Κωστένογλου: "Ανέλαβα μία διαλυμένη ομάδα"

Στη διαπίστωση ότι η ΑΕΛ ήταν διαλυμένη όταν αυτός ανέλαβε την ομάδα προχώρησε μετά το τέλος του αγώνα με την ΑΕΚ (που σημοτοδότησε και τον τυπικό υποβιβασμό των Θεσσαλών) ο Νίκος Κωστένογλου.

Αναλυτικά είπε: "Είχαμε τεράστια αγωνιστικά προβλήματα πριν από την έναρξη της ανεμέτρησης και προσπαθήσαμε να βρούμε λύσεις. Ξεκινήσαμε και ήμασταν επηρεασμένοιενώ η ΑΕΚ που μπήκε πιο δυνατά προηγήθηκε με 3-0. Στη συνέχεια η ομάδα προσπάθησε κάπως μείωσε το σκορ σε 3-1 και είχε κάποιες ευκαιρίες για να γυρίσει το ματς.

Προσπαθήσαμε πολύ σήμερα και ίσως να ξεπεράσαμε και τους εαυτούς μας και πλησιάσαμε στην ανατροπή του σκορ. Ομως, στο ποδόσφαιρο παίζουν άνθρωποι και έδειξαν ψυχολογικά επηρεασμένοι.Η ομάδα ήταν διαλυμένη όταν ήρθα. Δεν είχαμε τη δυνατότητα να τα ανατρέψουμε όλα. Σε κάποια παιχνίδια πήγαμε καλά και πιστεύω ότι δεν χάσαμε κανένα παιχνίδι εύκολα".

Ο προπονητής της ΑΕΚ, Μανόλο Χιμένεθ από την πλευρά του είπε: "Σήμερα αποδείχθηκε για μία ακόμη φορά ότι το ματς διαρκεί 90 λεπτά. Το ότι προηγηθήκαμε πολύ νωρίς μας επηρέασε και πιστεύω ότι μας έλειψε στην επανάληψη η ένταση. Στα πρώτα 30 λεπτά δείξαμε ομαδικότητα και καλή δυναμική.

Ήταν ένα ματς που το ελέγξαμε από την αρχή, αλλά στη συνέχεια το χάσαμε και επιτρέψαμε στη Λάρισα να κάνει ευκαιρίες. Λυπάμαι ειλικρινά για την κατάσταση στη Λάρισα και τον υποβιβασμό της στη Β’ Εθνική. Με τέτοια ομάδα και γήπεδο είναι κρίμα που υποβιβάζεται. Χρειάζεται δύναμη και της εύχομαι άμεση επάνοδο στην Σούπερ Λίγκα".