ΑΕΚ-Ολυμπιακός 4-0

Φωτιά στο πρωτάθλημα έβαλε η ΑΕΚ την Κυριακή το απόγευμα. Η Ενωση συνέτριψε με χαρακτηριστική άνεση 4-0 τον Ολυμπιακό στο σχεδόν γεμάτο ΟΑΚΑ και έκανε γκραν-γκινιόλ τη μάχη του τίτλου. Εκπληκτικό πρώτο ημίχρονο για την ομάδα του Νίκου Κωστένογλου όταν σκόραρε τρία γκολ. Εκτός τόπου και χρόνου ο Ολυμπιακός που έχασε πέναλτι στο 3-0. Αβοήθητο τον άφησε ο Σεγκούρα. Κάντε κλικ εδώ για να ενημερωθείτε για την εξέλιξη του αγώνα.

Το πρώτο ημίχρονο βγήκε από τα καλύτερα ποδοσφαιρικά όνειρα των οπαδών της ΑΕΚ. Πως αλλιώς να περιγράψεις αυτό που εκτυλίχθηκε στο τερέν; Η Ενωση παρατεταγμένη με 4-4-2 (Μπλάνκο και Λυμπερόπουλος μπροστά) κυριάρχησε απόλυτα στον αγωνιστικό χώρο, χτύπησε σαν κόμπρα τον Ολυμπιακό και έβαλε τις βάσεις για μία μεγάλη νίκη.

Ειδικά το πρώτο τέταρτο εξελίχθηκε σε ΑΕΚ...show. Oι παίκτες του Ολυμπιακού (με 4-3-3) πιάστηκαν στον ύπνο σαν πρωτάρηδες. Η ομάδα του Νίκου Κωστένογλου έβαλε φωτιά στο γήπεδο με το πρώτο γκολ στο 9’ (σέντρα Εντίνιο, κεφαλιά Μπλάνκο) και πριν καλά-καλά καταλαγιάσει ο ενθουσιασμός πέτυχε και δεύτερο τέρμα στο 13 όταν ο Εντίνιο εκμεταλλεύτηκε την πάσα ακριβείας του Ριβάλντο. Δύο-μηδέν στο 13’!

Τα όποια σχέδιά είχαν στο μυαλό τους οι δύο προπονητές σίγουρα διαφοροποιήθηκαν αφού το 2-0 άλλαξε άρδην τα δεδομένα. Ο Ολυμπιακός βγήκε μπροστά και ανέλαβε την πρωτοβουλία για να μειώσει το σκορ, ωστόσο οι παίκτες του νικήθηκαν κατά κράτος από τους αντιπάλους τους στις περισσότερες προσωπικές μονομαχίες (μόνο ο Στολτίδης έβαζε πάθος στο παιχνίδι του). Στις αντεπιθέσεις βέβαια η ΑΕΚ έβαζε τον Ολυμπιακό σε μεγάλους μπελάδες αφού χώροι υπήρχαν, πλέον, άφθονοι.

Αφού στο 30’ ο Λυμπερόπουλος έχασε σπάνια ευκαιρία (πλάσαρε άστοχα σε κενό τέρμα μετά από ολέθριο λάθος του Νικοπολίδη), πήρε ρεβάνς δύο λεπτά αργότερα με ένα ασύλληπτης ομορφιάς τέρμα. Ο Καλαματιανός ζύγισε το πόδι του, εξαπέλυσε έναν κεραυνό έξω από την περιοχή και έστειλε την μπάλα στο αριστερό παραθυράκι του Νικοπολίδη. Νέοι πανηγυρισμοί στο ΟΑΚΑ από τους οπαδούς της ΑΕΚ που έβλεπαν την ομάδα τους να κάνει ότι θέλει. Το 3-0 έστελνε την Ενωση ακόμα πιο κοντά σε μία εμφατική νίκη στην πιο κρίσιμη καμπή του πρωταθλήματος.

Ο Ολυμπιακός άργησε λίγο να βγει στο γήπεδο στην επανάληψη. Προφανώς ο Χοσέ Σεγκούρα είχε πολλά να πει στους παίκτες του. Το πέναλτι που κέρδισαν οι ερυθρόλευκοι σε ανατροπή του Γκαλέτι από τονΠαπασταθόπουλο χάρισε τη χρυσή ευκαιρία για γρήγορη μείωση του σκορ αλλά ο Τζόρτζεβιτς σημάδεψε δοκάρι και στην επαναφορά ο Τοροσίδης έστειλε την μπάλα άουτ. Μάλλον επρόκειτο για σημάδι ήττας.

Ο Ολυμπιακός είχε ένα καλό τέταρτο στη συνέχεια όταν με κύριο άξονα τον Τζόρτζεβιτς δημιούργησε προϋποθέσεις για γκολ. Ομως την ουσία την είχε και πάλι η ΑΕΚ που έβγαζε 4 και 5 παίκτες στις φαρμακερές αντεπιθέσεις της. Σε μία από αυτές στο 60’ ο Ριβάλντο έδωσε κάθετη πάσα «πάρε-βάλε» στον Καφέ ο οποίος τελείωσε όμορφα με πλασέ τη φάση για το 4-0! Μόλις με την συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα η ΑΕΚ αισιθανόταν ήδη νικήτρια ή μάλλον θριαμβεύτρια.

Από εκεί και πέρα το παιχνίδι απέκτησε έναν καθαρά διαδικαστικό χαρακτήρα. Τι άραγε θα μπορούσε να συμβεί στα επόμενα λεπτά έτσι ώστε να αλλάξουν τα δεδομένα του αγώνα; Τίποτα. Ο Σεγκούρα θυμήθηκε να κάνει αλλαγές(!) ενώ ο Κωστένογλου απλώς φρόντισε να φρεσκάρει την ομάδα του με φρέσκα πνευμόνια ώστε να μην αντιμετωπίσει το παραμικρό πρόβλημα. Η ΑΕΚ τα κατάφερε και σε αυτό. Επαιξε με το χρόνο, ο κόσμος την αποθέωνε στις εξέδρες και η ιστορία έγραψε ΑΕΚ-Ολυμπιακός 4-0!

Διαιτητής: Χ.Ζωγράφος
Βοηθοί: Ε.Ζαχαρόπουλος, Π.Τρύφων