Λεβαδειακός - Πανιώνιος 0-2

Σε τροχιά νικών επέστρεψε ο Πανιώνιος που έφυγε με το διπλό (2-0) από την έδρα του Λεβαδειακού για πρώτη φορά στην ιστορία του στη Super League και σκαρφάλωσε στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας. Καραμάνος και Μπουμάλ τα γκολ για την ομάδα του Μαρίνου Ουζουνίδη.

Γρήγορα ξέχασε την εντός έδρας ήττα από τη Βέροια ο Πανιώνιος που ταξίδεψε στη Λιβαδειά με αποκλειστικό στόχο το τρίποντο για να διατηρηθεί στις υψηλές θέσεις της βαθμολογίας. Ο Μαρίνος Ουζουνίδης επέλεξε ένα επιθετικό 4-4-2 με τους Μπακασέτα και Καραμάνο μπροστά, ενώ από την άλλη ο Άκης Μάντζιος εμπιστεύτηκε για ακόμη ένα παιχνίδι το 4-2-3-1 με τον φορμαρισμένο, Βαγγέλη Μάντζιο ως αιχμή του δόρατος.

Το πρώτο μέρος είχε ελάχιστες φάσεις, με τις δύο ομάδες να περιορίζονται κυρίως σε παιχνίδι κέντρου. Οι σκληρές μάχες έκαναν την εμφάνισή τους και ο μόνος τρόπος για να απειληθούν οι δύο εστίες ήταν με μακρινά σουτ. Ο Λεβαδειακός είχε την κατοχή, όμως ο Πανιώνιος έδειχνε πιο επικίνδυνος στην κόντρα. Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι "κυανέρυθροι" κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ.

Στο 46' ο Μπουμάλ έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά και ο Καραμάνος με δυνατή κεφαλιά έγραψε το 0-1. Δεν πρόλαβαν να περάσουν 11 λεπτά και η ομάδα του Ουζουνίδη "ξαναχτύπησε". Αυτή τη φορά ο Μπουμάλ αποφάσισε να σουτάρει εντός περιοχής και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Ο Λεβαδειακός προσπάθησε να μειώσει με τον Μάντζιο στο 63', όμως ο Παπαδόπουλος ήταν σε ετοιμότητα.

Στα εναπομείναντα λεπτά οι γηπεδούχοι πήραν τον έλεγχο του αγώνα, με τον Πανιώνιο να περιορίζεται κυρίως σε παθητικό ρόλο, προσπαθώντας να κρατήσει το υπέρ του σκορ. Με σωστή άμυνα η ομάδα του Ουζουνίδη έβγαλε το 90λεπτο χωρίς να απειληθεί ιδιαίτερα και πανηγύρισε μια σπουδαία νίκη σε μια έδρα που δεν είχε καταφέρει να φύγει με διπλό στη Super League.

Ο Μπουμάλ ήταν για ακόμη ένα παιχνίδι καθοριστικός. Πέτυχε ένα εξαιρετικό γκολ και "έφτιαξε" ακόμη ένα. Τι άλλο να κάνει;

Πολλά τα προβλήματα του Γιάχιτς στο αριστερό άκρο της άμυνας. Ο Μπουμάλ έκανε ό,τι ήθελε από τη συγκεκριμένη πλευρά.