ΠΑΣ Γιάννινα - Πανθρακικός 2-0

Ο ΠΑΣ Γιάννινα ήταν καλύτερος και επικράτησε δίκαια με 2-0 του Πανθρακικού στους Ζωσιμάδες, με σκόρερ τους Αλέξη Μιχαήλ (67') και Μπράνα Ίλιτς (92'). Τρία δοκάρια και χαμένο πέναλτι για τους γηπεδούχους. Πάλεψαν αλλά "προδόθηκαν" από την άμυνα οι φιλοξενούμενοι.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού, όμως ο Πανθρακικός έχασε τις σημαντικότερες ευκαιρίες πριν τη συμπλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου. Στο 4' ο Λαδάκης και στο 9' ο Χασομέρης επιχείρησαν να νικήσουν τον Βελλίδη, αλλά οι προσπάθειές τους δεν είχαν ευτυχή κατάληξη.

Οι γηπεδούχοι "απάντησαν" στο 12', με τον Μπράνα Ίλιτς να στέλνει, με κεφαλιά, την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Βελλίδη. Οι παίκτες του Γιάννη Πετράκη διατήρησαν τα ηνία κι είδαν την πίεση τους να "αποδίδει" καρπούς στο 40', όταν ο Τζημόπουλος ανατράπηκε μέσα στην περιοχή από τον Ίγκορ. Όμως, ο Τσάβες, που ανέλαβε την εκτέλεση, αστόχησε, στέλνοντας την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.

Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε. Ο ΠΑΣ είχε την υπεροχή κι έχασε τρεις σημαντικές ευκαιρίες με τους Νόελ Ακόστα (55'), Μιχάλη Μανιά (64') και Αλέξη Μιχαήλ (δοκάρι στο 65'), προτού ο τελευταίος στείλει την μπάλα στα δίχτυα στο 67ο λεπτό. Ο Ίλιτς εκτέλεσε το κόρνερ κι ο Έλληνας αμυντικός, έχοντας και τη βοήθεια του Τσουκαλά, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Οι παίκτες του Πετράκη δεν... χαμήλωσαν τις μηχανές, ούτε κλείστηκαν, αλλά πίεσαν για το δεύτερο γκολ, προκειμένου να "καθαρίσουν" με την υπόθεση "νίκη". Και τα κατάφεραν στο 92', όταν ο Ίλιτς, με όμορφο πλασέ νίκησε τον Αθανασιάδη, διπλασιάζοντας τα τέρματα της ομάδας του.

Ο Μπράνα Ίλιτς ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής για τον ΠΑΣ. Ο Σέρβος επιθετικός έδωσε την ασίστ στο πρώτο γκολ, ενώ σημείωσε με όμορφη ατομική προσπάθεια το δεύτερο στις καθυστερήσεις. Ολοκληρωμένη εμφάνιση από τον 30χρονο άσο.

Ο Δημήτρης Ελευθερόπουλος θα έχει, δικαιολογημένα παράπονα από την αμυντική λειτουργία της ομάδας του. Πολλά αβίαστα λάθη, έλλειψη καθαρού μυαλού κι ολιγωρία σε αρκετές στημένες φάσεις. Άλλωστε, το γκολ του Μιχαήλ προήλθε από στημένο.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα, μετά την ήττα από τον Αστέρα Τρίπολης και την ισοπαλία στο Κύπελλο με τον Ηρακλή, ήθελε να επιστρέψει στα θετικά αποτελέσματα. Με "όπλο" την έδρα του κι εκμεταλλευόμενοι την ποιότητα που έχουν μεσοεπιθετικά, οι Ηπειρώτες κατάφεραν να πάρουν ένα πολύτιμο "τρίποντο" για τη συνέχεια του πρωταθλήματος. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι έχουν δύσκολο έργο, καθώς, παρά την καλή εικόνα που βγάζουν στα τελευταία παιχνίδια, δεν μπορούν να πάρουν βαθμούς.

ΠΑΣ Γιάννινα: Βελλίδης, Μιχαήλ, Τζημόπουλος, Ναδάλες, Καρανίκας, Τσουκαλάς (93' Σκόνδρας), Κοζορώνης, Ακόστα (90' Σαπαλίδης), Τσάβες, Ίλιτς, Μανιάς (82' Γιάκος).

Πανθρακικός: Αθανασιάδης, Παπαγεωργίου, Μελίσσης, Ποτουρίδης, Μεχία, Σερφά, Λαδάκης (80' Νικόλτσης), Χαβίτο, Ντιγκινί, Χασομέρης, Ίγκορ (59' Μάρτινς).

To live της αναμέτρησης

16:53
Καλησπέρα. Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης στους Ζωσιμάδες μεταξύ του ΠΑΣ Γιάννινα και του Πανθρακικού στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της Super League.
16:55
Σημαντική αναμέτρηση για τις δύο ομάδες, οι οποίες δεν έχουν αρχίσει ιδανικά τη σεζόν. Οι γηπεδούχοι βρίσκονται στην 11η θέση με 8 βαθμούς, ενώ η ομάδα της Κομοτηνής είναι ουραγός με 3.
16:58
Την προηγούμενη αγωνιστική η ομάδα του Γιάννη Πετράκη γνώρισε εντός έδρας ήττα με 2-1 από τον Αστέρα Τρίπολης, ενώ ο Πανθρακικός αναδείχθηκε ισόπαλος (0-0) με την Ξάνθη στο ΔΑΚ Κομοτηνής.
17:00
Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΠΑΣ Γιάννινα: Βελλίδης, Μιχαήλ, Τζημόπουλος, Ναδάλες, Καρανίκας,  Τσουκαλάς, Κοζορώνης, Ακόστα, Τσάβες, Ίλιτς, Μανιάς.
Πανθρακικός: Αθανασιάδης, Παπαγεωργίου, Μελίσσης, Ποτουρίδης, Μεχία, Σερφά, Λαδάκης, Χαβίτο, Ντιγκινί, Χασομέρης, Ίγκορ.
17:01
Στον πάγκο για τους Ηπειρώτες: Περιστερίδης, Σκόνδρας, Γαρουφαλιάς, Στρούνα, Ηλιάδης, Σαπαλίδης, Γιάκος
17:01
Αναπληρωματικοί για τον Πανθρακικό: Πασχαλάκης, Μπαϊκαρά, Χρήστου, Ηλιάδης, Σέτι, Μάρτινς, Νικόλτσης
17:04
Ο Γιάννης Πετράκης δεν μπορεί να υπολογίζει στις υπηρεσίες του Άντι Λίλα και Θοδωρή Μπέριου, λόγω προβλημάτων τραυματισμού.
17:04
Αντίθετα, ο Χρήστος Μελίσσης επέστρεψε στην αποστολη του Πανθρακικού.
17:09
Μεσοβδόμαδα ο ΠΑΣ αναδείχθηκε ισόπαλος με 1-1 απέναντι στον Ηρακλή για την 1η αγωνιστική του Κυπέλλου Ελλάδας, ενώ ο Πανθρακικός ηττήθηκε με 2-0 στην Τούμπα από τον ΠΑΟΚ.
17:15
Όλα είναι έτοιμα για να αρχίσει η αναμέτρηση.
17:15
1' Έναρξη του αγώνα.
17:19
4' Ωραίο σουτ του Λαδάκη, απέκρουσε εντυπωσιακά ο Βελλίδης!
17:22
Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά, με τον ΠΑΣ να έχει την υπεροχή.
17:24
9' Ωραία κίνηση του Χασομέρη, αλλά το σουτ που επιχείρησε πέρασε έξω από την εστία του Βελλίδη.
17:29
12' ΔΟΚΑΡΙ για τον ΠΑΣ με τον Ίλιτς! O Ναδάλες έβγαλε τη σέντρα, ο Σέρβος πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι του Αθανασιάδη!
17:32
15' Ο Μεχία επιχείρησε το σουτ, αλλά ο Βελλίδης έδιωξε σε κόρνερ!
17:36
Οι παίκτες του Δημήτρη Ελευθερόπουλου είναι πιο δραστήριοι μέχρι στιγμής, αλλά αποδεικνύονται "φλύαροι" στην τελική προσπάθεια.
17:46
29' Συρτό σουτ του Τσάβες, άουτ.
17:47
32' Σουτ του Ακόστα, μπλόκαρε ο Αθανασιάδης.
17:50
34' Κίτρινη κάρτα στον Χαβίτο για "θέατρο" μέσα στην μεγάλη περιοχή.
17:54
39' ΠΕΝΑΛΤΙ για τον ΠΑΣ! Ο Τζημόπουλος ανατράπηκε από τον Ίγκορ κι ο διαιτητής έδειξε -σωστά- την άσπρη βούλα.
17:55
40' ΣΤΟ ΔΟΚΑΡΙ η μπάλα! Ο Τσάβες αστοχεί, καθώς έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Αθανασιάδη!
17:59
Ο Αργεντινός έχασε μία τεράστια ευκαιρία να δώσει το προβάδισμα στους γηπεδούχους.
18:01
45' Τέλος πρώτου ημιχρόνου. Οι δύο ομάδες πάνε στα αποδυτήρια ισόπαλες.
18:17
46' Αλλαγή για τον Πανθρακικό. Ο Μπαϊκαρά στη θέση του Χαβίτο.
18:18
46' Έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου.
18:22
O ΠΑΣ έχει μπει δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και πιέζει για το γκολ.
18:23
51΄ Ο Κοζορώνης επιχείρησε το σουτ από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από την εστία του Αθανασιάδη.
18:27
55' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΣ! Ο Ίλιτς έκανε τη σέντρα από αριστερά, ο Ακόστα πήρε την κεφαλιά, αλλή η μπάλα πέρασε λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι!
18:27
55' Άστοχο σουτ του Μεχία.
18:32
59' Αλλαγή για τον Πανθρακικό. Ο Μάρτινς στη θέση του Ίγκορ.
18:32
60' Κίτρινη κάρτα στον Ναδάλες.
18:33
61' Γυριστό του Ντιγκινί, πάνω από την εστία του Βελλίδη!
18:36
64' Ωραίο γυριστό του Μανιά, ύστερα από σέντρα του Καρανίκα, αλλά ο Αθανασιάδης έδιωξε σε κόρνερ!
18:37
65' ΔΟΚΑΡΙ για τον ΠΑΣ! Ο Μιχαήλ πήρε την κεφαλιά ανενόχλητος, αλλά έστειλε την μπάλα στο δεξί δοκάρι του Αθανασιάδη!
18:38
Πιέζει ο ΠΑΣ για το πολυπόθητο γκολ.
18:39
67' ΓΚΟΛ για τον ΠΑΣ! Ο Ίλιτς εκτέλεσε το κόρνερ, ο Μιχαήλ πήρε την κεφαλιά κι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Αθανασιάδη για το 1-0!
18:42
69' Ακόμη μία μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΣ! Ο Ίλιτς έκανε τη σέντρα από δεξιά, ο Τσουκαλάς κυνήθηκε ως κρυφός κυνηγός, πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε μακριά από την εστία του Αθανασιάδη!
18:44
72' Σουτ του Ντιγκινί, απελπιστικά άουτ.
18:45
73' Κίτρινη κάρτα στον Μάρτινς για "θέατρο".
18:49
77' Κίτρινη κάρτα στον Μελίσση.
18:50
78' Εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Τσάβες, έδιωξε με γροθιές ο Αθανασιάδης!
18:52
80' Κίτρινη κάρτα στον Βελλίδη για διαμαρτυρία.
18:52
80' Αλλαγή για τον Πανθρακικό. Ο Λαδάκης εκτός, ο Νικόλτσης εντός.
18:54
82' Αλλαγή για τον ΠΑΣ. Ο Γιάκος στη θέση του Μανιά.
18:56
84' Σουτ του Τσάβες, έδιωξε εντυπωσιακά ο Αθανασιάδης. Στη συνέχεια της φάσης, το σουτ του Τσουκαλά πέρασε πάνω από την εστία του νεαρού γκολκίπερ.
19:00
88' Κίτρινη κάρτα στον Σερφά.
19:02
90' Αλλαγή για τον ΠΑΣ. Ο Σαπαλίδης εντός, ο Ακόστα εκτός.
19:03
91' Κίτρινη κάρτα στον Κοζορώνη.
19:04
92' ΓΚΟΛ για τον ΠΑΣ! Ο Ίλιτς βρέθηκε απέναντι στον Αθανασιάδη και με όμορφο πλασέ "κλείδωσε" τη νίκη για τους Ηπειρώτες!
19:05
93' Αλλαγή για τον ΠΑΣ. Ο Σκόνδρας στη θέση του Τσουκαλά.
19:06
93' Τέλος του αγώνα. Ο ΠΑΣ επικράτησε με 2-0 του Πανθρακικού.