ΑΕΚ - Μίετζ Λέγκνιτσα 2-0

Χωρίς να θέλξει με την απόδοσή της, αλλά σαφώς βελτιωμένη εικόνα στην αμυντική λειτουργία συγκριτικά με το ματς κόντρα στην Ανόρθωση, η ΑΕΚ επικράτησε 2-0 της Μίετζ Λέγκνιτσα (β' Πολωνίας) στην τελευταία της φιλική αναμέτρηση επί πολωνικού εδάφους.

ΑΕΚ INTIME SPORTS

Ο Τραϊανός Δέλλας ζήτησε από τους μεσοεπιθετικούς της ΑΕΚ να ασκήσουν πίεση ψηλά κι εκείνοι το έπραξαν σε μεγάλο βαθμό στο πρώτο ημίχρονο, χωρίς ωστόσο να πετύχουν την επιβολή της κυριαρχίας.

Οι καλές στιγμές ήταν λιγότερες από τα δάχτυλα του ενός χεριού (ένα αδύναμο σουτ του Μάρτσιν Γκαρούχ στο 9' και ένα σουτ του Βαγγέλη Πλατέλλα στο 15'), προτού ο Δημήτρης Ανάκογλου ανοίξει το σκορ στο 33ο λεπτό.

Στη συγκεκριμένη φάση, οι Δημήτρης Γροντής και Πλατέλλας πίεσαν με σθένος, εν συνεχεία ο βραχύσωμος μέσος τροφοδότησε τον Ανάκογλου κι εκείνος πλάσαρε ωραία με το αριστερό.

Μία συνεργασία μεταξύ των Γροντή, Έλντερ Μπαρμπόσα και Πλατέλλα στο 39' καλλώπισε το ανιαρό πρώτο μέρος, στην εκπνοή του οποίου αποχώρησε για προληπτικούς λόγους ο Ανάκογλου με χτύπημα στο γαστροκνήμιο.

Η δεύτερη ενδεκάδα της ΑΕΚ μπήκε μουδιασμένη στο δεύτερο ημίχρονο, ωστόσο μετά από 15-20 λεπτά κατάφερε να επιβάλλει το ρυθμό της, να κυκλοφορήσει με ψυχραιμία την μπάλα και εν τέλει να ξανασκοράρει στο 76' με κοντινό σουτ του Μακόλεϊ Κρισάντους, έπειτα από βαθιά μπαλιά του Βασίλη Λαμπρόπουλου και κακό κοντρόλ του Ντάρκο Ζόριτς.

Ο Ράφικ Τζεμπούρ δεν εκμεταλλεύθηκε μία ωραία προσποίηση του Κρισάντους στο 84ο λεπτό ούτε βρήκε δίχτυα σε μία σπουδαία προσπάθειά του στο 89ο, ενώ ο Γιάννης Ανέστης κατέγραψε μία σπουδαία επέμβαση στο 84' (άλλη μία είχε καταγράψει και ο Αλάιν Μπαρόχα στο πρώτο μέρος).

Σε γενικές γραμμές, η ΑΕΚ εμφανίστηκε βελτιωμένη στο αμυντικό σκέλος και στην κυκλοφορία της μπάλας (στο δεύτερο μέρος) συγκριτικά με το φιλικό κόντρα στην Ανόρθωση, αλλά δεν κατάφερε να κυριαρχήσει απέναντι σε μία ομάδα που αγωνίζεται στη δεύτερη κατηγορία του πολωνικού πρωταθλήματος.

Η "Ένωση" ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της επί πολωνικού εδάφους με τρεις νίκες, μία ισοπαλία και μία ήττα, ενώ το επόμενο φιλικό θα διεξαχθεί το Σάββατο (8/8, 21:00) στο ΟΑΚΑ κόντρα στην Σεβίλλη.

ΑΕΚ (α' ημίχρονο): Μπαρόχα, Γκάλο, Άρθο, Κολοβέτσιος, Σοϊλέδης, Ανάκογλου, Γιόχανσον, Πλατέλλας, Γροντής, Μπαρμπόσα, Αραβίδης.

ΑΕΚ (β' ημίχρονο): Ανέστης, Βασιλαντωνόπουλος, Πεταυράκης, Σβάρνας, Λαμπρόπουλος, Φαγέ, Τζανετόπουλος, Σιμόες, Ζόριτς, Κρισάντους, Τζεμπούρ.

Το live του φιλικού

18:42
Καλωσήρθατε στο live του φιλικού αγώνα της ΑΕΚ με την Μίετζ Λέγκνιτσα, ομάδα που αγωνίζεται στη δεύτερη κατηγορία του πολωνικού πρωταθλήματος.
18:43
Η 11άδα της "Ένωσης": Μπαρόχα, Γκάλο, Άρθο, Κολοβέτσιος, Σοϊλέδης, Ανάκογλου, Γιόχανσον, Πλατέλλας, Γροντής, Μπαρμπόσα, Αραβίδης.
18:47
Σε διάταξη 4-3-3 αναμένεται να παραταχθεί η ΑΕΚ.
18:51
Οι Ηλίας Βούρας, Πέτρος Μάνταλος, Κυριάκος Ανδρεόπουλος, Ρόναλντ Βάργκας ακολούθησαν ατομικό πρόγραμμα το πρωί και έμειναν εκτός για το φιλικό.
18:51
Οι υπόλοιποι είχαν ρεπό λόγω του αγώνα.
18:52
Να σημειωθεί ότι ο Θέσαρ Άρθο επανήλθε στο αρχικό σχήμα της ΑΕΚ έπειτα από την απουσία του στο φιλικό ματς με την Ανόρθωση.
18:53
Το πρόγραμμα των φιλικών της "Ένωσης" ολοκληρώνεται με Σεβίλλη εντός (Σάββατο 9/8) και Ίντερ (Κυριακή 16/8).
19:03
Όλα έτοιμα για τη σέντρα.
19:03
Όσοι βλέπουν τηλεοπτικά το φιλικό, σίγουρα θα ξεχώρισαν το "29" των αντιπάλων, λόγω ύψους...
19:04
Άρχισε το φιλικό.
19:06
Υπενθυμίζουμε πως η Μίετζ Λέγκνιτσα αγωνίζεται στη δεύτερη κατηγορία του πρωταθλήματος Πολωνίας, έχοντας με μία εντός έδρας ισοπαλία στην πρώτη αγωνιστική.
19:10
Για να καταλάβετε τις καιρικές συνθήκες που διεξάγεται το φιλικό...
19:12
Ο Γιόχανσον και ο Ανάκογλου αγωνίζονται στα χαφ, ενώ ο Γροντής παίζει μπροστά τους.
19:12
9ο λεπτό: Aδύναμο συρτό σουτ του Γκαρούχ, ο Μπαρόχα μπλοκάρει. Πρώτη τελική στο φιλικό.
19:13
Σε διάταξη 4-2-3-1 η ΑΕΚ.
19:19
15ο λεπτό: Ψηλοκρεμαστό σουτ του Πλατέλλα από δύσκολη γωνία, η μπάλα άουτ.
19:24
Πολλά φάουλ στο τελευταίο πεντάλεπτο.
19:24
Διακοπή λόγω τραυματισμού του Άρθο.
19:29
Η "Ένωση" πιέζει ψηλά, αλλά μέχρι στιγμής δεν έχει καταφέρει να κυριαρχήσει.
19:36
Διαβάστε ΕΔΩ για έναν παίκτη της Μίετζ που δεν γεμίζει το μάτι, αλλά είναι ο αρχηγός της.
19:36
ΓΚΟΛ! ΑΕΚ - Μίετζ 1-0 (33ο λεπτό): Ο Πλατέλλας κινείται από δεξιά και δίνει στον Ανάκογλου, ο οποίος προχωρά λίγα βήματα, πλασάρει με το αριστερό από διαγώνια θέση και ανοίγει το σκορ.
19:41
Γροντής και Πλατέλλας έχουν μεγάλη συμβολή στο γκολ, αφού άσκησαν πίεση στους αμυντικούς της πολωνικής ομάδας.
19:42
39o λεπτό: Καλή συνεργασία των παικτών της ΑΕΚ, ο Πλατέλλας επιχειρεί με το αριστερό και αστοχεί.
19:49
45ο λεπτό: Σέντρα του Γκαρούχ, ο Σλουσάρσκι παίρνει την κεφαλιά, ο Μπαρόχα πέφτει στην αριστερή του γωνία και αποκρούει.
19:51
Ημίχρονο: ΑΕΚ - Μίετζ 1-0
19:52
Ο Ανάκογλου αποχώρησε προτού εκτελεστεί το φάουλ στην εκπνοή. Ενδεχομένως, να αντιμετωπίζει κάποιο πρόβλημα.
20:06
Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο.
20:08
Η σύνθεση της ΑΕΚ στο δεύτερο μέρος: Ανέστης, Βασιλαντωνόπουλος, Πεταυράκης, Σβάρνας, Λαμπρόπουλος, Φαγέ, Τζανετόπουλος, Σιμόες, Ζόριτς, Κρισάντους, Τζεμπούρ.
20:10
O Aνάκογλου δέχθηκε ένα χτύπημα στο γαστροκνήμιο και αποχώρησε προληπτικά λίγο πριν από το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου.
20:18
Πιέζει η Μίετζ στο δεύτερο ημίχρονο.
20:24
Oι "κιτρινόμαυροι" δίνουν πλάτος στο παιχνίδι τους και κυκλοφορούν την μπάλα.
20:26
Η ΑΕΚ προσπαθεί να δώσει λίγη περισσότερη ταχύτητα στο παιχνίδι της.
20:27
Επί της ουσίας, στο επιθετικό σκέλος, οι παίκτες του Δέλλα έχουν καταγράψει ένα γκολ και δύο σουτ του Πλατέλλα.
20:27
Καλή παρουσία από τον Τζανετόπουλο μέχρι στιγμής.
20:28
Άλλες φορές Τζεμπούρ και Κρισάντους παίζουν στην ίδια ευθεία, ενώ δεν είναι λίγες και οι φορές που ο Αλγερινός βρίσκεται πιο πίσω.
20:30
Φάση με πρωταγωνιστή τον Μπαρμπόσα
20:31
Ως δεξί χαφ αγωνίζεται ο Βασιλαντωνόπουλος.
20:32
Οι παίκτες της ΑΕΚ πανηγυρίζουν το γκολ του Ανάκογλου
20:33
72ο λεπτό: Γύρισμα του Τζεμπούρ, ο Κρισάντους δεν κάνει καλό κοντρόλ και χάνει την ευκαιρία να απειλήσει.
20:34
Μία σπουδαία απόκρουση του Μπαρόχα
20:35
Η ΑΕΚ του πρώτου ημιχρόνου σε παράταξη
20:36
ΓΚΟΛ! ΑΕΚ - Μίετζ 2-0 (76ο λεπτό): Βαθιά μπαλιά του Λαμπρόπουλου, ο Ζόριτς στην προσπάθειά του να κάνει κοντρόλ τροφοδοτεί τον Κρισάντους, ο οποίος δεν λαθεύει από κοντά και διπλασιάζει το προβάδισμα της "Ένωσης".
20:44
84o λεπτό: O Kρισάντους προσποιείται ωραία, ο Τζεμπούρ βγαίνει τετ α τετ και πλασάρει, αλλά ο γκολκίπερ Ταγκ αναδεικνύεται νικητής.