Ο.Φ.Η.-Βέροια 3-0

Ένα ημίχρονο (το δεύτερο) ήταν αρκετό για τον ΟΦΗ, προκειμένου να υποτάξει πλήρως την Βέροια και να της επιβληθεί με 3-0, πετυχαίνοντας με αυτόν τον τρόπο μια πολύ σπουδαία νίκη. Τα τέρματα της επικράτησης για τους Κρητικούς πέτυχαν ο Σφακιανάκης στο 46’ και το 78’ και ο Πετρόπουλος στο 59’. Κάντε κλικ εδώ για να ενημερωθείτε για την εξέλιξη του αγώνα.

Σε ένα ανούσιο πρώτο ημίχρονο χωρίς πολλές φάσεις, με τον ΟΦΗ να έχει όμως την πρωτοβουλία των κινήσεων, οι δύο ομάδες δεν κατάφεραν να γίνουν επικίνδυνες με αποτέλεσμα να μπουν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα, χωρίς να έχει επιτευχθεί κάποιο τέρμα.

Ότι δεν έγινε όμως στο πρώτο μέρος, κατάφερε να το κάνει με τον καλύτερο τρόπο ο ΟΦΗ, στο δεύτερο. Οι παίκτες του Γιώργου Παράσχου μπήκαν φουριόζοι στον αγωνιστικό χώρο και μόλις στο 40ο δευτερόλεπτο έφτασαν στο πρώτο τους τέρμα. Σε φάση διαρκείας μπροστά από τα καρέ του Τέρολ, η μπάλα έφτασε στον Σφακιανάκη, ο οποίος με κεφαλιά την έστειλε στα δίχτυα της Βέροιας.

Ό ΟΦΗ πήρε φόρα και με επιθέσεις διαρκείας, κατάφερε να φτάσει και σε δεύτερο γκολ. Στο 58’ ο Σίμιτς με έξοχη ατομική προσπάθεια απέφυγε τρεις παίκτες της Βέροιας, έδωσε στον Πετρόπουλο και αυτός με προβολή έκανε το 2-0 για την ομάδα του.

Στο 82’ ο αρχηγός του ΟΦΗ, Πιερ Ισα, αντέδρασε άσχημα σε μαρκάρισμα του Καμάλ Εντό αναγκάζοντας το διαιτητή της αναμέτρησης κ. Κασναφέρη να του δείξει την απ’ ευθείας κόκκινη κάρτα.

Οι Κρητικοί ελέγχοντας πλήρως το ματς δεν κινδύνεψαν σχεδόν σε κανένα σημείο του αγώνα και με τον Σφακιανάκη να χρίζεται για δεύτερη φορά σκόρερ στο ματς, έφτασαν τον δείκτη του σκορ στο 3-0. Ο Μέσος του ΟΦΗ με έξοχη ατομική προσπάθεια έπιασε ένα υπέροχο σουτ πετυχαίνοντας ένα πολύ όμορφο σε εκτέλεση γκολ.

Στο 80ο λεπτό, η Βέροια έχασε μια πρώτης τάξεως ευκαιρία να μειώσει σε 3-1, όταν σε εκτέλεση πέναλτι του Τσιμπλίδη, ο Τζόρβας για ακόμη μια φορά έδειξε την κλάση αποκρούοντας την μπάλα.

Οι Ηρακλειώτες έφτασαν σε μια πολύ σημαντική –από βαθμολογικής άποψης- νίκη και συνεχίζουν με τον καλύτερο δυνατό τρόπο την κούρσα για την παραμονή, σε αντίθεση με την Βέροια που δεν κατάφερε να ξεκολλήσει από τις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας.