Aτρόμητος-Ολυμπιακός 3-1

Ο Ατρόμητος υποχρέωσε τον πρωταθλητή Ολυμπιακό στην πέμπτη ήττα (3-1) εξασφαλίζοντας την παραμονή του στη Super League σε βάρος του Αστέρα Τρίπολης ο οποίος υποβιβάζεται μετά την ήττα του από τον Παναθηναϊκό. Δώνης: "Τώρα το Κύπελλο".

H εικόνα του αγώνα

Ως συνήθως, σε παιχνίδια σαν και αυτά τα πόδια στη φωτιά τα έβαλαν οι παίκτες της ομάδας που είχε το βαθμολογικό κίνητρο, στην προκειμένη περίπτωση αυτή του Ατρομήτου. Αποφασισμένοι από το πρώτο λεπτό, οι ποδοσφαιριστές του Δώνη πάτησαν πολύ καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και εκμεταλλεύτηκαν το γεγονός ότι ο Ολυμπιακός είχε πολλά νέα πρόσωπα στην ενδεκάδα του.

Αν εξαιρέσει κανείς τη φάση του Μοδεστό στο 34' κατά την οποία οι ερυθρόλευκοι ισοφάρισαν το γκολ του Σφακιανάκη (από το 22'), οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν στον αγωνιστικό χώρο, δημιούργησαν φάσεις και είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων. Μάλιστα, στο 37' βρήκαν τον τρόπο να φτάσουν και σε δεύτερο γκολ (με τον Αναστασάκο) και να απλοποιήσουν την αποστολή τους κόντρα σε μία ομάδα που έκανε πολλά (αμυντικά, κυρίως) λάθη.

Στην επανάληψη ο Ερνέστο Βαλβέρδε πήρε τα μέτρα του έτσι ώστε ο Ολυμπιακός να κινηθεί καλύτερα μέσα στο γήπεδο (αντικατέστησε τον Τζιμπούρ με τον Φουστέρ) αλλά πριν προλάβει να δει τα σχέδιά του να υλοποιούνται, ο Ατρόμητος εκμεταλλεύτηκε ένα ακόμη αμυντικό λάθος των Πειραιωτών και έγραψε με τον Καμαρά το 3-1 στο 53'.

Ηταν και το γκολ που σφράγισε τη νίκη-παραμονή του Ατρομήτου καθώς στο διάστημα που απέμενε οι Περιστεριώτες αμύνθηκαν αρκούντως αποτελεσματικά. Ο Ολυμπιακός επιχείρησε να αλλάξει την εικόνα του (πήρε θέση στο γήπεδο και ο Ριέρα) αλλά ήταν φανερό ότι οι παίκτες του δεν είχαν πολλά κουράγια να κυνηγήσουν την ισοφάριση.

Για ένα ακόμη παιχνίδι ο Στέλιος Σφακιανάκης έτρεξε πολύ, δημιούργησε και σκόραρε. Τι άλλο να ζητήσει ο Γιώργος Δώνης από το συγκεκριμένο παίκτη του;

Kλειδί Αγώνα

Η διάθεση και το πάθος των παικτών του Ατρομήτου ήταν τα στοιχεία που όρισαν τη μοίρα της αναμέτρησης.

Αδύναμος Κρίκος

Σε πολύ κακή ημέρα βρέθηκε ο Γιάννης Ποτουρίδης ο οποίος πρωταγωνίστησε, άθελά του, στα δύο από τα τρία γκολ του Ατρομήτου.

Τα γκολ του αγώνα

22ο λεπτό: Γκολ για τον Ατρόμητο: Τραγικό λάθος του Ποτουρίδη, ο Σφακιανάκης σουτάρει με το αριστερό μέσα από την περιοχή και σκοράρει.

34ο λεπτό: Γκολ για τον Ολυμπιακό: Φάουλ του Ρόμενταλ από αριστερά, κεφαλιά του Μοδέστο, η μπάλα στα δίχτυα.

37ο λεπτό: Γκολ για τον Ατρόμητο. Κόρνερ του Μπρίτο, ο Σφακιανάκης σουτάρει, ο Μέγερι αποκρούει και ο Αναστασάκος που καραδοκεί γράφει το 2-1 από κοντά.

53o λεπτό: Γκολ για τον Ατρόμητο: Από λάθος γύρισμα του Ποτουρίδη, ο Καμαρά βρίσκει την ευκαιρία να κάνει με απευθείας βολέ το 3-1.

Διαιτητής: Παμπορίδης
Βοηθοί: Ακρίβος, Σωτηρόπουλος