Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός 0-3

Ο ψυχωμένος Παναθηναϊκός έφτασε σε θριαμβευτική νίκη επί του Ολυμπιακού με 3-0 στο Καραϊσκάκης και έγινε η πρώτη ομάδα που νίκησε εφέτος τους "ερυθρόλευκους" στην Ελλάδα. Πράνιτς, Μπεργκ και Αμπέντ οι σκόρερ στο "πράσινο" πάρτι του Φαλήρου.

To live του αγώνα

Ο Μίτσελ έδωσε ψήφο εμπιστοσύνης στη βασική 11άδα που χρησιμοποίησε κόντρα στη Γιουνάιτεντ σε μία προσπάθεια να μην αλλοιώσει στο παραμικρό μία επιτυχημένη χημεία. Ο Αναστασίου χρησιμοποίησε ένα κλασικό επιθετικό (Μπεργκ) και γέμισε το γήπεδο με χαφ για να ελέγξει την κατάσταση στο κέντρο και να πιέσει ψηλά.

Σ' αυτού του είδους την πίεση ο Ολυμπιακός ανταποκρίθηκε κυκλοφορώντας την μπάλα αλλά σε καμία περίπτωση δεν μπόρεσε να δημιουργήσει τις κλασικές φάσεις μπροστά στα καρέ του Καπίνο (πέρα από αυτή του Ολαϊτάν στο 23' κατά την οποία ο παίκτης του Ολυμπιακού έχασε το κοντρόλ) διότι η αμυντική γραμμή του Παναθηναϊκού παρουσιάστηκε ιδιαίτερα ώριμη. Από το 35' και μετά μάλιστα, οι πράσινοι άρχισαν να κερδίζουν μπάλες στη μεσαία γραμμή και να εξαπολυούν αντεπιθέσεις κόντρα σε μία άμυνα που έπαιζε ψηλά. Από μία τέτοια προέκυψε το γκολ του Πράνιτς στο 45' κατά το οποίο ο Μπεργκ είχε την ψυχραιμία να πασάρει στον επερχόμενο Κροάτη που σούταρε εντελώς αμαρκάριστος.

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με τη δεύτερη αναγκαστική αλλαγή για τον Ολυμπιακό (μετά από αυτή του Ολαϊτάν) αφού ο Α. Παπαδόπουλος πέρασε στη θέση του τραυματία Μαρκάνο. Ο Μίτσελ έδωσε εντολή στους Κάμπελ και Πέρεζ να αλλάξουν πλευρές και ο πρωταθλητής Ελλάδας αύξησε την πίεσή του προς τα αντίπαλα καρέ με σαρωτική κατοχή της μπάλας και συνεχή κυκλοφορία. Ο Παναθηναϊκός περιορίστηκε σε ανασταλτική δουλειά αλλά έχασε τη μεγάλη ευκαιρία στο 48' με τον Μπεργκ.

Ο Μίτσελ ρίσκαρε και άλλο κάνοντας και την τρίτη αλλαγή του στο 65' ρίχνοντας στη μάχη τον Φουστέρ αλλά δύο λεπτά αργότερα ο Παναθηναϊκός χτύπησε και πάλι στο ανοιχτό γήπεδο με τον Μπεργκ να παίρνει την προσωπική μονομαχία από τον Παπαδόπουλο και να πλασάρει εύστοχα τον Ρομπέρτο για το 0-2! Από εκεί και πέρα ο Ολυμπιακός βγήκε μαζικά μπροστά με στόχο να απειλήσει άμεσα και να μειώσει όσο το δυνατόν πιο γρήγορα.

Του παρουσιάστηκε η μεγάλη ευκαιρία στο 78' όταν ο Βαλντέζ πήρε το πέναλτι από τον Κουτρουμπή (καθαρή παράβαση) αλλά ο Τσόρι, δύο λεπτά αργότερα, αστόχησε από την άσπρη βούλα προς μεγάλη απογοήτευση των φίλων του Ολυμπιακού και ανακούφισης των παικτών του Παναθηναϊκού.Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι πράσινοι διαχειρίστηκαν καλά την κατάσταση και στο 89' έφτασαν σε σκορ θριάμβου όταν με το χτύπημα φάουλ του Αμπέντ έκαναν το 0-3! Οι τίτλοι τέλους έπεσαν μέσα σε καταιγισμό αντικειμένων και με μεγάλη καθυστέρηση και βρήκαν θριαμβευτή τον Παναθηναϊκό.

Ο Μάρκους Μπεργκ δεν πήρε πολλές φορές την μπάλα στα πόδια του αλλά όσες φορές το έκανε ήταν άκρως ουσιαστικός. Πιστώνεται την πολύ ωραία ασίστ στον Πράνιτς στη φάση του πρώτου γκολ ενώ πέτυχε το δεύτερο νικώντας κατά κράτος τόσο τον Α. Παπαδόπουλο όσο και τον Ρομπέρτο. Εκπληκτικός ο Σουηδός στράικερ.

Aδύναμος Κρίκος

Ο Ολυμπιακός δεν είχε δημιουργία γιατί ο Τσόρι κλείστηκε καλά και δεν μπόρεσε να περάσει πολλές φορές κάθετα την μπάλα. Εκτός αυτού ο Αργεντινός έχασε το πέναλτι με το σκορ στο 0-2 και απέτυχε να βάλει ξανά την ομάδα του στη διεκδίκηση της νίκης.