ΑΕΚ - Απόλλων Σμύρνης 1-3

Τραγική ΑΕΚ! Ο Απόλλων Σμύρνης σκόραρε τρεις φορές στο φιλικό του ΟΑΚΑ και υποχρέωσε σε ήττα 3-1 την Ένωση, η οποία κρατάει μονάχα το πολύ όμορφο γκολ του Πατίτο.

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Σαν... σήμερα η ΑΕΚ θα έκανε πρεμιέρα στο νέο πρωτάθλημα με αντίπαλο τον Παναιτωλλικό. Η αναβολή όμως έφερε το φιλικό με τον Απόλλωνα στο άδειο ΟΑΚΑ. Δεν θα ήταν το ίδιο, παρόλα αυτά η Ένωση όφειλε να παρουσιαστεί πιο ορεξάτη στο τεστ με μια υπολογίσιμη δύναμη της Football League, όχι πιο αδύναμη από ομάδες της πρώτης κατηγορίας.

Τουναντίον οι "κιτρινόμαυροι" ήταν νωχελικοί και ανόρεκτοι. Σαν να έκαναν αγγαρεία. Τα δύο δοκάρια του πρώτου ημιχρόνου από Μάνταλο στο 31' με συρτό σουτ και του Πλατέλλα στο 41' ή το εξαιρετικό γκολ του Πατίτο στο 73' δεν αρκούσαν για να διασκεδάσουν τις εντυπώσεις.

Η "ελαφρά ταξιαρχία" έμοιαζε με... πυροβολικό που έκανε παρέλαση στην περιοχή της Ένωσης. Από το 22' που ο Διαμαντόπουλος άνοιξε το σκορ διεφάνη το πρόβλημα στην αμυντική λειτουργία των "κιτρινόμαυρων", αφού ουδείς μάρκαρε.

Ο Απόλλων ήταν καλά οργανωμένος και δεν επέτρεπε πολλά. Όταν δε έβρισκε την ευκαιρία, έβγαινε και απειλούσε. Όπως στο 61' με το πολύ ωραίο σε δημιουργία και εκτέλεση γκολ του Κάσσου. Ακόμη κι όταν η ΑΕΚ μείωσε ή ο Σπανός άλλαξε όλη την 11άδα του, ήρθε ένα τρίτο γκολ από τον Στεργίδη να επικυρώσει την ανωτερότητα των Απολλωνιστών απέναντι σ' έναν... σκουριασμένο αντίπαλο, που εν τω μεταξύ είχε πλέον τρεις στόπερ, χωρίς ιδέες, κίνηση, τρεξίματα και αλληλοκάλυψη.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:

ΑΕΚ: Μπάρκας, (68' Βούρας) Μπακάκης, Λαμπρόπουλος, Κολοβέτσιος (71' Τσιγκρίνσκι), Ντίας (71' Ντίντακ), Γαλανόπουλος (54' Τζανετόπουλος), Γιόχανσον (71' Μανωλάς), Πλατέλλας (54' Πατίτο), Μάνταλος, Μπακασέτας (62' Αραβίδης), Αλμέιδα (62' Πέκχαρτ)

Απόλλων: Χιώτης (69' Γεωργακόπουλος), Ντάσιος (46' Πάνος), Κύργιας (88' Αλιατίδης), Δεληζήσης, Βαλεριάνος (69' Ρουμπουλάκου), Πουρτουλίδης (69' Τρίγκας), Κονέ (69' Τσιάρας), Κάσσος, Ρομάνο (69' Αλμπάνης), Σιατραβάνης (88' Γκούφας), Διαμαντόπουλος (60' Στεργίδης)

ΤΟ LIVE TOY ΑΓΩΝΑ

19:01
Φίλες και φίλοι καλησπέρα. Σε λίγο έχουμε σέντρα στο παιχνίδι μας.
19:02

1':

Σέντρα στο παιχνίδι μας.
19:02
Οι συνθέσεις των δυο ομάδων

ΑΕΚ (Κετσπάγια):
Μπάρκας, Μπακάκης, Λαμπρόπουλος, Κολοβέτσιος, Γαλανόπουλος, Γιόχανσον, Μπακασέτας, Μάνταλος, Πλατέλλας, Αλμέιδα.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Σπανός): Χιώτης, Ντάσιος, Κύργιας, Δεληζήσης, Βαλεριάνος, Πουρτουλίδης, Κονέ, Κασσός, Ρομάνο, Σιατραβάνης, Διαμαντόπουλος.
19:04
Ο Διονύσης Χιώτης κάτω από τα δοκάρια του Απόλλωνα. Ο γνωστός έμπειρος τερματοφύλακας με καριέρα και στην ΑΕΚ.
19:05
Στο ΟΑΚΑ βρίσκεται και ο Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος ο οποίος πρέπει να θεωρείται παίκτης της ΑΕΚ.
19:06

19:07
Πιέζει η ΑΕΚ, όμως ακόμα δεν έχει καταφέρει να φτιάξει φάση.
19:07

6':

Κόρνερ για την ΑΕΚ. Το κέρδισε ο Μπακασέτας.
19:08
Πολλά τα φάουλ αν και βρισκόμαστε στο ξεκίνημα του αγώνα.
19:09

8':

Κόρνερ για τον Απόλλωνα τώρα, το κέρδισε ο Κονέ. Σπουδαίος παίκτης.
19:11
Καλύτερος ο Απόλλωνας στα πρώτα λεπτά, πιέζει μάλιστα αρκετά εδώ και λίγη ώρα.
19:12
Μονομαχία από την αναμέτρηση
19:14
Σε ένα ακόμα παιχνίδι παρατηρούμε πως Μάνταλος και Μπακασέτας μπλέκουν μεταξύ τους στο επιθετικό κομμάτι. Προσπαθεί να τους χωρέσει μαζί ο Κετσπάγια.
19:15
Και ο Χριστοδουλόπουλος πάντως δεν είναι κλασικός εξτρέμ γραμμής, οπότε ο Γεωργιανός θα έχει Μπακασέτα, Πατίτο, Βάργκας και Μάνταλο να ταιριάξει.
19:15

14':

Παραλίγο ο Κάσσος να βγει φάτσα με τον Μπάρκα!
19:16

14':

Σουτ του Μπακασέτα από το ύψος της μεγάλης περιοχής, η μπάλα στην αγκαλιά του Χιώτη που δεν ανησύχησε.
19:17
Δεν έχει μπει ακόμα στο παιχνίδι ο Αλμέιδα που είναι αρκετά στατικός. Περιμένει μία καλή σέντρα στην περιοχή.
19:19
Ο Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος έξω από τα γραφεία της ΑΕΚ
19:20

18':

Σουτ από απόσταση με τον Αλμέιδα, η μπάλα έφυγε αρκετά μέτρα άουτ.
19:22
Ο Απόλλωνας περιμένει πίσω υπομονετικά, χωρίς να απειλεί καθόλου μπροστά. Η ΑΕΚ από την άλλη πλευρά δεν μπορεί να βγει διαδρόμους στο κάθετο παιχνίδι. Μόνο σέντρες από τα άκρα ή από την άμυνα.
19:23

21':

Ευκαιρία για τον Απόλλωνα: Λάθος του Μπάρκα, η μπάλα στον Διαμαντόπουλο που σούταρε, με τον Μπάρκα να διώχνει με δυσκολία σε κόρνερ.
19:24

22':

Γκολ ο Απόλλωνας με τον Διαμαντόπουλο: Κακή τοποθέτηση των παικτών της ΑΕΚ στην άμυνα με τον Ντάσιο να κάνει κεφαλιά πάσα και τον Διαμαντόπουλο να την στέλνει στα δίχτυα.
19:27
Λείπει η κάθετη πάσα από την ΑΕΚ και η ατομική ενέργεια εκεί έξω από τη μεγάλη περιοχή.
19:29
Δημήτρης Σπανός και Τιμούρ Κετσπάγια μαζί
19:30
Φωνάζει ο Κετσπάγια στους παίκτες του να πάρουν πρωτοβουλίες.
19:33

31':

Δοκάρι για την ΑΕΚ με τον Μάνταλο: Συρτό σουτ του Μάνταλου από το ύψος της περιοχής, η μπάλα αργά και βασανιστικά στο κάθετο δοκάρι.
19:34

32':

Σουτ του Μπακασέτα, η μπάλα δίπλα από το δοκάρι. Πιέζει η ΑΕΚ εδώ και 2-3 λεπτά.
19:35
Το παιχνίδι έχει γίνει σκληρό εδώ και λίγα λεπτά. Και από τις δυο ομάδες.
19:38
Εκτός κλίματος αγώνα ο Αλμέιδα που στην τελευταία αντεπίθεση έδωσε πάσα σε αντίπαλο. Σε αντίθεση με τον Μάνταλο που έχει ανεβάσει κατακόρυφα την απόδοση του.
19:39
Οι ποδοσφαιριστές του Απόλλωνα πανηγυρίζουν το γκολ του Διαμαντόπουλου
19:40

39':

Ωραία αντεπίθεση για την ΑΕΚ. Ο Ντίας γύρισε στην περιοχή, ο Μπακασέτας όμως σούταρε άσχημα αν και μόνος.
19:42
Ασφυκτικό πρέσινγκ από τους παίκτες της ΑΕΚ κυρίως από τα αριστερά με τον Ντίας.
19:43

41':

Δοκάρι για την ΑΕΚ με τον Πλατέλλα: Αντεπίθεση για την Ένωση από τα αριστερά, ο Πλατέλλας έκανε ξαφνικό σουτ με τη μπάλα να βρίσκει στο κάθετο δοκάρι. Το ίδιο με του Μάνταλου νωρίτερα.
19:44
Πολύ ωραία η σκαφτή μπαλιά του Μάνταλου στον Πλατέλλα νωρίτερα. Είπαμε ο 24άχρονος άσος έχει ανεβάσει την απόδοση του.
19:46
Φωνάζει ο Κετσπάγια για να γίνει πιο γρήγορη η ΑΕΚ. Θέλει με τη μία τη μπάλα και δεν το βλέπει. Επίσης ζητά από τον Μπακάκη να ανέβει, αφού όλο το ματς γίνεται από τα αριστερά.
19:48

45+1':

Εκτέλεση φάουλ του Μάνταλου, ο Γιόχανσον πήρε την κεφαλιά με τη μπάλα να φεύγει άουτ.
19:48
Ημίχρονο στο παιχνίδι μας. Η ΑΕΚ είναι καλύτερη, ξύπνησε προς το τέλος αλλά βρίσκεται πίσω στο σκορ από το γκολ του Διαμαντόπουλου στο 22ο λεπτό.
20:02
Τα στατιστικά του πρώτου μέρους
20:04
Όλα έτοιμα για τη σέντρα του δεύτερου μέρους.
20:05

46':

Σέντρα στο δεύτερο μέρος.
20:05

46':

Καλή κεφαλιά του Αλμέιδα, η μπάλα θα περάσει άουτ.
20:08
Το ίδιο σκηνικό εδώ και αρκετά λεπτά. Η ΑΕΚ πιέζει, ο Απόλλωνας πίσω περιμένει.
20:09

49':

Σέντρα του Πλατέλλα από τα αριστερά, ο Μάνταλος στο πίσω δοκάρι πήρε την κεφαλιά με τον Χιώτη να διώχνει σε κόρνερ.
20:09
Εξαιρετική η παρουσία του Ντίας από τα αριστερά. Δείχνει να έχει μεγαλύτερη συμμετοχή από τον Ντιντάκ Βιλά στο παιχνίδι.
20:11
Έχουν γίνει δυο σκληρά μαρκαρίσματα από τους παίκτες του Απόλλωνα. Πρέπει να προσέξουν οι παίκτες μην τραυματιστούν.
20:11

52':

Δυνατό σουτ του Μπακασέτα με τη μπάλα να βρίσκει στο κεφάλι τον Αλμέιδα που έπεσε κάτω ζαλισμένος. Ευτυχώς δεν έχει κάτι ανησυχητικό.
20:13

54':

Γαλανόπουλος - Πλατέλλας έξω, στη θέση τους Τζανετόπουλος - Πατίτο. Δεν αλλάζει κάτι στην διάταξη λοιπόν.

20:15
Στα αριστερά πέρασε ο Πατίτο.
20:16
Στις κερκίδες του ΟΑΚΑ ο Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος
20:17
Ο Πατίτο είναι μεν αριστερά αλλά έχει έναν πιο ελεύθερο ρόλο στη μεσοεπιθετική γραμμή.
20:18
Δεν βγαίνει τίποτα στον Αλμέιδα μέχρι στιγμής παρότι προσπαθεί.
20:19

59':

Στεργιάδης μέσα, Διαμαντόπουλος (ο σκόρερ) έξω.
20:20
Στην τελική πάσα τα χαλάνε στην ΑΕΚ, αφού πάντα ένας αμυντικός θα κόψει.
20:21

61':

Γκολ ο Απόλλωνας με τον Κάσσος: Αντεπίθεση για τον Απόλλωνα, ο Κολοβέτσιος έκανε κακή εκτίμηση και ο Κάσσος με όμορφο πλασέ νίκησε τον Μπάρκα.
20:23
Ετοιμάζει αλλαγές ο Κετσπάγια.
20:24

64':

Αλμέιδα έξω, μέσα ο Πέκχαρτ. Μέσα ο Αραβίδης, έξω ο Μπακασέτας.
20:24
Πολύ κακός ο Πορτογάλος επιθετικός απόψε. Δεν του βγήκε τίποτα και έδειξε αρκετά βαρύς.
20:25
Τρεις φάσεις ο Απόλλωνας, στις δυο πέτυχε γκολ. Λέει πολλά αυτό.
20:26
Φωνές από τον Κετσπάγια από τον πάγκο να ξυπνήσουν οι παίκτες του.
20:28

69'

Μπάρκας έξω, μέσα ο Βούρος για την ΑΕΚ και αρκετές αλλαγές για τον Απόλλωνα μαζεμένες.
20:29
Ο Πατίτο έκανε δυο καλές ενέργειες στο ματς, όμως έχει χαθεί εδώ και λίγα λεπτά.
20:31

71':

Τσιγκρίνσκι, Μανωλάς και Ντιντάκ μέσα.
20:31
Για να δούμε αν μπορεί να αλλάξει κάτι η ΑΕΚ στο παιχνίδι.
20:33

73':

Γκολ για την ΑΕΚ με τον Πατίτο. Ο Αργεντινός άσος πέτυχε πανέμορφο γκολ με σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή.
20:34
Πραγματικά πανέμορφη η εκτέλεση του Πατίτο. Η μπάλα πήρε απίστευτα φάλτσα με τον τερματοφύλακα να μην μπορεί να αντιδράσει.
20:36
Ο Πατίτο παρότι μπήκε για τα άκρα, έχει έρθει στο κέντρο όπως ο Μπακασέτας κι έτσι πέτυχε το γκολ. Δεν είναι καθαρός εξτρέμ εξάλλου και αυτό φαίνεται, αφού κάνει παιχνίδι συνεχώς στο κέντρο.
20:37

77':

Κόρνερ για την ΑΕΚ, το κέρδισε ο Πατίτο.
20:41

81':

Κόρνερ για τον Απόλλωνα.
20:43

83':

Γκολ ο Απόλλωνας με τον Στεργίδη: Ο Μανωλάς δεν υπολόγισε σωστά και ο Στεργίδης με πανέμορφο πλασέ έγραψε το 3-1.
20:45
Πιέζει τώρα η ΑΕΚ για να μπει ξανά στο παιχνίδι, αλλά ο Γεωργακόπουλος (μπήκε στη θέση του Χιώτη) δεν ανησυχεί.
20:45
"Φωνάζει" πως η ΑΕΚ θέλει βασικό κεντρικό αμυντικό και είναι μία δικαίωση για τον Κετσπάγια που επιμένει σε αυτό, αφού Κολοβέτσιος και Λαμπρόπουλος έχουν ταβάνι.
20:47
Μαζεμένες αλλαγές για τον Απόλλωνα.
20:48
Φωνές από τον Κετσπάγια που έχει να πει πολλά στους παίκτες του μετά το τέλος του αγώνα.
20:50
Το παιχνίδι πλησιάζει προς το τέλος του. Η ΑΕΚ έφτιαξε ευκαιρίες, είχε δοκάρια αλλά σε ένα ακόμα αγώνα δεν μπορεί να σκοράρει με ευκολία. Χωρίς τον Τσιγκρίνσκι επίσης, η άμυνα έδειξε πως έχει πρόβλημα.
20:50
Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων.
20:51
Ένα λεπτό ακόμα για το τέλος.
20:52
Ο Ντιντάκ έφυγε στο ένας με έναν, αλλά δεν έκανε ατομική ενέργεια αλλά γύρισε τη μπάλα πίσω. Οι παίκτες της ΑΕΚ κρατούν τη μπάλα περισσότερο απ όσο πρέπει.
20:53
Τέλος! Ο Απόλλωνας θα πάρει σημαντική νίκη έστω και σε φιλικό ματς. Σε καλό δρόμο η ελαφρά ταξιαρχία.