Aστέρας Τρ.-Παναθηναϊκός 0-1 (vid)

Την πιο σημαντική νίκη του στο φετινό πρωτάθλημα πέτυχε ο Παναθηναϊκός στην Τρίπολη. Αν και δυσκολεύτηκαν αρκετά, οι πράσινοι έκαμψαν την αντίσταση των γηπεδούχων με 1-0 με γκολ του Λουκά Βύντρα στο 72'. Αλλάξε το ματς η είσοδος του Νίνη, με 10 παίκτεςτελείωσε το παιχνίδι ο Αστέρας.

Αν και ο Παναθηναϊκός παρατάχθηκε με τη θεωρητικά δυνατή ενδεκάδα του (επέστρεψαν στο αρχικό σχήμα οι Τζόρβας, Σπυρόπουλος, Καραγκούνης, Κατσουράνης, Σαλπιγγίδης) δεν κατάφερε, κατά το πρώτο ημίχρονο, να πιέσει όπως και όσο θα ήθελε τον Αστέρα.

Το παιχνίδι χαμηλού τέμπο εξυπηρετούσε κυρίως τις ανάγκες των καλά οργανωμένων στα μετόπισθεν γηπεδούχων που δεν ανησύχησαν πολύ για τις επιθέσεις των πράσινων. Μάλιστα, με τους γρήγορους Καρέρα, Βίλτσες δημιούργησε και καταστάσεις μπροστά στα καρέ του Τζόρβας απασχολώντας συχνά-πυκνά τα αντίπαλα μπακ.

Ο Παναθηναϊκός από την πλευρά του είχε την κατοχή της μπάλας, προσπάθησε να την κυκλοφορήσει, ωστόσο δεν το έκανε με ταχύτητα και επιτυχία. Ετσι τα εκτός περιοχής σουτ (από Καραγκούνη και Κατσουράνη) καθώς και ένα πλασέ του Βύντρα ήταν ότι καλύτερο είχαν να επιδείξουν οι πράσινοι κατά το πρώτο 45λεπτο το οποίο έκλεισε με μία αναγκαστική αλλαγή. Τη θέση του τραυματία Σπυρόπουλου πήρε ο Μαρίνος.

Φάσεις και γκολ

Στο 5' ωραία προσπάθεια και σουτ του Καραγκούνη από το ύψος της περιοχής, σε κόρνερ ο Ντεκρά.

Στο 7' σουτ από τον Καρέρα μέσα από την περιοχή, η μπάλα άουτ.

Στο 24΄πάσα του Ζιλμπέρτο στον Βύντρα, αυτός φεύγει πλάγια δεξιά και πλασάρει άουτ.

Στο 34' ο Καρέρα μπαίνει στην περιοχή, ο Τζόρβας βγάινει ο παίκτης του Αστέρα πέφτει αλλά το τηλεοπτικό ριπλέι δεν δείχνει ξεκάθαρα ότι υπάρχει επαφή.

Στο 54' σουτ έξω από την περιοχή του Καραγκούνη,ο Ντεκρά με υπέρενταση απομακρύνει.

Στο 60' σέντρα του Λέτο, κεφαλιά του Κατσουράνη, ο Ζιλμπέρτο δεν προλαβαίνει να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα.

Στο 72' γκολ για τονΠαναθηναϊκό! Ωραία προσπάθεια του Νίνη, πάσα του Λέτο, στην κίνηση σουτ του Βύντρα από το ύψος της περιοχής, η μπάλα στα δίχτυα.

Η αλλαγή αυτή βέβαια δεν ήταν αλλαγή που θα άλλαζε τα δεδομένα. Οι φιλοξενούμενοι εξακολουθούσαν να έχουν πολύ αργή ανάπτυξη κάτι που έβαζε βούτυρο στο ψωμί των γηπεδούχων. Ηταν φανερό ότι ο Νιόπλιας έπρεπε να κάνει μία κίνηση από τον πάγκο έτσι ώστε να δώσει δημιουργική πνοή στην ομάδα του και αυτήν την κίνηση την βρήκε στο πρόσωπο του Σωτήρη Νίνη.

Ο νεαρός μέσος, χωρίς να κάνει κάτι σπουδαίο, τόνωσε επιθετικά τον Παναθηναϊκό (την ίδια ώρα ο Κατσουράνης γύρισε στόπερ) και χάρισε την έμπνευση που τόσο έλειπε. Το γκολ του Βύντρα στο 72' ξεκίνησε μάλιστα από δική του καλή πάσα στον Λέτο (στη συνέχεια ο Αργεντίνος έδωσε στον Βύντρα που εκτέλεσε τον Ντεκρά).

Από εκεί και πέρα ο Παναθηναϊκός είχε σχετικά εύκολη δουλειά που έγινε ακόμη πιο εύκολη όταν ο αποβλήθηκε (άδικα) ο Φυτανίδης με (τραβηγμένη) δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 76'. Παρά τις αλλαγές του Βλάχου, ο Αστέρας ουδέποτε πλησίασε με αξιώσεις την εστία του Τζόρβα και ο Παναθηναϊκός έφυγε από την Τρίπολη με τους τρεις βαθμούς στο σακούλι του.

Kλειδί αγώνα

Ο Νίκος Νιόπλιας δεν έμεινε απαθής από το κακό θέαμα που παρουσίασε η ομάδα του στα πρώτα 60 λεπτά της αναμέτρησης. Σκέφτηκε ώριμα, έριξε στη μάχη τον Σωτήρη Νίνη την κατάλληλη στιγμή και βοήθησε αποφασιστικά την ομάδα του να φτάσει στο σημαντικότατο τρίποντο.

ΜVP

Αγωνίστηκε για μόλις 26 λεπτά αλλά κατάφερε να αλλάξει την εικόνα του αγώνα. Ο Σωτήρης Νίνης ήταν αυτό ακριβώς που έλειπε από τη μεσαία γραμμή του Παναθηναϊκού. Ενας παίκτης με ταχύτητα, καλή πάσα και σπιρτάδα. Τέτοια προσόντα (συγκεντρωμένα) δεν διαθέτουν οι Καραγκούνης και Κατσουράνης.

Αδύναμος Κρίκος

O Aστέρας είχε ένα λειτουργικό πλάνο για την άμυνα και κανένα ιδιαίτερο για την επίθεση. Οταν λοιπόν χρειάστηκε να βγει μπροστά, έπρεπε ο Βλάχος να κάνει αλλαγή στην αλλαγή (ο Ρίος στη θέση του Ρόκα) για να στηθεί με επιθετικές βλέψεις η ομάδα του.

***Λίγο πριν το ημίχρονο οι αστυνομικές δυνάμεις έκαναν χρήση χημικών αφού μερίδα οπαδών του Παναθηναϊκού επιχείρησαν να εισβάλλουν στο γήπεδο.

Διαιτητής: Τριτσώνης
Boηθοί: Ευθυμιάδης, Γούκος