ΑΕΚ - Ομόνοια 1-1

Διαφορετικό πρόσωπο είχε η ΑΕΚ στα δύο ημίχρονα της φιλικής αναμέτρησης με την Ομόνοια (1-1). Στο πρώτο δεν απείλησε, αλλά ούτε κι απειλήθηκε, ενώ στο δεύτερο δημιούργησε αρκετές ευκαιρίες, χωρίς ωστόσο να αποφύγει την παραβίαση της εστίας της.

Το γεγονός ότι η ΑΕΚ δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα από μία πιο έτοιμη ομάδα που διαθέτει σαφώς εμπειρότερους παίκτες, είναι καλός οιωνός ακόμα κι αν η αναμέτρηση ήταν φιλική. Στα συν η θετική παρουσία ποδοσφαιριστών που προορίζονται για βασικοί και έχουν αγωνιστεί σε μόλις δύο παιχνίδια.

Από την άλλη, βέβαια, η αδυναμία της να δημιουργήσει κλασικές ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο (παρά τις επτά τελικές προσπάθειες), σε καμία περίπτωση δεν θα πρέπει να ενθουσίασε τους περίπου 5.000 οπαδούς της Ένωσης που βρέθηκαν στο ΟΑΚΑ (και) για να χειροκροτήσουν τον μεγάλο Τόνι Σαβέβσκι.

Οι πολλές αλλαγές του δευτέρου ημιχρόνου, παραδόξως, έδωσαν ρυθμό στη μέτρια μέχρι εκείνη τη στιγμή αναμέτρηση. Αρχικά η Ομόνοια δημιούργησε κάποιες επικίνδυνες καταστάσεις, αλλά ο Ηλίας Βούρας δήλωσε "παρών" και στη συνέχεια η ΑΕΚ είχε ένα εκπληκτικό τρίλεπτο.

Στο 75' ο Αλεσάντρε Ντακόλ άνοιξε το σκορ από την άσπρη βούλα, ένα λεπτό αργότερα δεν δόθηκε νέο πεντακάθαρο πέναλτι και ο Ντακόλ έχασε πολύ καλή ευκαιρία από πλεονεκτική θέση. Τελικά από μία φάση που δεν μύριζε γκολ, ο Βούρας έκανε ένα τραγικό λάθος και έδωσε την ευκαιρία στον Λεάντρο Μαρκολίνι να διαμορφώσει το τελικό 1-1.

ΑΕΚ: Βούρας, Γεωργέας, Πεταυράκης (66' Τσουμάγκας), Ρόβας (86' Παληαρούτας), Σταθάκης (75' Τζανετόπουλος), Κορδέρο, Ράμα (59' Πόποβιτς), Ντακόλ, Μπρέσεβιτς (66' Τσούπρος), Ανάκογλου, Πλατέλλας.

Ομόνοια: Μορέιρα (46' Μπρουκς), Σκάρα, Αλάμπι, Αντράντε, Εμπεμπά, Μαργκάσα (72' Αλίπιο), Αγκιάρ (82' Φιλιώτης), Τέιλορ (62' Μαρκολίνι), Γκίκιεβιτς (82' Χατζηβασίλης), Θεράποντος (46' Μένγκολο), Σερφά.

Σαβέβσκι: "Όταν υπάρχει κάτι καινούργιο, υπάρχει αισιοδοξία"

ΤΟ LIVE ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

19:41
Καλησπέρα σας. Παρακολουθείστε LIVE τη φιλική αναμέτρηση της ΑΕΚ με την Ομόνοια, που διεξάγεται στο ΟΑΚΑ.
19:42
Η ενδεκάδα της ΑΕΚ: Βούρας, Γεωργέας, Πεταυράκης, Ρόβας, Σταθάκης, Κορδέρο, Ράμα, Ντακόλ, Μπρέσεβιτς, Ανάκογλου, Πλατέλλας
19:45
Η ενδεκάδα της Ομόνοιας: Μορέιρα, Σκαραμοτσινό, Αλάμπι, Αντράντε, Εμπεμπά, Μαργκάσα, Αγκιάρ, Τέιλορ, Γκίκιεβιτς, Θεράποντος, Σερφά
19:45
Στον πάγκο της ΑΕΚ οι Τσουμάγκας, Παληαρούτας, Γροντής, Ντούνης, Κέζος, Πόποβιτς, Τζανετόπουλος, Μούργκα, Τσούπρος, Παυλής, Τσουκαλάς
19:49
Στο ΟΑΚΑ βρίσκεται ήδη και ο Δημήτρης Μελισσανίδης για να παρακολουθήσει από κοντά το πρώτο φιλικό της Ένωσης στην έδρα της.
19:55
Περίπου 100 φίλοι της Ομόνοιας βρίσκονται στις εξέδρες του Ολυμπιακού Σταδίου.
19:58
Όσον αφορά τον κόσμο της ΑΕΚ, υπολογίζεται περίπου στους 5.000 αυτή τη στιγμή.
19:59
Στα μάτριξ του ΟΑΚΑ παίζονται βίντεο με τον Τόνι Σαβέφσκι σε μαγικές του, αξέχαστες στιγμές με την ΑΕΚ.
20:02
Για όσους δεν το ξέρουν, ο Σκοπιανός είναι ο τεχνικός της Ομόνοιας. Σε λίγο θα τιμηθεί από την ΑΕΚ.
20:02
Αυτή τη στιγμή Μπάγεβιτς και Σαβέφσκι βγαίνουν μαζί στον αγωνιστικό χώρο για την βράβευση.
20:04
''Ένα πολύ μεγάλο ευχαριστώ. Καλή συνέχεια στην ΑΕΚ στον δύσκολο δρόμο της", η ατάκα του Σαβέφσκι στη Nova που μεταδίδει απευθείας τον αγώνα.
20:06
1' Σέντρα στον αγώνα.
20:07
1' Με την έναρξη ο Ρόβας γυρίζει πίσω στον Βούρα που πιάνει "αέρα" αλλά προλαβαίνει και διορθώνει το λάθος του.
20:11
Χωρίς τίποτα το αξιόλογο το πρώτο πεντάλεπτο ανάμεσα στην ΑΕΚ και την κυπριακή ομάδα η οποία στην 11άδα έχει μόνο έναν Κύπριο.
20:14
8' Ο Μπρέσεβιτς βρήκε χώρο, σούταρε λίγο έξω από την περιοχή αλλά η μπάλα έφυγε αρκετά μέτρα άουτ.
20:17
12' Απευθείας φάουλ του Σταθάκη, η μπάλα κόντραρε στο τείχος και έφυγε πλάγιο.
20:21
Η ΑΕΚ ελέγχει τον ρυθμό του αγώνα στο πρώτο τέταρτο.
20:22
Να σημειώσουμε ότι στο ΟΑΚΑ είναι και ο Πόλυς Χατζηιωάνου. Ο πρώην μεγαλομέτοχος της Ένωσης βρίσκεται στο γήπεδο μαζί με τα δύο παιδιά του και συνεχίζει να βρίσκεται στο πλευρό της ομάδας. Άλλωστε, όπως όλα δείχνουν θα είναι ένα δυνατό στήριγμα του Μελισσανίδη στο ζήτημα της χρηματοδότησης του νέου γηπέδου της ομάδας στη Νέα Φιλαδέλφεια.
20:25
19' Απευθείας φάουλ του Ντακόλ, στην αγκαλιά του Μορέιρα.
20:30
23' Η καλύτερη στιγμή στον αγώνα. Ο Θεράποντος βγάζει με κάθετη μπαλιά σε τετ-α-τετ τον Γκικίεβιτς, αλλά αυτός πλασάρει άουτ.
20:32
4-1 οι τελικές για την ΑΕΚ μετά από 26 λεπτά.
20:39
Πολλές μονομαχίες στο χώρο του κέντρου. Στα θετικά για την ΑΕΚ το γεγονός ότι έχει κρατήσει εκτός περιοχής την Ομόνοια πέρα από την ευκαιρία του 23ου λεπτού. Φτάσαμε στο 33΄.
20:48
H AEK έχει περισσότερη ώρα την κατοχή της μπάλας αλλά δεν έχει απειλήσει σοβαρά τον Μορέιρα. Άλλα 3 λεπτά για το ημίχρονο.
20:51
Φάουλ για την ΑΕΚ σε εξαιρετική θέση. Ακριβώς στο 45'.
20:51
+1 ο έξτρα χρόνος.
20:52
Σουτάρει ο Σταθάκης, η μπάλα πάνω στο τείχος. Λήξη ημιχρόνου, 0-0.
21:06
7-1 οι τελικές στο πρώτο ημίχρονο, 5-8 τα φάουλ και 55-45% η κατοχή μπάλας στο πρώτο ημίχρονο.
21:09
46' Ξεκίνησε το β' ημίχρονο.
21:10
Καμία αλλαγή για την ΑΕΚ, δύο για την Ομόνοια. Μέσα οι Μενγκόλο και Μπρουκς, έξω οι Θεράποντος και Μορέιρα
21:14
49' Και πάλι ο Γκικίεβιτς χάνει την ευκαιρία για την Ομόνοια. Με κοντινή προβολή στέλνει την μπάλα άουτ, μετά από σέντρα του Μενγκόλο.
21:16
52' Ο Μπρέσεβιτς μέσα από την περιοχή δεν πιάνει το σουτ όπως θα ήθελε. Η μπάλα φεύγει μακρυά από την εστία της Ομόνοιας.
21:23
59' Πρώτη αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Πόποβιτς στη θέση του Ράμα.
21:26
62' Ο Μαρκολίνι στη θέση του Τέιλορ. Τρίτη αλλαγή για την Ομόνοια.
21:27
63' Σέντρα-σουτ του Μένγκολο, ο πορτιέρο της ΑΕΚ δεν αιφνιδιάζεται και διώχνει την μπάλα.
21:31
66' Ο Τσούπρος στη θέση του Μπρέσεβιτς και ο Τσουμάγκας στη θέση του Πεταυράκη. Διπλή αλλαγή για τον Δέλλα.
21:33
68' Φάουλ για την ΑΕΚ, η μπάλα φτάνει στον Γεωργέα που πιάνει με τη μία το βολέ αλλά την στέλνει ψηλά άουτ. Η πρώτη φάση στην επανάληψη που η Ένωση απειλεί την Ομόνοια.
21:35
70' Ακόμα μια χαμένη ευκαιρία από τον Γκικίεβιτς. Βγαίνει από πλάγια μόνος απέναντι στον Βούρα, αλλά σουτάρει πάνω του.
21:35
71' Ο Ζοάο Πάουλο σουτάρει αρκετά μέτρα έξω από την περιοχή, η μπάλα φεύγει λίγο άουτ.
21:36
72' Νέα τελική του Γκιγκίεβιτς αλλά υπό την πίεση του Σταθάκη στέλνει την μπάλα ψηλά άουτ.
21:37
Έχει περάσει και ο Αλίπιο στη θέση του Μαργκάσα στο 71'.
21:38
Πέναλτι για την ΑΕΚ! Το κερδίζει ο Πόποβιτς από τον Σερφά.
21:38
75' Ο Σταθάκης αποχωρεί. Μπαίνει ο Τζανετόπουλος.
21:39
75' Γκολ ο Ντακόλ! Ευστοχεί στο πέναλτι και 1-0 για την ΑΕΚ.
21:41
77' Σπουδαία ευκαιρία για τον Ντακόλ για να γράψει το 2-0. Σουτάρει από το ύψος του πέναλτι μόλις άουτ.
21:42
Ενώ στο 76' ο Ανάκογλου σουτάρει και ο Αντράντε ... αποκρούει σαν τερματοφύλακας. Ο ορισμός του πέναλτι.
21:43
Η Ομόνοια ήταν κυρίαρχος στην επανάληψη αλλά μια ... καταιγίδα από την ΑΕΚ έφερε το γκολ με πέναλτι, ένα ακόμα πέναλτι που δεν δόθηκε και την ευκαιρία του Ντακόλ. Μέσα σε ένα τρίλεπτο!
21:46
81' Φοβερό λάθος από τον Βούρα που βγαίνει από την εστία του, "πιάνει" αέρα και ο Μαρκολίνι ισοφαρίζει σε κενή εστία.
21:49
82' Μέσα Χ"Βασίλης και Φιλιώτης, έξω Γκικίεβιτς και Αγκουιάρ
21:49
85' Ο Παυλής μπαίνει από αριστερά στην περιοχή αλλά σουτάρει άουτ.
21:50
86' Ο Παληαρούτας στη θέση του Ρόβα.
21:50
86' Νέο σουτ από την ΑΕΚ, μακρινό του Ντακόλ αλλά άστοχο.