Καβάλα-Ξάνθη 1-1

Η Καβάλα απάντησε στο γρήγορο γκολ της Ξάνθης (1-1), αλλά το αποτέλεσμα δεν άλλαξε και οι "Αργοναύτες" έχασαν οριστικά το τρένο των πλέι οφ.

Με γκολ από τα αποδυτήρια μπήκε η Ξάνθη καταφέρνοντας να αιφνιδιάσει τους γηπεδούχους. Στην πρώτη τους κιόλας επίθεση οι Ακρίτες βρήκαν δίχτυα και πήραν ανέλπιστα το προβάδισμα. Το ρολόι του "Ανθή Καραγιάννη" έδειχνε το 2ο λεπτό όταν ο Στιούαρτ έβγαλε τη σέντρα από αριστερά, ο Καζάκης τρύπωσε στην καρδιά της άμυνας της Καβάλας και με πλασέ πέτυχε το 0-1.

Οι «Αργοναύτες» έδειξαν να συνέρχονται από τον αιφνιδιασμό περίπου δέκα λεπτά μετά όταν στο 11΄ένα αριστοτεχνικό σουτ του Ρίος απέκρουσε δύσκολα ο Λυμπερόπουλος.

Το εικοσάλεπτο που ακολούθησε οι δυο ομάδες αναλώθηκαν σε ανούσιο ποδόσφαιρο με τους φιλοξενούμενους να προσπαθούν να διαφυλάξουν ως κόρη οφθαλμού το γκολ του Καζάκη και τους γηπεδούχους να φτάσουν με αξιώσεις στην εστία του Λυμπερόπουλου.

Κάτι που πέτυχαν στο 30ο λεπτό όταν ο Ονουάτσι έκανε το μπάσιμο από το κέντρο της μεγάλης περιοχής έκανε το πλασέ αναμέσα σε δυο αμυντικούς αλλά και πάλι ο Λυμπερόπουλος είπε όχι με δύσκολη απόκρουση. Δυο λεπτά μετά ο ίδιος παίκτης έστειλε με πλασέ τη μπάλα στα δίχτυα αλλά η επόπτης Φώσκολου με λανθασμένη απόφαση αφού καλυπτόταν από τον Καζάκη ακύρωσε το γκολ ως οφ σάιντ.

Τελευταία ευκαιρία για τους γηπεδούχους να φτάσουν στην ισοφάριση στο πρώτο ημίχρονο καταγράφεται το σούτ του Ρίος που έδιωξε και πάλι ενυπωσιακά ο Λυμπερόπουλος.

Η υπεροχή της Καβάλας συνεχίστηκε και με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου όταν ο Ντουγκλάο στο 49 έπιασε την κεφαλιά αλλά και πάλι ο τερματοφύλακας της Ξάνθης είπε όχι. Κάτι που δεν κατάφερε να κάνει δυο λεπτά μετά ,στο 51, όταν ο Αμπντούν μπήκε από δεξιά στην μεγάλη περιοχή της Ξάνθης, «έσπασε» τη μπάλα κι ο Νικουλάε με προβολή έφερε το παιχνίδι στα ίσα.

Το γκολ της Καβάλας ήρθε να αφυπνήσει τους Ακρίτες που προσπάθησαν να απαντήσουν άμεσα όταν στο 53΄ο Kαζάκης έπιασε την κεφαλιά για να στείλει τη μπάλα στη συμβολή των δοκών του Γκαλίνοβιτς που μάλιστα τραυματίστηκε στην προσπάθειά του να διώξει και στην επιστροφή ο Πόι την έστειλε προς τα δίχτυα αλλά ο Ντουγκλάο σταμάτησε την πορεία της με το χέρι χωρίς ο Αμπάρκιολης να καταλογίσει την εσχάτη των ποινών.

Το κλειδί του αγώνα

Απόλυτη ήταν η κυριαρχία της Καβάλας στον αγωνιστικό χώρο που είχε ως κινητήριο μοχλό τον Αμπντούν. Ωστόσο έπεσε πάνω σε ένα εντυπωσιακό Λυμπερόπουλο.

Ο MVP

Αναμφίβολα ο Σωτήρης Λυμπερόπουλος ήταν ο μοναδικός υπεύθυνος για τον βαθμό που κέρδισε η ομάδα του στην Καβαλα. Ο Έλληνας τερματοφύλακας έκανε εντυπωσιακές αποκρούσεις αποτρέποντας την ήττα για την Ξάνθη.