Πανιώνιος - Νίκη Βόλου 2-1

Σπουδαία νίκη για τον Πανιώνιο, με 2-1, απέναντι στη Νίκη Βόλου με τα γκολ του Ταξιάρχη Φούντα (29') και του Δημήτρη Κολοβού (49'). Για τους φιλοξενούμενους, που πραγματοποίησαν κάκιστη εμφάνιση, μείωσε ο Αναστασόπουλος στο 84ο λεπτό.

ΙΝΤΙΜΕ

Πιο δυνατά μπήκε στην αναμέτρηση ο Πανιώνιος, έχοντας τρεις καλές στιγμές, με τους Δημήτρη Κολοβό και Απόστολο Γιάννου.

Η πρώτη σημαντική φάση για τη Νίκη Βόλου ήρθε στο 19' όταν ο Αναστασόπουλος έκανε την σέντρα, αλλά ο Τζιώρας δεν μπόρεσε να πιάσει την κεφαλιά από κοντά.

Το σκορ άνοιξε στο 29' όταν ο Ταξιάρχης Φούντας, με προσωπική ενέργεια κέρδισε τον τερματοφύλακα της Νίκης, Ταΐρη, κάνοντας το 1-0. Ο 19χρονος μεσοεπιθετικός έκανε το σουτ με την μπάλα να βρίσκει στα σώματα των αμυντικών της Νίκης, όμως πήρε ο ίδιος το "ριμπάουντ" και με νέο σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Οι παίκτες του Πανιώνιου με την ψυχολογία ανεβασμένη ύστερα από την επίτευξη του τέρματος διατήρησαν την πρωτοβουλία του παιχνιδιού, χάνοντας μία καλή ευκαιρία στο 42', όταν ο Παντίδος σούταρε λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή, η μπάλα όμως δεν του έκανε το... χατήρι, περνώντας λίγο έξω από το δεξί δοκάρι.

Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τον Πανιώνιο να προηγείται με 1-0, ελέγχοντας το ρυθμό του αγώνα και τη Νίκη Βόλου να μην κάνει αισθητή την παρουσία της σε κανένα σημείο του πρώτου ημιχρόνου.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι "κυανέρυθροι" ευτύχησαν να πετύχουν και δεύτερο γκολ, με εκτέλεση πέναλτι του Κολοβού. Πέναλτι που κέρδισε ο Γιάννου, ύστερα από μαρκάρισμα του Αργύρη μέσα στη μεγάλη περιοχή.

Στη συνέχεια οι παίκτες του Τερεζόπουλου προσπάθησαν να πετύχουν κι άλλα γκολ, χάνοντας σημαντικές ευκαιρίες με πρωταγωνιστές τους Φούντα, Γιάννου και Μπουμάλ, με τον τερματοφύλακα όμως των φιλοξενούμενων να λέει "όχι" και στις 3 περιπτώσεις.

Κόντρα στη ροή του αγώνα η Νίκη κατάφερε να μειώσει στο 84ο λεπτό, όταν ύστερα από σέντρα του Μουζακίτη, η μπάλα έφτασε στον Αναστασόπουλο, ο οποίος νίκησε τον Παπαδόπουλο για το 2-1.

Τα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης δεν είχαν κάποια αξιόλογη φάση, με τον αγώνα να ολοκληρώνεται με μεγάλο νικητή τον Πανιώνιο.

Ο Ταξιάρχης Φούντας πραγματοποίησε μία πολύ καλή εμφάνιση, όντας από τους πρωταγωνιστές του Πανιώνιου. Ο 19χρονος άσος έβγαλε ενέργεια καθ' όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, πραγματοποιώντας ένα μεστό κι ώριμο παιχνίδι. Ήταν άλλωστε αυτός που έδωσε το προβάδισμα στους "κυανέρυθρους" με προσωπική ενέργεια, λύνοντας το "γόρδιο δεσμό" για την ομάδα του Δημήτρη Τερεζόπουλου.

Η Νίκη Βόλου. Η ομάδα του Παναγιώτη Τζαναβάρα για ακόμα ένα αγώνα έγινε "έρμαιο" στις ορέξεις του αντιπάλου της. Είναι χαρακτηριστικό το γεγονός πως το πρώτο σουτ για τους φιλοξενούμενους πραγματοποιήθηκε στο 68ο λεπτό της αναμέτρησης. Ελάχιστα πράγματα στο δημιουργικό κομμάτι, ενώ υπήρξαν μεγάλα κενά στην αμυντική γραμμή της ομάδας. Δύσκολα θα καταφέρει να γλιτώσει τον υποβιβασμό αν συνεχίσει να πραγματοποιεί τόσο κακές εμφανίσεις.