τσάβες στέλνει τη μπάλα στο κέντρο της εστίας και μειώνει σε 2-1.
18:48
Άγρια ομορφιά παίρνει τώρα το ματς. Ο Πετράκης κάνει ακόμη πιο επιθετική την ομάδα του και ψάχνει την ισοφάριση.
18:48
73' Αλλαγή για τον ΠΑΣ. Εκτός ο Μπέριος και στη θέση του ο Μανιάς.
18:49
Με 4-4-2 πλέον οι Γιαννιώτες που τα παίζουν όλα για όλα.
18:50
75' Κίτρινη κάρτα στον Ζέκα.
18:51
76' Φάουλ του Τελάντερ στον Τσάβες. Σε πολύ καλό σημείο για σέντρα.
18:52
Πάει απευθείας ο Κοζορώνης. Όμως η μπάλα φεύγει άουτ.
18:53
77' Τρίτη και τελευταία αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Βγαίνει ο Ατζαγκούν και στη θέση του μπαίνει ο Κουτρουμπής.
18:54
79' Κλείνει τις αλλαγές του ο Πετράκης. Μέσα ο Φερφελής, στη θέση του Ίλιτς.
18:55
80' Κόρνερ για τον ΠΑΣ.
18:55
Μπερδεύεται η άμυνα του Παναθηναϊκού, όμως τελικά καταφέρνουν να διώξουν.
18:56
81' Κίτρινη κάρτα στον Φερφελή.
18:58
Σε... ροντέο έχει μετατραπεί το ματς. Πάνω-κάτω η μπάλα.
19:00
85' Κόρνερ για τον ΠΑΣ.
19:00
Διώχνει με το κεφάλι ο Ταυλαρίδης.
19:01
85' Φάουλ του Ταυλαρίδη πάνω στον Φερφελή. Σε πολύ καλό σημείο για απευθείας εκτέλεση.
19:02
Ο Τσάβες τελικά στην εκτέλεση, διώχνει σε κόρνερ ο Στιλ!
19:02
Απομακρύνει η άμυνα του Παναθηναϊκού το κόρνερ.
19:03
Τελευταίες στιγμές στο ματς. Ο ΠΑΣ συνεχίζει να πιέζει.
19:05
90' Σέντρα του Τσάβες στην περιοχή, πήγε για το ανάποδο ψαλίδι ο Μανιάς, αλλά τελικά έκανε φάουλ πάνω στον Ταυλαρίδη.
19:05
Κίτρινη κάρτα στον Μανιά.
19:06
Τρία είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων. Έχουμε μπει ήδη.
19:08
Κρατάει η άμυνα του Παναθηναϊκού. Ο ΠΑΣ δεν έχει καταφέρει να απειλήσει στα τελευταία λεπτά.
19:08
Μπήκαμε στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων...
19:09
90+3' ΓΚΟΛ! Ο Αμπέντ κάνει το 3-1 για τον Παναθηναϊκό!
19:09
Οι κόντρες ευνοούν τον Αμπέντ που μπαίνει στην περιοχή του ΠΑΣ και με ωραίο τελείωμα στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα του Βελλίδη.
19:09
Ακούγεται το σφύριγμα της λήξης. Το 3-1 είναι το τελικό αποτέλεσμα!
19:10
Σε απόσταση βολής από τον Ολυμπιακό έμεινε ο Παναθηναϊκός που νίκησε 3-1 τον αξιόμαχο ΠΑΣ στη Λεωφόρο Αλεξάνδρας".
19:11
Προηγήθηκαν 2-0 οι πράσινοι, οι οποίοι όμως στο τέλος κινδύνευσαν ακόμα και με ισοφάριση. Καρέλης, Πέτριτς και Αμπέιντ σκόραραν για τους γηπεδούχους, ο Τσάβες μείωσε για τον ΠΑΣ.