Ηρακλής-ΑΕΚ 2-0 (videos)

Ντάνι και Παπαστεριανός σκόραραν και χάρισαν το τρίποντο στον Ηρακλή, 2-0 την ΑΕΚ, η οποία παρέμεινε στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας.

Η εικόνα του αγώνα:

Αν τα παιχνίδια κρίνονταν στα σημεία τότε οι δυο ομάδες θα είχαν φύγει από το Καυτανζόγλειο ισόπαλες και αυτό γιατί μοιράστηκαν τις εντυπώσεις από ένα ημίχρονο. Στο ποδόσφαιρο, όμως, κερδίζει αυτός που στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα κι αυτό το έκανε μόνο ο Ηρακλής που κατάφερε δυο φορές να παραβιάσει την εστία του Αραμπατζή και να κάνει καλά Χριστούγεννα.

Αντίθετα η ΑΕΚ έμεινε για μια ακόμη φορά σε ρηχά νερά, σπατάλησε ένα ολόκληρο ημίχρονο (το πρώτο) και πέταξε στο καλάθι των αχρήστων τουλάχιστον τρεις κλασικές ευκαιρίες που είχε στο δεύτερο.

Στο πρώτο 45λεπτο μια ομάδα υπήρχε στο γήπεδο κι αυτή ήταν ο Ηρακλής που πολιόρκησε ουκ ολίγες φορές την εστία της ΑΕΚ έχοντας ως κινητήριους μοχλούς τον Λίμα και τον Γκαρσία και βέβαια στο τέλος ανταμείφθηκε με το γκολ που ήρθε στην πιο κατάλληλη στιγμή στο 41΄από τον Ντάνι.

Το γκολ του Ηρακλή αφύπνισε την ομάδα του Μανόλο Χιμένεθ που μπήκε με εντελώς διαφορετικούς προσανατολισμούς στο παιχνίδι και με την προσθήκη των Μπλάνκο - Τζιμπούρ έκλεισε το Γηραιό στα καρέ του. Η ΑΕΚ έχασε σημαντικές ευκαιρίες για να ισοφαρίσει στο 49 και το 50 με τον Λεονάρντο και στο 57 με τον Λυμπερόπουλο και τον Μανωλά, αλλά δεν τα κατάφερε. Αντίθετα, τα κατάφερε ο Ηρακλής, ο οποίος κλείδωσε τη νίκη στο 58' με μια βολίδα του Παπαστεργιανού που εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Γκέντζογλου.

Οι γηπεδούχοι “μίλησαν” όταν έπρεπε κι όπως έπρεπε υποχρεώνοντας την ΑΕΚ στην 6η εκτός έδρας ήττα της ενώ οι παίκτες του Μαρίνου Ουζουνίδη έστειλαν συστημένη απάντηση σε διοίκηση και οπαδούς για την ανακοίνωση που είχαν εκδώσει μετά τα τελευταία άτυχα αποτελέσματα.

Το κλειδί του αγώνα:

Το γκολ του Ντάνι λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου αλλά και οι πολύ μεγάλες ευκαιρίες που έχασε η ΑΕΚ στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου αποδείχθηκαν καθοριστικές για την διαμόρφωση του τελικού σκορ.

Ο αδύναμος κρίκος:

Πάνω στο Μπούμπα Ντιόπ είχε στηρίξει όλο το παιχνίδι ο Μανόλο Χιμένεθ προκειμένου να διαφυλάξει τα νώτα της ομάδας του αλλά και να υπερισχύσει στο κέντρο. Ακόμη μία φορά, όμως, ο Σενεγαλέζος δεν στάθηκε στο ύψος των περιστάσεων, ενώ παιχνίδι με παιχνίδι εμφανίζεται όλο και πιο επιρρεπής στις κάρτες.

MVP:

Ο Λίμα τα έκανε όλα για τον Ηρακλή. Ειδικά στο πρώτο ημίχρονο ο Ουρουγουανός άφησε τα αμυντικά του καθήκοντα και δημιούργησε αρκετά προβλήματα στα μετόπισθεν της ΑΕΚ με αποκορύφωμα βέβαια το κόρνερ από το οποίο προήλθε το πρώτο γκολ του Γηραιού.

ΤΟ LIVE ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

12o λεπτό: Μακρινό, ξαφνικό σουτ του Σκόκο, η μπάλα άουτ.

13ο λεπτό: Δύσκολο σουτ του Γκαρσία μέσα από την περιοχή, η μπάλα πέρασε άουτ.

22ο λεπτό: Ωραία, δυνατή κεφαλιά του Γιάκομπ από το ύψος του πέναλτι, η μπάλα πέρασε λίγο άουτ. Δείτε εδώ την κεφαλιά του Γιάκομπ.

31ο λεπτό: Καλό σουτ του Παπαστεριανού, η μπάλα πέρασε ελάχιστα έξω. Δείτε εδώ το σουτ.

41ο λεπτό: ΓΚΟΛ! Μετά από κόρνερ του Λίμα, ο Κάτσικας γύρισε με το κεφάλι στο ύψος του πέναλτι και ο Ντάνι με κοντινή προβολή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ΑΕΚ (1-0). Δείτε εδώ το γκολ.

45ο λεπτό: Φαλτσαριστή εκτέλεση φάουλ του Λίμα, η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.

50ο λεπτό: Ωραίο σουτ του Λεονάρντο, ο Ελευθερόπουλος έδιωξε στην αριστερή του γωνία.

57ο λεπτό: Εξ επαφής κεφαλιά του Λυμπερόπουλου, ο Ελευθερόπουλος με το αριστερό χέρι έδιωξε σε κόρνερ! Μετά την εκτέλεση του κόρνερ, ο Μανωλάς έπιασε την κεφαλιά και έστειλε τη μπάλα λίγο άουτ. Δείτε εδώ την κεφαλιά του Λυμπερόπουλου.

58ο λεπτό: ΓΚΟΛ! Υπέροχο σουτ του Παπαστεριανού, ο Αραμπατζής ήταν εκτός θέσης και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα (2-0)! Δείτε εδώ το γκολ.

61ο λεπτό: Βολίδα του Γιάχιτς, ο Ελευθερόπουλος έδιωξε σε κόρνερ.

76ο λεπτό: Ψηλοκρεμαστή κεφαλιά του Γιάκομπ, η μπάλα πέρασε ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Αραμπατζή.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Α.ΠΑΠΠΑΣ
ΒΟΗΘΟΙ: Μ.ΚΑΡΣΙΩΤΗΣ, Ι.ΤΟΥΜΠΑΚΑΡΗΣ