Η 1η αγωνιστική με τα μάτια της στατιστικής

ΠΑΟΚ και Πανσερραϊκός έσπασαν παραδόσεις πολλών ετών την ώρα που οι Αγγελος Διγκόζης και Νίκος Βασιλείου σημείωναν δύο ρεκόρ που δύσκολα θα καταρριφθούν. Η ΑΕΚ συνέχισε την εξαιρετική παράδοση στις πρεμιέρες των 17 τελευταίων πρωταθλημάτων και ο Γιώργος Καραγκούνης έσωσε το γόητρο των Ελλήνων ποδοσφαιριστών.

ΑΕΚ - Παναθηναϊκός 2-1

Εννέα νίκες και 8 ισοπαλίες είναι ο απολογισμός της ΑΕΚ στις πρεμιέρες των τελευταίων 17 πρωταθλημάτων της Α' Εθνικής και της Superleague. Η Ενωση αγνοεί την ήττα την 1η αγωνιστική από την 1η Σεπτεμβρίου 1991 (4-2 από τον Ολυμπιακό στο Καραϊσκάκη). Αντίθετα ο Παναθηναϊκός έχει υποστεί τρεις ήττες τα τελευταία 7 χρόνια. Σχεδόν δύο χρόνια είχε να ηττηθεί σε ντέρμπι πρωταθλήματος ο Παναθηναϊκός. Ηταν 23 Οκτωβρίου 2006 όταν είχε ηττηθεί με 2-1 από την ΑΕΚ.

Ως γηπεδούχος η ΑΕΚ έφτασε τις 20 νίκες κόντρα στον Παναθηναϊκό. Οι "πράσινοι" μετρούν 16. Τις 200 συμμετοχές στην Α' εθνική έφτασε ο Αγγελος Μπασινάς. Τελευταία φορά που η ΑΕΚ έβαλε δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο με αντίπαλο τον Παναθηναϊκό ήταν στις 25 Νοεμβρίου 1984 (προηγήθηκε με 2-1 αλλά ηττήθηκε με 3-2). Το γκολ του Γιώργου Καραγκούνη στις καθυστερήσεις ήταν το μοναδικό από Ελληνα ποδοσφαιριστή στην πρώτη αγωνιστική.

ΟΦΗ - ΠΑΟΚ 0-2

Από την περίοδο 1984-85 είχε να νικήσει σε εκτός έδρας πρεμιέρα ο ΠΑΟΚ. Τότε είχε επικρατήσει με 3-1 του Απόλλωνα Αθηνών. Παράλληλα, είχε να σκοράρει σε εκτός έδρας πρεμιέρα από τις 8 Σεπτεμβρίου 1996 (ήττα με 3-1 από τον ΟΦΗ)! Από την περίοδο 2003-04 είχε να πανηγυρίσει ο ΠΑΟΚ νίκη στην Κρήτη επί του ΟΦΗ. Η τελευταία εκτός έδρας νίκη του ΠΑΟΚ μακριά από τη Θεσσαλονίκη είχε επιτευχθεί στις 17 Μαρτίου 2007 επί του Ιωνικού (2-0).

Ηρακλής - Πανσερραϊκός 1-2

Η 22η επίσκεψη του Πανσερραϊκού στο Καυτατζόγλειο αποδείχθηκε και τυχερή. Αυτή ήταν η πρώτη νίκη των "λιονταριών" στην έδρα του "γηραιού" μετά από 13 ήττες και 8 ισοπαλίες. Ο Αγγελος Διγκόζης δημιούργησε ένα μοναδικό ρεκόρ: έγινε ο πρώτος ποδοσφαιριστής που έχει αγωνιστεί στην Α' Εθνική με 8 διαφορετικές ομάδες (Βέροια, Καβάλα, ΟΦΗ, Αρης, Ιωνικός, Λάρισα, Ξάνθη, Πανσερραϊκός)! Ετσι, άφησε στη δεύτερη θέση της σχετικής λίστας τους: Γιώργο Αθανασιάδη, Τάσο Μητρόπουλο, Νίκο Τσιαντάκη, Γιάννη Θωμαϊδη και Κώστα Φρατζέσκο. Ο Πατρίκ Ζουντί πέτυχε και τα δύο γκολ των νικητών, ένα περισσότερο απ'όσα πέτυχε πέρυσι σε 13 ματς με τη φανέλα του Αστέρα Τρίπολης.

Λάρισα - Θρασύβουλος 3-0

Ενα ρεκόρ που πολύ δύσκολα θα καταρριφθεί σημείωσε ο παίκτης του Θρασύβουλου, Νίκος Βασιλείου. Ξεκίνησε βασικός στο "Αλκαζάρ" και έγινε ο πρώτος ποδοσφαιριστής που έχει παίξει με την ίδια ομάδα σε επτά (!) κατηγορίες. Η αρχή έγινε από την Γ' ΕΠΣΑ το 1991!

Πανθρακικός - Εργοτέλης 1-2

Στη δεύτερη πρεμιέρα του μακριά από το Παγκρήτιο ο Εργοτέλης σημείωσε δεύτερη νίκη. Πέρυσι είχε νικήσει 1-0 τον Ηρακλή στο Καυτατζόγλειο. Στις εντός έδρας πρεμιέρες του δεν έχει γευτεί τη χαρά της νίκης (μία ισοπαλία και μία ήττα).

Πανιώνιος - Ξάνθη 0-1

Η Ξάνθη αισθάνεται μεγάλη άνεση όποτε επισκέπτεται τη Νέα Σμύρνη. Η χθεσινή (31/08) ήταν η τρίτη της νίκη τα τελευταία 4 χρόνια (ηττήθηκε πέρυσι) στην έδρα του Πανιωνίου.

Αρης - Λεβαδειακός 2-0

Οι "κίτρινοι" συνέχισαν την καλή παράδοση ως οικοδεσπότες με αντίπαλο τον Λεβαδειακό ο οποίος πήρε βαθμό για τελευταία φορά στο πρώην "Χαριλάου" και νυν "Βικελίδης" την περίοδο 1990-91 (1-1). Από τότε ο Αρης μετρά έξι σερί νίκες.

Ολυμπιακός - Αστέρας Τρίπολης 3-1

Από τον Σεπτέμβριο του 1987 έχει να ηττηθεί την πρώτη αγωνιστική ο Ολυμπιακός (3-1 από τη Λάρισα στο Αλκαζάρ). Εκτοτε μετρά 18 νίκες και τρεις ισοπαλίες. Ο Λουτσιάνο Γκαλέτι πέτυχε δύο γκολ, ένα λιγότερο απ'όσα πέτυχε πέρυσι σε ολόκληρο το πρωτάθλημα με την ερυθρόλευκη φανέλα. Και οι δύο επισκέψεις του Αστέρα στο "Καραϊσκάκη" έχει συνοδευτεί με αποβολή (πέρυσι ο Μασάρα, φέτος ο Ζαϊρί). Αυτή ήταν η πρώτη νίκη του Ολυμπιακού επί της ομάδας της Τρίπολης μετά από τα δύο περυσινά παιχνίδια (ήττα και ισοπαλία).