Θρασύβουλος-Παναθηναϊκός 0-1

Με εύστοχο πέναλτι του Δημήτρη Σαλπιγγίδη στο 13ο λεπτό ο Παναθηναϊκός πέρασε από τη Φυλή, επικρατώντας του φιλότιμου Θρασύβουλου με 1-0. Διπρόσωποι οι "πράσινοι" που έδειξαν επηρεασμένοι από τον πρόσφατο αποκλεισμό τους από την Ευρώπη.

Η ΕΙΚΟΝΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Όλα ήταν ευνοϊκά για τον Παναθηναϊκό στη Φυλή. Επαιζε με μία ομάδα που έχει παραδώσει… πνεύμα και κάνει πλάνα για τη Β’Εθνική, ενώ προηγήθηκε νωρίς -και συγκεκριμένα μόλις στο 13’- με εύστοχο πέναλτι του Σαλπιγγίδη.

Ωστόσο, τα κατάλοιπα δεν λένε να φύγουν. Ο αλλοπρόσαλλος Παναθηναϊκός της φετινής περιόδου έκανε κι εδώ την εμφάνισή του, αφού αν και είχε όλες τις προϋποθέσεις για να καθαρίσει το ματς από το πρώτο μέρος, άφησε τον Θρασύβουλο να ελπίζει σε κάτι καλό. Στο 18ο λεπτό ο Αμπράμοβιτς απείλησε με κεφαλιά που έδιωξε (με τη βοήθεια του δοκαριού) ο Γκαλίνοβιτς, ενώ λίγο αργότερα ο ίδιος παίκτης είχε δοκάρι στην αντεπίθεση, με σουτ από δύσκολη γωνία.

Ο Παναθηναϊκός των πρώτων λεπτών όπου κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο είχε δώσει τη θέση του στον Παναθηναϊκό των αντεπιθέσεων με τον Θρασύβουλο να έχει την κατοχή και να πιέζει με αξιώσεις για την ισοφάριση, κάτι που δεν κατάφερε από καθαρή ατυχία.
Φάσεις και Γκολ:

2ο λεπτό: Αδύναμο σουτ του Χριστοδουλόπουλου από το ύψος της μεγάλης περιοχής, εύκολα μαζεύει την μπάλα ο Πεκάνια.
9ο λεπτό: Σουτ του Νίνη, ο Πεκάνια μπλοκάρει με δυσκολία.
9ο λεπτό: Στην αντεπίθεση, ευκαιρία για τον Θρασύβουλο με τον Χλωρό απέναντι από τον Γκαλίνοβιτς να πλασάρει άουτ.
13ο λεπτό: Γκολ για τον Παναθηναϊκό! Ο Σαλπιγγίδης ανατράπηκε από τον Πεκάνια και κέρδισε πέναλτι. Το εκτέλεσε ο ίδιος και άνοιξε το σκορ.
18ο λεπτό:
Δοκάρι για τον Θρασύβουλο! Εκτέλεση φάουλ από τον Κατσίκη, ο Αμπράμοβιτς πήρε την κεφαλιά, ωστόσο ο Γκαλίνοβιτς με τη βοήθεια του δοκαριού, έστειλε την μπάλα κόρνερ.
28ο λεπτό: O διαιτητής ακυρώνει κακώς γκολ του Νίνη, ως οφσάιντ.
29ο λεπτό: Δοκάρι για τον Θρασύβουλο! Σουτ από δύσκολη γωνία του Αμπράμοβιτς, η μπάλα στο δοκάρι!
40o λεπτό: Κεφαλιά του Πετρόπουλου, ο Πεκάνια διώχνει δύσκολα σε κόρνερ.
71o λεπτό: Ατομική προσπάθεια και σουτ του Σαλπιγγίδη μέσα από τη μεγάλη περιοχή, η μπάλα πέρασε άουτ.

Στο πρώτο τέταρτο της επανάληψης ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά στον αγωνιστικό χώρο, έπαιξε όπως θα ήθελε ο Τεν Κάτε (πίεση και επιθετική διάθεση), αλλά δεν φρόντισε να καθαρίσει το ματς, με το εύθραυστο 0-1 να διατηρεί το ενδιαφέρον των λίγων φιλάθλων. Μετά το 65’, όμως, το τριφύλλι έχασε τον ρυθμό του και η απόδοση των παικτών έπεσε αισθητά, με αποτέλεσμα ο Θρασύβουλος να πάρει και πάλι τα ηνία προσπαθώντας να απειλήσει.

Φάσεις αξιοσημείωτες, εκτός από μία κεφαλιά του Μπαριέντος και ένα σουτ του Σαλπιγγίδη δεν είχαμε. Από κάποιο σημείο και έπειτα, οι 22 ποδοσφαιριστές είχαν στο μυαλό του το χρονόμετρο και περίμεναν καρτερικά τη λήξη ενός αγώνα με αναμενόμενη κατάληξη, βάσει διαφοράς δυναμικότητας και βαθμολογικής θέσης. Αξίζει πάντως να σημειωθεί πως η ομάδα του Σάκη Τσιώλη έδειξε για μία ακόμη φορά πως δεν του αξίζει η τελευταία θέση στον βαθμολογικό πίνακα.

ΤΟ ΚΛΕΙΔΙ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Στο 28ο λεπτό οι ισορροπίες θα μπορούσαν να είχαν αλλάξει τελείως, αν ο διαιτητής δεν ακύρωνε κακώς το καθαρό γκολ του Νίνη. Αν είχε γίνει το 0-2 η λογική λέει πως ο Θρασύβουλος θα εγκατέλειπε κάθε προσπάθεια και ο Παναθηναϊκός θα έφτανε σε μία εύκολη και χαλαρή νίκη. Από τη στιγμή, όμως, που το 0-1 έμενε και ο Θρασύβουλος έδειχνε τη διάθεση να παλέψει για να πάρει κάτι καλό, το ενδιαφέρον παρέμενε και παρέμεινε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα.

MVP:

Μαζί με τον Σωτήρη Νίνη, ήταν οι πιο δραστήριοι παίκτες του Παναθηναϊκού. Ο λόγος για τον Λάζαρο Χριστοδουλόπουλο, ο οποίος προσέθεσε ακόμη μία καλή εμφάνιση σε αυτές των τελευταίων αγώνων. Ορεξάτος, χαίρει -έστω και καθυστερημένα- της εμπιστοσύνης του Χενκ τεν Κάτε, ο οποίος βλέπει την αλματώδη άνοδο της απόδοσής του.