Πανιώνιος - Καλλονή 2-0

Ο Πανιώνιος επικράτησε με 2-0 της Καλλονής στο γήπεδο της Νέας Σμύρνης, έχοντας για μεγάλο πρωταγωνιστή τον Τάσο Μπακασέτα που σημείωσε και τα δύο γκολ της αναμέτρησης. Δοκάρι στο 91' με τον Γιώργο Μανούσο οι φιλοξενούμενοι.

Ο Πανιώνιος είχε την υπεροχή από τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού και τη μετουσίωσε σε γκολ στο 11' με τον Τάσο Μπακασέτα. Ο Ντενιέλ Αντέτζο έκανε λάθος πάσα στον Τάσο Καραμάνο, ο οποίος μπήκε μέσα στην μεγάλη περιοχή, έστρωσε στον Τάσο Μπακασέτα, κι αυτός με όμορφο αριστερό σουτ έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του.

Οι παίκτες του Μαρίνου Ουζουνίδη προσπάθησαν να εκμεταλλευτούν το μομέντουμ, πίεσαν για το δεύτερο γκολ, αλλά δεν κατάφεραν να στείλουν την μπάλα στα δίχτυα πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Στις αρχές του δεύτερου 45λέπτου, η Καλλονή προσπάθησε να φέρει το ματς στα ίσα, αλλά όποτε χρειάστηκε ο Νίκος Παπαδόπουλος δήλωσε "παρών" κι έσωσε τους "κυανέρυθρους". Μάλιστα, στο 68ο λεπτό ο Μπακασέτας νίκησε για δεύτερη φορά τον Χογκ κι έδωσε σημαντικό προβάδισμα νίκης στον Πανιώνιο.

Μοναδική αξιόλογη φάση για την Καλλονή στο 91', όταν το σουτ του Γιώργου Μανούσου κατέληξε στο αριστερό δοκάρι του Παπαδόπουλου.

Ο Τάσος Μπακασέτας έκανε ένα εξαιρετικό παιχνίδι, καθώς πέρα από τα δύο γκολ που σημείωσε, είχε μία ολοκληρωμένη παρουσία, αφού δεν παραμέλησε τα ανασταλτικά καθήκοντά του.

Ο Ντένιελ Αντέτζο φέρει μεγάλη ευθύνη στο πρώτο γκολ του Πανιωνίου, αφού από δικό του λάθος ξεκινάει η αντεπίθεση των "κυανέρυθρων". Γενικότερα, ο Νιγηριανός αμυντικός ήταν ιδιαίτερα ασταθής, καθώς υπέπεσε αρκετά αβίαστα λάθη, ενώ δεν είχε "καθαρό μυαλό" στις προσωπικές μονομαχίες.

Ο Μαρίνος Ουζουνίδης είχε "διαβάσει" εξαιρετικά το παιχνίδι. "Χτύπησε" από τα άκρα με τους ταχύτατους Μπακασέτα και Βιγιάλμπα, ενώ κάλυψε τα νότα του, με τους Σιώπη και Κόρμπο να "κόβουν" και να "ράβουν" στο χώρο του κέντρου.

Στον αντίποδα, οι παίκτες της Καλλονής δεν έδειξαν σε κανένα σημείο του παιχνιδιού ικανοί να παλέψουν για τη νίκη, αφού είχαν σημαντικά προβλήματα στην ανάπτυξη, αλλά και στις τελικές φάσεις.

Πανιώνιος: Παπαδόπουλος, Χατζηισαΐας, Οικονόμου, Βλάχος, Τασουλής, Κόρμπος, Σιώπης, Μπουμάλ, Βιγιάλμπα (58' Ανσαριφάρντ), Μπακασέτας, Καραμάνος.

Καλλονή: Χογκ, Αντέτζο, Ούγκα, Αναστασιάδης, Κρολ, Καλτσάς (85' Κλαντρούμπσκι), Κεϊτά, Τσαμπούρης, Γεωργίου, Ελλακόπουλος, Μανούσος.

Το live της αναμέτρησης

18:06
Καλησπέρα. Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη του αγώνα μεταξύ του Πανιωνίου και της Καλλονής στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της Super League.
18:11
Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Πανιώνιος: Παπαδόπουλος, Χατζηισαΐας, Οικονόμου, Βλάχος, Τασουλής, Κόρμπος, Σιώπης, Μπουμάλ, Βιγιάλμπα, Μπακασέτας, Καραμάνος.
Καλλονή: Χογκ, Αντέτζο, Ούγκα, Αναστασιάδης, Κρολ, Καλτσάς, Κεϊτά, Τσαμπούρης, Γεωργίου, Ελλακόπουλος, Μανούσος.

18:11
Στον πάγκο για τους "κυανέρυθρους": Διούδης, Αργυρόπουλος, Μασούρας, Καθάριος, Μητρόπουλος, Ανσαριφάλντ, Χαλκιαδάκης
18:12
Αναπληρωματικοί για την Καλλονή: Δαύκου, Ξύδας, Μπούρους, Σάμπα, Γιορέντε, Κλαντρούμπσκι, Μπαργκάν.
18:15
1' Έναρξη του αγώνα.
18:16
Οι "κυανέρυθροι" είναι 4οι με 10 βαθμούς, ενώ η Καλλονή είναι στην 15η θέση με 5.
18:19
Ο Πανιώνιος έχει τον έλεγχο του παιχνιδιού στα πρώτα λεπτά του αγώνα.
18:23
8' Συρτή μπαλιά του Βαλεντίνου Βλάχου μέσα στην μεγάλη περιοχή, ο Χογκ έδιωξε ασταθώς, όμως ο Ούκα απομάκρυνε με ασφάλεια.
18:26
11' ΓΚΟΛ για τον Πανιώνιο! Ο Καραμάνος εκμεταλλεύτηκε το τραγικό λάθος του Αντέτζο,  έστρωσε στον Μπακασέτα, ο οποίος από πλάγια θέση νίκησε τον Χογκ για το 1-0!
18:32
Ο Πανιώνιος προσπαθεί να εκμεταλλευτεί το μομέντουμ και να σημειώσει δεύτερο γκολ.
18:34
20' Ο Τσαμπούρης πήρε την κεφαλιά μέσα στην μεγάλη περιοχή, όμως η μπάλα πέρασε μακριά από την εστία του Παπαδόπουλου.
18:38
Φάουλ σε καλή θέση για την Καλλονή, λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή του Παπαδόπουλου.
18:39
24' Ο Τσαμπούρης εκτέλεσε το φάουλ, όμως ο Παπαδόπουλος με διπλή προσπάθεια, μπλόκαρε την μπάλα.
18:42
Έχει ανεβάσει την απόδοσή της η Καλλονή και προσπαθεί να φέρει το ματς στα ίσα.
18:46
32' Κίτρινη κάρτα στον Κρολ.
18:49
35' Κεφαλιά του Μπακασέτα, έξω από την εστία του Χογκ.
18:55
Χώρις κάποια αξιοσημείωτη φάση στα τελευταία λεπτά.
18:56
41' Μακρινό σουτ του Βιγιάλμπα, έδιωξε ο Χογκ.
18:58
43' Ωραίο σουτ του Μπουμάλ, λίγο έξω από την εστία του Χογκ.
19:02
45 +2' Τέλος πρώτου ημιχρόνου. Ο Πανιώνιος πάει στα αποδυτήρια προηγούμενος με 1-0.
19:19
46' Έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου.
19:25
Πιέζει η Καλλονή στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου.
19:32
58' Αλλαγή για τον Πανιώνιο. Ο Ανσαριφάλντ στη θέση του Βιγιάλμπα.
19:33
59' Δυνατό σουτ του Μπουμάλ, πάνω από την εστία του Χογκ.
19:34
61' Κίτρινη κάρτα στον Κεϊτά.
19:35
Διακοπή στον αγώνα λόγω τραυματισμού του Σιώπη.
19:40
65' Αλλαγή για τον Πανιώνιο. Ο Καραμάνος εκτός, ο Μασούρας εντός.
19:42
68' ΓΚΟΛ για τον Πανιώνιο! Εξαιρετικό μονοκόμματο σουτ του Τάσου Μπακασέτα, ύστερα από ασίστ του Μπουμάλ και 2-0 οι "κυανέρυθροι"!
19:44
70' Αλλαγή για την Καλλονή. Ο Γιορέντε στη θέση του Αναστασιάδη.
19:50
Ο Πανιώνιος ελέγχει απόλυτα το ρυθμό του αγώνα και δεν αφήνει τους παίκτες των γηπεδούχων να απειλήσουν την εστία του Παπαδόπουλου.
19:51
76' Εντυπωσιακή ατομική προσπάθεια του Μπουμάλ, ο οποίος έκανε τη σέντρα από αριστέρα, αλλά ο Κρολ έδιωξε προτού φανεί επικίνδυνος ο Ανσαριφάλντ.
19:53
78' Γυριστό του Κόρμπου, μπλόκαρε ο Χογκ.
19:55
80' Σουτ του Οικονόμου, πάνω από την εστία του Χογκ.
19:57
82' Σουτ του Γιορέντε, ο Οικονόμου έκανε την σωτήρια προβολή κι έστειλε την μπάλα κόρνερ.
20:01
86' Μεγάλη ευκαιρία για τον Πανιώνιο! Ο Αντέτζο έκανε ακόμη ένα τραγικό λάθος, ο Ανσαριφάλντ το εκμεταλλεύτηκε, μπήκε μέσα στην μεγάλη περιοχή, γύρισε στον Μπουμάλ, αλλά το σουτ που επιχείρησε πέρασε πάνω από την εστία του Χογκ.
20:01
87' Αλλαγή για τον Πανιώνιο. Ο Χαλκιαδάκης στη θέση του Μπακασέτα.
20:06
91' ΔΟΚΑΡΙ για την Καλλονή! Ωραία ατομική ενεργεία του Μανούσου, αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατήρι, καθώς κατέληξε στο αριστερό δοκάρι του Παπαδόπουλου!
20:08
93' Τέλος του αγώνα. Ο Πανιώνιος επικράτησε με 2-0 της Καλλονής και έφθασε στους 13 βαθμούς.