ΠΑΟΚ-Πανθρακικός 3-2

Ο ΠΑΟΚ απειλήθηκε από τον Πανθρακικό, βρέθηκε από τον παράδεισο του 1-0 στην κόλαση του 1-2, αλλά ανέτρεψε το αποτέλεσμα, νίκησε 3-2 και πηγαίνει πρωτοπόρος την Τετάρτη στο Φάληρο στο μεγάλο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό.

TO LIVE ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

H BAΘΜΟΛΟΓΙΑ ΤΗΣ SUPER LEAGUE

Εικόνα αγώνα:

Ο ΠΑΟΚ μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και μόλις στο 2' απείλησε, μετά από ασίστ του Μάρτενς στον Σαλπιγγίδη, ο οποίος, όμως, δεν βρήκε στόχο με σουτ στην κίνηση. Στο 4' ο Παπαδόπουλος έγινε κάτοχος της μπάλας έξω από την περιοχή, αλλά προτίμησε να σουτάρει, αντί να προωθήσει την μπάλα στον αφύλακτο Σαλπιγγίδη, ενέργεια που έφερε την “έκρηξη” του Αναστασιάδη.

Στο 6' ο Σπυρόπουλος εκτέλεσε φάουλ, αναγκάζοντας τον Αθανασιάδη σε εντυπωσιακή επέμβαση στη γωνία του, ενώ στην εξέλιξη της φάσης ο Γκολάσα σούταρε από το σημείο του πέναλτι, όμως, η μπάλα κόντραρε και πέρασε κόρνερ. Η υπεροχή του ΠΑΟΚ καρποφόρησε, πάντως, στο 7ο λεπτό.

Μετά από κόντρες, η μπάλα στρώθηκε στον Σαλπιγγίδη στο ύψος της μικρής περιοχής και ο διεθνής φορ με πλασέ δεν δυσκολεύτηκε να ανοίξει το σκορ. Ο ΠΑΟΚ συνέχισε να πιέζει και στο 13' έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Μάρτενς, ο Παπαδόπουλος πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο κάθετο δοκάρι του Αθανασιάδη.

Ενα σουτ του Τζανδάρη στο 21' από πλεονεκτική θέση πέρασε αρκετά μέτρα έξω από την εστία του Πανθρακικού, ενώ στα επόμενα λεπτά ο ΠΑΟΚ κατέβασε ταχύτητα με αποτέλεσμα να πέσει και ο ρυθμός του ματς. Πάνω που το παιχνίδι άρχισε να γίνεται βαρετό, ο Ντιγκινί ισοφάρισε σε 1-1. Ο Τζάνης σέντραρε και ο επιθετικός του Πανθρακικού, αφού κοντρόλαρε, σούταρε εύστοχα από το ύψος της περιοχής, αφήνοντας άγαλμα τον Γλύκο.

Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να “απαντήσει” στο 35', όταν μετά από σέντρα του Μάρτενς, ο Παπαδόπουλος έπιασε την κεφαλιά, όμως, η μπάλα δεν του έκανε το χατήρι περνώντας μόλις άουτ. Στο 42' ο Σαλπιγγίδης γέμισε στην περιοχή, αλλά ο “Παπ” για λίγο δεν βρήκε την μπάλα με το κεφάλι προ κενής εστίας. Οι γηπεδούχοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία στο 45'. Ο Γκολάσα κέρδισε κόντρες μέσα στην περιοχή, μοίρασε στον αφύλακτο Σπυρόπουλο στο σημείο του πέναλτι, όμως, η μπάλα μετά το σουτ του έμπειρου αμυντικού δεν κατευθύνθηκε προς την εστία.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Αναστασιάδη να αντικαθιστά τον Κίτσιου με τον Σκόνδρα. Ο ΠΑΟΚ, πάντως, δεν πατούσε καλά και στο 55' το “πλήρωσε”. Ο Τσουμάνης προσπέρασε το εμπόδιο του Σκόνδρα, βγήκε απέναντι από τον Γλύκο και “κεραυνοβόλησε” τον πορτιέρο του Δικεφάλου γράφοντας το 1-2.

Στο 59' ο Μάρτενς έστρωσε στον Σαλπιγγίδη, ο έμπειρος φορ σούταρε συρτά, αλλά η μπάλα έφυγε μόλις άουτ, ενώ στο 61' ο Αναστασιάδης πέρασε στο γήπεδο τον Περέιρα αντί του Σπυρόπουλου. Ο ΠΑΟΚ, μάλιστα, βρήκε την λύση ένα λεπτό μετά, στο 62', όταν μετά από σέντρα του Σαλπιγγίδη, ο Παπαδόπουλος σκόραρε με κοντινή κεφαλιά και έφερε το παιχνίδι στα ίσα και στο 65' έφτασε στην ολική ανατροπή. Ο Περέιρα με υποδειγματική εκτέλεση φάουλ έστειλε την μπάλα, αρχικά, στο δοκάρι και έπειτα πίσω από την γραμμή της εστίας, σημειώνοντας το 3-2. Δύο σουτ του Γκολάσα στο 79' και στο 80' και ισάριθμες αποκρούσεις του Αθανασιάδη ήταν οι τελευταίες αξιόλογες φάσεις του αγώνα.

MVP:

Θα ήταν άδικο ο τίτλος να μην πάει στον Σαλπιγγίδη, ο οποίος ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ, ενώ έβγαλε και την ασίστ στον Παπαδόπουλο, στο δεύτερο γκολ του ΠΑΟΚ. Βέβαια, πρέπει να γίνει ιδιαίτερη μνεία και στον Περέιρα, ο οποίος πέτυχε σήμερα το 4ο γκολ του στο φετινό πρωτάθλημα, σε επτά συμμετοχές, “ξελασπώνοντας” τον ΠΑΟΚ τέσσερα λεπτά μετά την εισοδό του στον αγωνιστικό χώρο.

Αδύναμος κρίκος:

Ο Τζαβέλλας ήταν ο αδύναμος κρίκος της άμυνας του ΠΑΟΚ. Με αργές επιστροφές και αντιδράσεις σε λάθος χρόνο, έδειξε ότι ακόμη δεν έχει φτάσει στο 100% μετά τον σοβαρό τραυματισμό του.