Παναιτωλικός - Παναθηναϊκός 0-1 (VIDEOS)

Την πιο σημαντική εφετινή του νίκη πανηγύρισε στο Αγρίνιο ο Παναθηναϊκός επικρατώντας με 1-0 του Παναιτωλικού. Πολύ καλή εμφάνιση από τους "πράσινους" που είχαν χρυσό σκόρερ τον Πέτριτς. Στο -1 από τον Ολυμπιακό η ομάδα του Αναστασίου.

To live του αγώνα

Το σχήμα που παρέταξε τον Παναθηναϊκό ο Γιάννης Αναστασίου (με Μπαϊράιμι επιτελικό και τους Πέτριτς, Καρέλη μπροστά) δούλεψε ρολόι στο πρώτο ημίχρονο αφού η άμυνα του Παναιτωλικού επέλεξε να παίξει ψηλά αφήνοντας πολλούς χώρους μέχρι τον Ράφαελ.

Απόρροια αυτού του πράγματος ήταν οι τέσσερις κλασικές ευκαιρίες που δημιούργησαν οι "πράσινοι" στα πρώτα 30 λεπτά της αναμέτρησης διάστημα κατά το οποίο όμως δεν υπήρχε Μπεργκ στο γήπεδο για να τελειώσει τις φάσεις. Οι ευκαιρίες έπεσαν στα πόδια του Καρέλη, του Μπούι και του Πέτριτς.

Μετά το 30' ο Παναιτωλικός ξύπνησε από τον αγωνιστικό λήθαργο και επιχείρησε να μεταφέρει το παιχνίδι στο άλλο μισό του γηπέδου. Τα κατάφερε αρκετά καλά είναι η αλήθεια βοηθούμενος από την ποιότητα του Μαρτίνες ο οποίος μάλιστα πρωταγωνίστησε στις δύο καλές ευκαιρίες του 36' και του 38' (η δεύτερη κατέληξε στο δοκάρι). Δοκάρι είχε και ο Παναθηναϊκός στην τελευταία φάση του ημιχρόνου με τον Πέτριτς, γεγονός που συμπλήρωσε ένα "γεμάτο" πρώτο 45λεπτο.

Η προσθήκη του Μπεργκ στο σχήμα του Παναθηναϊκού ήταν αναμενόμενη από τη στιγμή που η ομάδα του Αναστασίου είχε τα πάντα εκτός από το γκολ. Εγινε μάλιστα σχετικά νωρίς, μόλις στο 53' για να υπάρχει περιθώριο χρόνου. Οι φιλοξενούμενοι έκτοτε έγιναν οι απόλυτοι κυρίαρχοι του ματς πιέζοντας συνεχώς και με συνέπεια την αντίπαλη εστία.

Στο 58' χάθηκε ακόμα μία μεγάλη ευκαιρία όταν ο Ράφαελ απέκρουσε με το πόδι το σουτ του Μπούι από πολύ καλή θέση αλλά αυτό δεν πτόησε τον Παναθηναϊκού που συνέχισε την προσπάθειά του παίρνοντας και τα σχετικά ρίσκα που άφηναν χώρους πίσω.

Εν τέλει, τη διαφορά την έκανε μία στημένη φάση, σε αρκετά προχωρημένο χρονικό σημείο του αγώνα, στο 81'. Το κόρνερ του Νάνο βρήκε τον Πέτριτς σε επίκαιρη θέση και ο Κροάτης φορ δεν λάθεψε με την κεφαλιά του από το ύψος του πέναλτι. Στο διάστημα που ακολούθησε ο Παναιτωλικός δεν μπόρεσε να απειλήσει ουσιαστικά και έτσι η νίκη πήγε προς Αθήνα μεριά...

Στο τερέν του γηπέδου του Αγρινίου εμφανίστηκε ο καλύτερος εφετινός Πέτριτς. Ο Κροάτης διακρίθηκε ιδιαίτερα στο δημιουργικό τομέα όταν έπαιξε στα δεξιά της παράταξης του Παναθηναϊκού και ήταν ο άνθρωπος που λύτρωσε την ομάδα του με το γκολ που πέτυχε.

Aδύναμος Κρίκος

Υπέφερε στη θέση του φουνταριστού ο Παναιτωλικός. Ο Βασιλείου άρχισε βασικός αλλά δεν ακούμπησε στο ματς, ο Αλβες που τον αντικατέστησε δεν μπόρεσε να κάνει τη διαφορά.