Πανθρακικός - Ξάνθη 0-0

Στο ντέρμπι της Θράκης, ο Πανθρακικός με την Ξάνθη αναδείχθηκαν ισόπαλοι με 0-0, σε μία αναμέτρηση με ελάχιστες καλές στιγμές και μέτριο θέαμα. Εξαιρετική εμφάνιση από τον Λουίτζι Τσέναμο. Καλύτεροι οι γηπεδούχοι.

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

H εικόνα του αγώνα

Ο Πανθρακικός με την Ξάνθη διασταύρωσαν τα "ξίφη" τους με μοναδικό στόχο τη νίκη, καθώς κι οι δύο βρίσκονται πολύ χαμηλά στον βαθμολογικό πίνακα. Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι, είχαν τον έλεγχο, αλλά δεν κατάφεραν να απειλήσουν την εστία του Λουίτζι Τσέναμο. Στον αντίποδα, οι παίκτες του Ράζβαν Λουτσέσκου έκλεισαν τους χώρους και προσπάθησαν, μέσω αντεπιθέσεων, να δημιουργήσουν επικίνδυνες φάσεις μπροστά από τα καρέ του Γιώργου Αθανασιάδη, αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

Στο 24ο λεπτό, η ομάδα της Κομοτηνής έφτασε μία "ανάσα" από το γκολ, αλλά ο Τσέναμο έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ την κεφαλιά-ψαράκι του Ντιγκινί. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε χωρίς κάποια άλλη αξιοσημείωτη φάση, με τις δύο ομάδες να υποπίπτουν σε σωρεία λαθών.

Στην επανάληψη η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε. Οι παίκτες του Δημήτρη Ελευθερόπουλου κυνήγησαν το γκολ, αλλά σε δύο περιπτώσεις ο Τσέναμο πραγματοποίησε σωτήριες επεμβάσεις και έσωσε την ομάδα του. Όσον αφορά στην Ξάνθη, είχε μία καλή στιγμή στο 59' με τον Λισγάρα, αλλά ο Αθανασιάδης μιμήθηκε τον... Τσέναμο κι αποσόβησε τον κίνδυνο. Στα τελευταία λεπτά, ο Πανθρακικός πίεσε για το γκολ, αλλά τα σουτ που επιχείρησαν οι Μεχία, Χαβίτο και Ποτουρίδης δεν βρήκαν στόχο.

Ο Λουίτζι Τσέναμο ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής του αγώνα. Ο έμπειρος τερματοφύλακας πραγματοποίησε τρεις εντυπωσιακές αποκρούσεις και κράτησε το "μηδέν" για την ομάδα του. Γενικότερα, ο 35χρονος άσος είχε εξαιρετική παρουσία.

Ο Ιγκόρ Ντε Σοούζα δείχνει σκιά του περυσινού καλού εαυτού του. Ο Βραζιλιάνος επιθετικός δεν απείλησε τον Τσέναμο σε κανένα σημείο του αγώνα, όντας φανερά εκτός κλίματος.