Ολυμπιακός-ΑΕΚ 6-0 (videos)

Τριάντα χρόνια μετά το 6-0 επί της ΑΕΚ που αμαυρώθηκε από το δυστύχημα της Θύρας 7, ο Ολυμπιακός γιόρτασε την κατάκτηση του 38ου τίτλου του με νέα "εξάρα" κόντρα στην Ενωση. Βαλβέρδε: "Πρωταθλητές με την αξία μας". Με ταξί στα σπίτια τους οι παίκτες της ΑΕΚ! (videos).

Το πάρτι άρχισε νωρίς στο “Γ. Καραισκάκης” Ο πιο καταιγιστικός Ολυμπιακός του πρωταθλήματος, βρήκε απέναντί του ένα συνονθύλευμα παικτών που αποτελούσαν την ΑΕΚ και μέσα σε 20 λεπτά είχε φροντίσει να στολίσει την τούρτα που θα γιόρταζε την κατάκτηση του φετινού τίτλου.

Όλα τελείωσαν στο Φάληρο πριν καλά καλά αρχίσουν. Ο Ράφικ Τζιμπούρ άνοιξε το χορό των γκολ μόλις στο 2ο λεπτό για να το μιμηθεί ο Όλαφ Μέλμπεργκ πέντε λεπτά αργότερα και να έρθει ο Νταβίντ Φουστέρ στο 20΄προκειμένου να συμπληρώσει την “ερυθρόλευκη τριλογία” του πρώτου ημιχρόνου.

Για την ΑΕΚ και τα τρία γκολ είχαν ένα κοινό παρανομαστή. Την ανυπαρξία του κεντρικού αμυντικού διδύμου που ο Μανόλο Χιμένεθ επέλεξε να συνθέσουν οι Ματέος και Νασούτι, απόντος του τραυματία Δέλλα, χωρίς ωστόσο να υπολείπονται ευθυνών και οι υπόλοιποι ανασταλτικοί της Ένωσης.

Το πρώτο 45λεπτόολοκληρώθηκε με συνοπτικές διαδικασίες και τους ερυθρόλευκους να βάζουν τις βάσεις για τον επερχόμενο θρίαμβο του δευτέρου ημιχρόνου. Έχοντας έναν Ιμπαγάσα σε μεγάλα κέφια, αλλά και τον φρέσκο Ριέρα να αλωνίζει από αριστερά, ο Ολυμπιακός έφτανε με χαρακτηριστική άνεση στην εστία του Σάχα κάνοντας κάθε φάση να μυρίζει γκολ. Η ΑΕΚ εμφανίστηκε, με τις μπλέ εμφανίσεις, μετά από το 20λεπτο στον αγωνιστικό χώρο του φαληρικού γηπέδου αλλά μόνο για τους τύπους αφού μέχρι να πάνε οι ομάδες στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα ελάχιστα ανησύχησε τον Πάρντο.

Διαβάστε ειδικά για τον Ολυμπιακό στο redplanet.gr
Το πάρτι όμως είχε και συνέχεια. Και το σύνθημα το έδωσε και πάλι ο Ράφικ Τζεμπούρ με το υπέροχο γκολ που πέτυχε, κάνοντας τα πάντα μόνος του στο 61ο λεπτό. Ακολούθησε ένα ακόμη καυτό “ερυθρόλευκο” δεκάλεπτο όπου έφερε ακόμη δυο γκολ για τον Ολυμπιακό, το 5-0 με την σφραγίδα του Κέβιν Μιραλάς και το 6-0 με τον Χολέμπας να ανοίγει λογαριασμό στο ελληνικό πρωτάθλημα.

Στον καταιγισμό των γκολ η ΑΕΚ είχε να παρατάξει μόνο ...το σήμα της. Ότι δηλαδή θύμιζε αυτή την ομάδα, αφού ούτε το χρώμα της φανέλας ήταν δικό της. Δυο σουτ του Σκόκο στο 65' και του Λυμπερόπουλου στο 80' που πέρασε αλλαγή στη θέση του Γκερέιρο δεν μπορούν να σώσουν τίποτα από το “κιτρινόμαυρο” ναυάγιο αυτής της ομάδας που έμεινε στην Τούμπα να πανηγυρίζει την πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου, αλλά χρεώθηκε την πιο βαριά ήττα της τα τελευταία χρόνια.

Το κλειδί του αγώνα

Τα δυο γκολ στα πρώτα επτά λεπτά της αναμέτρησης αποδείχθηκαν κάτι παραπάνω απο καθοριστικά για την μετέπειτα εξέλιξη του “ντέρμπι”.

Ο MVP

Ο Ράφικ Τζιμπούρ αποδείχθηκε μεγάλος τιμωρός για την ΑΕΚ. Ο Αλγερινός πέτυχε δυο γκολ αλλά κυρίως άνοιξε πολύ νωρίς το δρόμο για τη μεγαλειώδη νίκη του Ολυμπιακού.

Ο αδύναμος κρίκος

Αν θα μπορούσε να χωρέσει όλη η ΑΕΚ σε αυτή την κατηγορία θα αντικατόπτριζε την πραγματική εικόνα. Ωστόσο τα νερά για να βουλιάξει στο Φάληρο η κιτρινόμαυρη βάρκα μπήκαν από την άμυνα που επέλεξε ο Χιμένεθ.

ΦΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΓΚΟΛ:

2o λεπτό: ΓΚΟΛ 1-0 Τζιμπούρ: Ιδανικό ξεκίνημα για τον Ολυμπιακό! Ο Ιμπαγάσα εκτέλεσε κόρνερ, ο Μοντέστο έπιασε την κεφαλιά για να καταλήξει η μπάλα στον Τζεμπούρ που ανενόχλητος έστειλε με νεα κεφαλιά τη μπάλα στα δίχτυα του Σάχα.

7ο λεπτό:ΓΚΟΛ 2-0 Μέλμπεργκ: Ασταμάτητος ο Ολυμπιακόςέφτασε στο δεύτερο τέρμα. Πάλι ο Ιμπαγάσα, εκτέλεσε φάουλ έξω από την μεγάλη περιοχή της ΑΕΚ, ο Μέλμπεργκ έκανε την προβολή από το ύψος του πέναλτι και νίκησε για δεύτερη φορά τον Σάχα.

11ο λεπτό: Πρώτη τελική για την ΑΕΚ, ο Μπαχά έκανε το σουτ έξω από την περιοχή του Πάρντο με την μπάλα να περνάει άουτ.

17ο λεπτό: Σουτ του Μιραλάς απέκρουσε ο Σάχα.

20ο λεπτό: ΓΚΟΛ 3-0 Φουστέρ: Λάθος ελεύθερο του Σάχα, ο Τζιμπούρ βγάζει μόνο του τον Φουστέρ που προλαβαίνει την έξοδο του τερματοφύλακα της ΑΕΚ και στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα.

Δείτε εδώ το 1-0.

Δείτε εδώ το 2-0.

Δείτε εδώ το 3-0.

23o λεπτό: Σκληρό φάουλ από τον Ιμπαγάσα στον Γκερέιρο. Δείτε εδώ τη φάση όπου οι φιλοξενούμενοι ζήτησαν την αποβολή του Αργεντινού.

52ο λεπτό: Σουτ του Μπαχά έξω από την μεγάλη περιοχή του Πάρντο, άουτ

55ο λεπτό: Ο Φουστέρ εκτέλεσε κόρνερ, μόνος του ο Χολέμπας από το ύψος της μικρής περιοχής έπιασε την κεφαλιά στέλνοντας την μπάλα άουτ.

61ο λεπτό ΓΚΟΛ 4-0 Τζιμπούρ: Κούρσα του Αλγερινού από αριστερά, "άδειασε" τον Μανωλά και με εντυπωσιακό σουτ νίκησε για μια ακόμη φορά τον πρώην συμπαίκτη του Σεμπάστιαν Σάχα.

68ο λεπτό: ΓΚΟΛ 5-0 Μιραλάς : Σλάλομ του Βέλγου από το κέντρο, πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του και με χαρακτηριστική άνεση έφτασε στο πεμπτο γκολ για τους "ερυθρόλευκους".

70ο λεπτό: ΓΚΟΛ 6-0 Χολέμπας: Ατομική προσπάθεια του Χολέμπαςστο ύψος της μεγάλης περιοχής, βρήκε ελεύθερο χώρο και εκτέλεσε για μια ακόμη φορά τον Σάχα!

Δείτε εδώ το 4-0.

Δείτε εδώ το 5-0.

Δείτε εδώ το 6-0.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Β.ΠΑΜΠΟΡΙΔΗΣ
ΒΟΗΘΟΙ: Χ.ΑΚΡΙΒΟΣ, Γ.ΠΑΝΟΥ