Παναθηναϊκός - Αστέρας Τρίπολης 1-0

Έστω και με αυτογκόλ του Πιπίνη στα τελευταία λεπτά, ο Παναθηναϊκός επέστρεψε στις νίκες, ρίχνοντας και μαθηματικά τον Αστέρα Τρίπολης στη Football League.

ΕΙΚΟΝΑ ΑΓΩΝΑ

Ο Παναθηναϊκός με όλα τα χαρτιά του στην ενδεκάδα και με τον Τζιμπρίλ Σισέ στην κορυφή της επίθεσης μπήκε στον αγωνιστικό χώρο με διάθεση να σβήσει τις κακές εντυπώσεις που δημιουργήθηκαν την προηγούμενη αγωνιστική με την ήττα στις Σέρρες.

Ο Λέτο ήταν ιδιαίτερα δραστήριος στο ξεκίνημα του αγώνα, ενώ από τον Αστέρα πολύ καλή παρουσία είχε ο Αράς ο οποίος ξεκίνησε από τη δεξιά πλευρά της μεσαίας γραμμής κι εκμεταλλευόμενος το αριστερό του πόδι και την τεχνική του κατάρτιση ταλαιπώρησε τον Ιωαννίδη.

To φιλμ του αγώνα:

4': Ο Λέτο αποφεύγει τον Ρούμπιλ και επιχειρεί το σουτ, όμως ο Ντεγκρά αποκρούει.
14': Σουτ του Σισέ έξω από την περιοχή, η μπάλα περνά δίπλα από το δεξί δοκάρι του Ντεγκρά.
23': Εκτέλεση φάουλ του Σισέ, ο Ντεγκρά αποκρούει ασταθώς και ο επερχόμενος Σαριέγκι στέλνει την μπάλα άουτ από ιδιαίτερα πλεονεκτική θέση.
30': Άνοιγμα του Μπαστία στον Αράς, ο οποίος σουτάρει και στέλνει την μπάλα λίγο άουτ.
44': Σε φάση διαρκείας μετά από κόρνερ, οΜατούσιακ από πλεονεκτική θέση δεν μπορεί να νικήσει τον Τζόρβα.
65': Μετά από γύρισμα του Βύντρα,ο Ζιλμπέρτο Σίλβα, προ κενής εστίας,στέλνει την μπάλα άουτ.
82' ΓΚΟΛ: Εκτέλεση κόρνερ του Κλέιτον, ο Πιπίνηςστέλνειμε την πλάτη την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.
86': Σέντρα του Γκοβού, ο Σισέ πιάνει την κεφαλιά και ο Ντεγκρά αποκρούει.
91': Ο Σισέ περνά την μπάλα πάνω από τονΝτεγκρά, όμως η μπάλακαταλήγει λίγο άουτ.
93': Βολίδα τουΣισέ, οΝτεγκρά σώζει.

Η πρώτη καλή στιγμή για τον Παναθηναϊκό στο πρώτο ημίχρονο ήταν μόλις στο 2’ με μια σέντρα του Κατσουράνη που αποκρούστηκε ασθενώς από το Ντεγκρά αλλά στρώθηκε στον Καραγκούνη ο οποίος με σουτ έστειλε τη μπάλα άουτ. Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Μπουμσόνγκ τελευταία στιγμή διώχνει προ του Ροζέριο στη μικρή περιοχή.Στο 23’ σε δυνατό φάουλ που εκτέλεσε ο Σισέ ο Ντεγκρά απέκρουσε μεν, όχι σταθερά δε, με αποτέλεσμα στην επαναφορά ο Σαριέγκι να βάζει το πόδι του σπρώχνοντας τη μπάλα ελάχιστα άουτ.Στο 27' ο Βύντρα μπαίνει μόνος από δεξιά, γυρίζει, ο Ντεγκρά διώχνει με τα πόδια και στη συνέχεια οι αμυντικοί απομακρύνουν.

Στη συνέχεια ο Αστέρας Τρίπολης βρέθηκε σε δυο απίστευτα καλές στιγμές δίχως όμως να πετυχαίνει γκολ. Στο 30’ ο Μπαστία βγάζει τον Πιπίνη από αριστερά, απέναντι στον Τζόρβα, πλασάρει, και η μπάλα περνά ακριβώς δίπλα από το αριστερό δοκάρι. Ο Ματούσιακ πρόλαβε και έκανε την προβολή αλλά δεν του έκανε το χατίρι η μπάλα. Ενώ στο 43’ μετά από κόρνερ του Ροζέριο στο δεύτερο δοκάρι, σουτάρει ο Μπαστία, ο Ματούσιακ κάνει την προβολή και ενστικτωδώς ο Τζόρβας βάζοντας το ένα του χέρι σώζει.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός είχε περισσότερη φρεσκάδα, έφτανε με σχετική άνεση στην περιοχή του Ντεγκρά αλλά δυσκολευόταν να ολοκληρώσει τις φάσεις.

Στο 80’ αποβλήθηκε ο Αράς με δεύτερη κίτρινη κάρτα και στην αμέσως επόμενη φάση σε εκτέλεση κόρνερ του Κλέιτον και με κακή συνεννόηση του Ντεγκρά με τον Πιπίνη, ο αμυντικός του Αστέρα έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

Καλή στιγμή στο 85’ για τον Παναθηναϊκό ήταν η καρφωτή κεφαλιά του Σισέ από τη μικρή περιοχή την οποία απέκρουσε ο Ντεγκρά. Ο Γάλλος επιθετικός στο τελευταίο λεπτό του αγώνα βρέθηκε μόνος απέναντι από τον Ντεγκρά αλλά το σκαστό πλασέ του πέρασε άουτ. Ο Σισέ στις καθυστερήσεις έχασε ακόμα δυο ευκαιρίες να σκοράρει, με το πρώτο σουτ του να το απομακρύνει ο Ντεγκρά και το δεύτερο να περνάει άουτ.

Κλειδί αγώνα

Η αποβολή του Σαλίμ Αράς. Μόλις ο Αστέρας έμεινε με δέκα παίκτεςκατέρρευσε, δέχτηκε το γκολ και υποβιβάστηκε στη Β’ Εθνική.

Ο Λέτο που ήταν ο πιο δραστήριος παίχτης του Παναθηναϊκού και τα πόδια του αποτέλεσαν την αφετηρία των περισσότερων ευκαιριών που δημιούργησε στον αγώνα ο Παναθηναϊκός.

Ο Ντεγκρά. Συνέχισε να αποκρούει με μανσέτες, δεν ενέπνεε καμία εμπιστοσύνη και στη φάση του γκολ ήταν σε λάθος θέση.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Δ. ΘΑΝΟΣ
ΒΟΗΘΟΙ: Δ. ΕΥΘΥΜΙΑΔΗΣ, Δ. ΓΟΥΚΟΣ