Aστέρας Τρ-Παναθηναϊκός 1-1 (video)

Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε σχετικά νωρίς στην Τρίπολη και πολλοί πίστεψαν ότι θα έπαιρνε εύκολα τους τρεις βαθμούς. Ομως ο Αστέρας αντεπιτέθηκε, δημιούργησε ευκαιρίες και εν τέλει πήρε εύκολα το βαθμό της ισοπαλίας (1-1)κόντρα σε έναν αντίπαλο που έφτιαξε όλη και όλη μία ευκαιρία στο δεύτερο μέρος. Φρέσκοι, παρά τη μεσοβδόμαδη υποχρέωση οι γηπεδούχοι, κλάταρε μετά το 35’ ο Παναθηναϊκός.

Εικόνα αγώνα

Το 3-5-2 που επέλεξε ο Χενκ τεν Κάτε για την αναμέτρηση της Τρίπολης αποδείχθηκε ιδιαίτερα αποτελεσματικό στα πρώτα 35 λεπτά. Ο Αστέρας είχε σχεδόν την ίδια διάταξη μόνο που οι επιθετικές του κινήσεις διαβάστηκαν σχεδόν στο σύνολό τους από την πράσινη άμυνα. Είναι χαρακτηριστικό ότι ο Ζαϊρί, αν και άλλαξε πολλές φορές πλευρά, δεν κατάφερε να γίνει απειλητικός.

Στην άλλη πλευρά του τερέν οι φιλοξενούμενοι έδειχναν να έχουν τον έλεγχο καταφέρνοντας να κυκλοφορήσουν καλά την μπάλα σε μικρό χώρο και να την κρατούν αρκετή ώρα στην κατοχή τους.

Μάλιστα, στην πρώτη τους κλασική φάση ευτύχησαν να σκοράρουν με ένα τέρμα που είχε τη σφραγίδα του Ζιλμπέρτο Σίλβα. Η κάθετη πάσα του Βραζιλιάνου στον Σαλπιγγίδη δεν είναι κάτι που βλέπουμε συχνά στα ελληνικά γήπεδα. Ο Μακεδόνας φορ τελείωσε τη φάση και έβαλε τον Παναθηναϊκό μπροστά στο 24’.

Φάσεις και γκολ

Στο 2' σουτ του Σαλπιγγίδη, βγάζει ο Αμπάρης.

Στο 24' γκολ για τον Παναθηναϊκό! Εξοχη κάθετη μπαλιά του Ζιλμπέρτο, στο όριο του οφ-σάιντ ο Σαλπιγγίδης, υποδέχεται την μπάλα και σκοράρει με δεξί σουτ.

Στο 36' σέντρα του Ζαϊρί, κεφαλιά του Καούνου, η μπάλα άουτ.

Στο 50' σέντρα του Καρντόσο, πλασέ του Καούνου από κοντά, η μπάλα ψηλά.

Στο 59' σέντρα του Ουριμπάρι, κεφαλιά του Καούνου, έξοχη απόκρουση του Γκαλίνοβιτς. Ο Φιλόμενο πλασάρει στην επαναφορά, επεμβαίνει ξανά ο Κροάτης.

Στο 65' γκολ για τον Αστέρα! Φάουλ του Ουριμπάρι χτυπημένο χαμηλά, ο Καούνος παίρνει την μπάλα, σουτάρει με το δεξί και σκοράρει.

Στο 91' χαμηλή σέντρα του Νίλσον από δεξιά, ο Κλέιτον σουτάρει άουτ ολομόναχος από το ύψος της μικρής περιοχής.

Aπό εκεί και πέρα η απόδοση του Παναθηναϊκού βαθμιαία έπεφτε ενώ ο Αστέρας, με τον ανεξάντλητο σε δυνάμεις Καρντόζο να ηγείται, κέρδιζε συνεχώς μέτρα στον αγωνιστικό χώρο. Η μπάλα άρχισε να κυκλοφορεί με συχνότητα γύρω από τα καρέ των φιλοξενούμενων και οι Φιλόμενο και Καούνος βρήκαν χώρο να δράσουν.

Η εικόνα αυτή παρέμεινε αναλλοίωτη και στις αρχές της επανάληψης αφού ο Αστέρας είχε κλείσει τον Παναθηναϊκό στο μισό γήπεδο και τον σφυροκοπούσε. Η ισοφάριση ήρθε ως φυσική συνέπεια (και αφού χάθηκαν σημαντικές ευκαιρίες από τους γηπεδούχους) με δράστη τον Καούνο που εκμεταλλεύτηκε τη σύγχυση στην άμυνα των πράσινων στο 65’ και έκανε το 1-1.

Το παιχνίδι απέκτησε μία άγρια ομορφιά και οι δυνατές (πολύ δυνατές) μονομαχίες έδιναν και έπαιρναν. Οσοι περίμεναν μία γρήγορη αντίδραση από τον τεν Κάτε διαψεύστηκαν αφού ο Ολλανδός περίμενε αρκετά πριν ρίξει στη μάχη αρχικά τον Κλέιτον και στη συνέχεια τον Ρουκάβινα. Και που τις έκανε πάντως τις κινήσεις από τον πάγκο ο τεχνικός των πράσινων, τίποτα δεν άλλαξε. Και αυτό γιατί οι παίκτες του Αστέρα έκλεισαν καλά τους χώρους (έκαναν και πολλές καθυστερήσεις) και κινδύνεψαν μόνο μία φορά. Ο Κλέιτον στο 91’ σούταρε πολύ ψηλά και το 1-1 έμεινε μέχρι τέλους.

Kλειδί αγώνα

Η φρεσκάδα των παικτών του Αστέρα και ο τρόπος που αντέδρασαν μετά το γκολ που δέχθηκαν έπαιξαν καταλυτικό ρόλο στη διαμόρφωση του τελικού αποτελέσματος. Θα έλεγε κανείς ότι οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν να παίξουν με άνεση ένα ημίχρονο ακόμη. Πίεσαν ψηλά σχεδόν μέχρι το τέλος, έκλεισαν χώρους, έψαξαν με συνέπεια το γκολ και δικαιώθηκαν.

ΜVP

Η μεταγραφή του Βαγγέλη Καούνου δεν συγκίνησε τις εφημερίδες και δεν έγινε ποτέ πρωτοσέλιδο. Τελικά όμως αποδεικνύεται ότι αυτού του είδους οι μεταγραφές μπορούν να κάνουν τη διαφορά. Ο Ελληνας φορ βρέθηκε μέσα σε όλες τις φάσεις και δικαιώθηκε για την επιμονή του σκοράροντας το γκολ της ισοφάρισης. Εντάξει, δεν διαθέτει την τεχνική και το στιλ άλλων συναδέλφων του, αλλά τη δουλειά του την κάνει μια χαρά.