Ολυμπιακός-ΠΑΟΚ 4-0

Ο Ολυμπιακός έκανε επίδειξη δύναμης απέναντι στον ΠΑΟΚ, νίκησε εύκολα με 4-0 και αποσπάστηκε 6 βαθμούς από τη δεύτερη θέση.

ΤΟ LIVE ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Εικόνα αγώνα:

Βλέποντας τη διάταξη του ΠΑΟΚ καταλάβαινες ότι κατέβηκε στο Καραϊσκάκη για να μη χάσει. Αυτό το κατάφερνε μέχρι το 36ο λεπτό και το γκολ του Μήτρογλου. Κρατούσε μακριά τον Ελληνα επιθετικό του Ολυμπιακού και πρώτο σκόρερ, δεν άφηνε τους Πειραιώτες να αναπτυχθούν με αποτέλεσμα να βλέπουμε τον μονότονο τρόπο ανάπτυξης από τα δεξιά με τον Κάμπελ και ανάγκαζαν τους γηπεδούχους σε πολλά λάθη.

Λάθη, βέβαια, έκανε και ο Δικέφαλος που ολοκλήρωσε το πρώτο μέρος χωρίς τελική. Σε μία φάση η άμυνα έχασε τον Μήτρογλου και έγινε η ζημιά, την ώρα που η επιλογή του Στέφενς να βάλει τον Λούκας αντί του Νίνη στην πράξη δεν έβγαινε (αν και θεωρητικά, πριν τη σέντρα, ήταν μία κίνηση που άπλωνε τον ΠΑΟΚ στο γήπεδο και τον έφερνε πιο εύκολα στην αντίπαλη περιοχή).

Στην αντίπερα όχθη, ο Μίτσελ κατέβασε τον Ολυμπιακό με την ενδεκάδα του ντέρμπι της περασμένης αγωνιστικής απέναντι στον Παναθηναϊκό. Μπορεί να μην είδε κάτι σπουδαίο, είδε όμως τον Μήτρογλου να σκοράρει για δεύτερη φορά στην καριέρα του κόντρα στον ΠΑΟΚ και πρώτη με τη φανέλα του Ολυμπιακού. Οπότε, η αποστολή είχε -κατά το ήμιση- στεφθεί με επιτυχία.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Χουμπ Στέφενς είχε να αντιμετωπίσει δύο πράγματα. Το ένα ήταν το 1-0 και το άλλο ήταν το στατιστικό που ήθελε τον Ολυμπιακό και τις 24 φορές που προηγήθηκε στην έδρα του στο πρώτο ημίχρονο απέναντι στον Δικέφαλο, να κρατά τη νίκη ως το τέλος. Το δεύτερο, βέβαια, λίγη σημασία είχε, αφού ο στόχος ήταν η αλλαγή αγωνιστικής εικόνας, ειδικά στην επίθεση όπου οι φιλοξενούμενοι ήταν ακίνδυνοι.

Κι όμως δεν άλλαξε κάτι. Πρώτη τελική για τον ΠΑΟΚ στο 59' από το σουτ του Αθανασιάδη και ένα λεπτό μετά 2-0 για τον Ολυμπιακό πάλι με δημιουργό τον Κάμπελ, αλλά αυτή τη φορά σκόρερ τον Σαβιόλα. Ο Κοσταρικανός "χόρεψε" τον Λίνο και έδωσε πάσα "πάρε-βάλε" στον Αργεντινό, ο οποίος αμαρκάριστος δεν λάθεψε και ουσιαστικά "κλείδωσε" το ματς.

Μία ώρα βλέπαμε το ίδιο έργο. Ο Κάμπελ από τα δεξιά με στόχο τον κακό Λίνο. Και πολύ καλά έκανε ο Ολυμπιακός βλέποντας ότι ο ΠΑΟΚ μειονεκτεί ακριβώς εκεί, χτυπώντας τον με αποτελεσματικό τρόπο. Μονότονος, αλλά άκρως αποτελεσματικός.

Μετά το 2-0 ο Μίτσελ έβαλε Ντομίνγκες στη θέση του Σαβιόλα και ο ΠΑΟΚ πήρε κάποια μέτρα στο γήπεδο. Οχι λόγω της αλλαγής, αλλά λόγω των συνθηκών. Όλα, όμως, τελείωσαν στο 74'. Κόρνερ, κεφαλιά του Φουστέρ και 3-0 για τον εξαιρετικό Ολυμπιακό που έδειξε με εμφατικό τρόπο ποιος είναι το αφεντικό.

Το ντέρμπι δεν είχε τελειώσει ακόμη. Ντέρμπι; Τέλος πάντων. Παρά το υπέρ του 3-0 ο Ολυμπιακός έβγαλε απίστευτη ενέργεια, ο ΠΑΟΚ δεν μπορούσε να ακολουθήσει και φυσιολογικά ήρθε το 4-0 με γκολ του... πεσμένου στο έδαφος Κάμπελ στο 80ο λεπτό. Δύο λεπτά μετά ήρθε και το δοκάρι από τον Φουστέρ με τον Δικέφαλο να παρακολουθεί και να παρακαλά για τη λήξη. Αυτή ήρθε χωρίς άλλες απώλειες, αν και αυτές ήταν ήδη αρκετές για τον ΠΑΟΚ που έπεσε στον καναβάτσο απότομα.

MVP:

Μπορεί να ήταν μονότονος ο τρόπος -τουλάχιστον έτσι φαινόταν- που αγωνιζόταν ο Ολυμπιακός, πηγαίνοντας τη μπάλα δεξιά στον Κάμπελ, ήταν όμως άκρως αποτελεσματικός. Απέναντι στον κακό Λίνο, ο Κοσταρικανός έκανε το καλύτερο εν Ελλάδι παιχνίδι του και νίκησε μόνος του τον ΠΑΟΚ.