Πλατανιάς - Πανθρακικός 4-0

Σεφτέ στις νίκες έκανε ο Πλατανιάς στη Super League επικρατώντας με το επιβλητικό 4-0 εντός έδρας του Πανθρακικού. Τρεις ασίστ από τον εκπληκτικό Γουνδουλάκη. Με Stoiximan.gr στη φανέλα και οι δύο ομάδες.

Με γκολ από τα αποδυτήρια ξεκίνησε την αναμέτρηση ο Πλατανιάς. Μόλις στο 3ο λεπτό ο Φανούρης Γουνδουλάκης έκανε το παράλληλο γύρισμα από τα δεξιά, βρήκε τον Τσουράκη μέσα στη μικρή περιοχή κι αυτός με πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Ένα γκολ που αιφνιδίασε τον Πανθρακικό.

Πριν προλάβουν να ξυπνήσουν οι φιλοξενούμενοι από το αρχικό σοκ ήρθε και το δεύτερο γκολ των Κρητικών. Και πάλι ο Γουνδουλάκης με γλυκιά σέντρα από τα δεξιά βρήκε τον Μιλούνοβιτς, ο οποίος με σουτ στην κίνηση νίκησε τον Αθανασιάδη για το 2-0. Αυτή μάλιστα ήταν και η πρώτη φορά που ο Πλατανιάς πετύχαινε δύο τέρματα σε ματς του φετινού πρωταθλήματος.

Έπρεπε να περάσουν 30 λεπτά αγώνα για να καταφέρει ο Πανθρακικός να απειλήσει. Ο Ντιγκινί μάλιστα στο 30' είχε δοκάρι σε σουτ που έπιασε εντός περιοχής. Μέχρι το φινάλε του πρώτου μέρους οι παίκτες του Ελευθερόπουλου έχασαν κάποιες ευκαιρίες χωρίς όμως να ανησυχήσουν ιδιαίτερα τον Σωτηρίου. Στην επανάληψη και πιο συγκεκριμένα στο 60ο λεπτό οι γηπεδούχοι "χτύπησαν" για τρίτη φορά, "κλειδώνοντας" τη νίκη. Ο Γουνδουλάκης βρήκε όμορφα τον Μιλούνοβιτς στην περιοχή κι εκείνος με φαλτσαριστό σουτ έγραψε το 3-0.

Τα επόμενα λεπτά απέκτησαν διαδικαστικό χαρακτήρα. Ο Ελευθερόπουλος πέρασε στο ματς όλα του τα όπλα όμως δεν κατάφερε να βάλει ξανά την ομάδα του στο ματς. Αντ' αυτού ο Πανθρακικός δέχθηκε και τέταρτο τέρμα λίγο πριν το φινάλε. Στο 89' ο Μιλούνοβιτς σούταρε από μακρινή απόσταση, ο Αθανασιάδης δεν συγκράτησε τη μπάλα κι ο Ράμος από κοντά έγραψε το τελικό 4-0 για τους Κρητικούς.

Ίσως ένα από τα καλύτερα ματς της καριέρας του έκανε κόντρα στον Πανθρακικό ο Φανούρης Γουνδουλάκης. Ο αρχηγός του Πλατανιά "σέρβιρε" τρία γκολ στους συμπαίκτες του και είχε συνολικά εξαιρετική παρουσία εντός αγωνιστικού χώρου.

Αδύναμος Κρίκος

Πολλά λάθη από την άμυνα του Πανθρακικού στο ματς. Το αμυντικό δίδυμο φέρει ευθύνη σε όλα τα γκολ του Πλατανιά.

Επιτέλους η ομάδα του Γιώργου Παράσχου τα κατάφερε. Μετά την πολύ καλή εμφάνιση στην Τρίπολη (1-1 με Αστέρα), οι Κρητικοί πήραν αυτοπεποίθηση και παρουσιάστηκαν αποφασισμένοι κόντρα στον Πανθρακικό. Η νίκη αυτή φυσικά (4-0) έχει διπλή σημασία καθώς οι δύο ομάδες έχουν τον ίδιο στόχο, της παραμονής. Από την άλλη οι Ακρίτες ακόμη δεν έχουν δείξει ακόμη κάτι καλό στο πρωτάθλημα και ο Ελευθερόπουλος έχει πολύ δύσκολο έργο για τη συνέχεια για να καταφέρει να την κρατήσει στην κατηγορία.

Πλατανιάς: Σωτηρίου, Κουλιμπαλί (82' Αποστολόπουλος), Σελίν, Μπανανά, Βάντερσον, Γκνιάτιτς (73' Μουνάφο), Μενδρινός, Γουνδουλάκης, Ράμος, Μιλούνοβιτς, Τσουράκης (76' Γκόμες)

Πανθρακικός: Αθανασιάδης, Μελίσσης, Σερφά, Μπαϊκαρά, Ποτουρίδης, Ηλιάδης (46' Μεχία), Βάλτερ, Ροζέριο Μάρτινς (62' Λαδάκης), Χαβίτο (66' Ίγκορ), Ντιγκινί, Χασομέρης

Η βαθμολογία, τα στατιστικά και οι σκόρερ της Super League 2015-2016

To live της αναμέτρησης

15:47
Καλησπέρα. Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης μεταξύ του Πλατανιά και του Πανθρακικού για την 7η αγωνιστική της Super League.
15:48
Σημαντική αναμέτρηση για τις δύο ομάδες, οι οποίες έχουν κάνει ένα κάκιστο ξεκίνημα στη Super League, ούσες στην τελευταία θέση με 2 βαθμούς έκαστος.
15:49

Πλατανιάς: Σωτηρίου, Κουλιμπαλί, Σελίν, Μπανανά, Βάντερσον, Γκνιάτιτς, Μενδρινός, Γουνδουλάκης, Ράμος, Μιλούνοβιτς, Τσουράκης.
Πανθρακικός: Αθανασιάδης, Μελίσσης, Σερφά, Μπαϊκαρά, Ποτουρίδης, Ηλιάδης, Βάλτερ, Ροζέριο Μάρτινς, Χαβίτο, Ντιγκινί, Χασομέρης.
15:50
Στον πάγκο για τους Χανιώτες: Κοκκαλάς, Αποστολόπουλος, Γκόμες, Ανγκούλο, Ιτούα, Μουνάφο, Μαχαμάτ.
15:50
Στον πάγκο για την ομάδα της Κομοτηνής: Πασχαλάκης, Παπαγεωργίου, Χρήστου, Μεχία, Λαδάκης, Μαρκόπουλος, Ίγκορ.
15:53
Πριν τη διακοπή για τις αναμετρήσεις των εθνικών ομάδων, ο Πλατανίας είχε έρθει ισόπαλος με 1-1 στην Τρίπολη κόντρα στον Αστέρα, ενώ ο Πανθρακικός είχε γνωρίσει την ήττα με 3-1 από τον Λεβαδειακό εντός έδρας.
15:59
Ηλιόλουστη ημέρα στα Χανιά.
16:00
Για πρώτη φορά με Stoiximan.gr στη φανέλα και οι δύο ομάδες.
16:00
Σέντρα στην αναμέτρηση!
16:03
3' ΓΚΟΛ! Ο Πλατανιάς ανοίγει το σκορ στην πρώτη φάση του αγώνα με τον Τσουράκη.
16:03
Ο Γουνδουλάκης γύρισε όμορφα στον Τσουράκη μέσα στην περιοχή και ο δεύτερος με κοντινή προβολή έβαλε μπροστά στο σκορ τους γηπεδούχους.
16:06
Δυναμικά ξεκίνησαν οι γηπεδούχοι που αιφνιδίασαν τον Πανθρακικό με αυτό το γκολ.
16:06
7' Σουτ του Γουνδουλάκη από τα πλάγια, η μπάλα άουτ.
16:08
10' Ο Πανθρακικός ακόμη δεν έχει καταφέρει να κρατήσει μπάλα.
16:12
12' Κόρνερ για τον Πλατανιά.
16:12
Απομακρύνει η άμυνα των φιλοξενούμενων.
16:15
15' ΓΚΟΛ! Ο Μιλούνοβιτς με δεξί σουτ στην κίνηση κάνει το 2-0 για τον Πλατανιά.
16:16
Ασίστ και πάλι από τον Φανούρη Γουνδουλάκη.
16:20
20' Κόρνερ για τους γηπεδούχους.
16:22
Να σημειωθεί ότι ποτέ μέχρι σήμερα δεν έχουν σημειωθεί πάνω από 2 γκολ σε μεταξύ τους αγώνα.
16:23
Ο Πανθρακικός δεν μπορεί να δημιουργήσει φάση.
16:24
24' Νέο κόρνερ για τους Κρητικούς.
16:24
Απομακρύνεται η μπάλα.
16:25
9-18 τα λάθη μέχρι στιγμής στο ματς.
16:28
28' Σουτ του Χασομέρη εκτός περιοχής. Μπλοκάρει ο Σωτηρίου. Πρώτη φάση για τον Πανθρακικό στον αγώνα.
16:29
30' Κόρνερ για τον Πανθρακικό.
16:29
Κεφαλιά του Ροζέριο, η μπάλα κοντράρει και καταλήγει πάλι σε κόρνερ.
16:30
30' ΔΟΚΑΡΙ με τον Ντιγκινί για τον Πανθρακικό!
16:30
Οι φιλοξενούμενοι στέκονται άτυχοι σε αυτή τη φάση.
16:36
35' Σαν να έχει συνέλθει κάπως από το αρχικό σοκ ο Πανθρακικός που προσπαθεί δειλά δειλά να βγει στην επίθεση.
16:38
38' Κεφαλιά του Ντιγκινί, μπλοκάρει ο Σωτηρίου.
16:43
42' Πολύ άστοχο το πλασέ του Χασομέρη, η μπάλα ψηλά άουτ.
16:46
Έχουμε ήδη μπει στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους.
16:46
Λήξη πρώτου ημιχρόνου!
16:48
Τα στατιστικά του πρώτου 45λέπτου:
17:01
Με μια αλλαγή στο δεύτερο μέρος ο Πανθρακικός. Εκτός ο Ηλιάδης, μέσα ο Μεχία.
17:01
Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο.
17:04
48' Οφ-σάιντ ο Ράμος.
17:06
50' Ωραίο σουτ του Χαβίτο, η μπάλα λίγο πάνω από τα δοκάρια του Σωτηρίου.
17:12
55' Φάουλ σε καλή θέση για σέντρα για τον Πλατανιά.
17:12
Πάει απευθείας ο Μιλούνοβιτς. Η μπάλα άουτ.
17:15
58' Σουτ του Ράμος από το ύψος της περιοχής, μπλοκάρει ο Αθανασιάδης.
17:16
60' ΓΚΟΛ! Ο Μιλούνοβιτς με ωραίο δεξί σουτ εντός περιοχής στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα.
17:16
Τρίτη ασίστ στο ματς από τον Φανούρη Γουνδουλάκη.
17:17
61' Τρομερό σουτ του Ράμος, ο Αθανασιάδης διώχνει σε κόρνερ.
17:19
62' Αλλαγή για τον Πανθρακικό. Λαδάκης αντί Ροζέριο.
17:22
66' Τρίτη αλλαγή για τον Πανθρακικό. Εκτός ο Χαβίτο μέσα ο Ίγκορ.
17:29
72' Κόρνερ για τον Πλατανιά.
17:29
73' Αλλαγή για τους Κρητικούς. Εκτός ο Γκνιάτιτς και στη θέση του ο Μουνάφο.
17:30
Δυνατή κεφαλιά του Μπανανά και τρομερή απόκρουση του Αθανασιάδη.
17:32
75' Δεύτερη αλλαγή για τον Πλατανιά. Εκτός ο Τσουράκης και μέσα ο Γκόμες.
17:35
79' Κόρνερ για τον Πανθρακικό.
17:39
82' Τρίτη και τελευταία αλλαγή για τους γηπεδούχους. Εκτός ο Κουλιμπαλί, μέσα ο Αποστολόπουλος.
17:44
87' Και διαχείριση του σκορ πλέον από τους γηπεδούχους. Έχουν πάρει διαδικαστικό χαρακτήρα τα τελευταία λεπτά.
17:45
89' ΓΚΟΛ! Ο Ράμος από κοντά πετυχαίνει το πρώτο του τέρμα με τη φανέλα του Πλατανιά.
17:48
Δύο τα λεπτά των καθυστερήσεων. Έχουμε μπει ήδη.
17:49
Ακούγεται το σφύριγμα της λήξης.
17:49
Σεφτέ στις νίκες έκανε ο Πλατανιάς στη Super League επικρατώντας με το επιβλητικό 4-0 εντός έδρας του Πανθρακικού.
17:49
Σε ένα ματς οι Κρητικοί πέτυχαν περισσότερα γκολ απ' ότι είχαν πετύχει μαζί σε όλες τις αγωνιστικές του πρωταθλήματος μέχρι σήμερα.