Νίκη Βόλου - Αστέρας Τρίπολης 0-2 (VIDEOS)

Το πρώτο εφετινό γκολ του Τάσου Μπακασέτα κι εκείνο του Πάμπλο Μάσα σε "νεκρό" χρόνο χάρισαν στον Αστέρα Τρίπολης τη νίκη με 2-0 επί της Νίκης Βόλου στο Πανθεσσαλικό και, παράλληλα, την τέταρτη θέση της βαθμολογίας.

Το live της αναμέτρησης

Εικόνα αγώνα:

Ο Στάικος Βεργέτης παρέταξε την ομάδα με το γνώριμο 4-2-3-1 και τρεις αλλαγές σε σχέση με την αναμέτρηση στο Παγκρήτιο. Ο Ζησόπουλος στο κέντρο της άμυνας δίπλα στον Γκοϊάν, αντί του τιμωρημένου Σανκαρέ, ο Μπακασέτας αντί του τιμωρημένου Γιαννιώτα και ο Πάρα στην κορυφή της επίθεσης αντί του Μπαράλες. Ο Κοσίτσκι σταθερός στο τέρμα, Λούι και Παντελιάδης στα άκρα της άμυνας, Κουρμπέλης και Τιέ Μπι τα δύο αμυντικά χαφ, και οι Μάσα, Νίκο στην τριάδα των επιτελικών χαφ, μαζί με τον Μπακασέτα.

Η αναμέτρηση από το ξεκίνημά της είχε την εικόνα που αναμέναμε. Ο Αστέρας την πρωτοβουλία των κινήσεων και την κατοχή της μπάλας και η Νίκη με κύριο μέλημά της να κλείσει τους διαδρόμους προς την εστία της. Τα σουτ των Τιέ Μπι (8') και Λούι (9') στα πρώτα λεπτά δεν απείλησαν ιδιαίτερα, με την πρώτη μεγάλη ευκαιρία να έρχεται μετά το μισάωρο, σε προσπάθεια του Μάσα (32').

Οι γηπεδούχοι κρατώντας έξω από την περιοχή τους Αρκάδες, είχαν στο μυαλό να προκαλέσουν προβλήματα στον Κοζίτσκι με αντεπιθέσεις. Το κατάφεραν στο 38' αλλά ο τερματοφύλακας του Αστέρα σταμάτησε σε τετ-α-τετ τον Τζιώρα. Αντίθετα, ο αντίστοιχος της Νίκης έχασε την μπάλα από τα χέρια του στο 41' σε σουτ του Μπακασέτα ο οποίος έγραψε το 0-1. Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τον Αστέρα να έχει 57% κατοχή και 7-4 τελικές υπέρ του.

Παρά το γεγονός ότι η Νίκη έμεινε πίσω στο σκορ, η εικόνα δεν άλλαξε ιδιαίτερα στο ξεκίνημα της επανάληψης. Οι κιτρινομπλέ συνέχισαν να ελέγχουν την αναμέτρηση, ωστόσο δεν ήταν καθόλου συγκεντρωμένοι στην επίθεση. Ο Βεργέτης πέρασε τους Μουνάφο, Ουσέρο στο 60', ενώ η Νίκη βλέποντας ότι δεν απειλείται ιδιαίτερα, άρχισα να ζητά πιο έντονα το γκολ της ισοφάρισης, χάνοντας τεράστια ευκαιρία με τον Μουζακίτη (69').

Η ευκαιρία των γηπεδούχων ταρακούνησε τους παίκτες του Βεργέτη που πήραν και πάλι την κατοχή της μπάλας, απειλώντας σοβαρά τον Ταΐρη για πρώτη φορά στο β' ημίχρονο με τους Μάσα (76') και Ζησόπουλο (78'). Στα τελευταία λεπτά οι κιτρινομπλέ κράτησαν εύκολα το προβάδισμα, σημειώνοντας το 0-2 στο φινάλε με τον Μάσα (93').

MVP:

Ο Πάμπλο Μάσα είναι ο ποιοτικότερος παίκτης του Αστέρα και το απέδειξε για ένα ακόμα ματς.

Αδύναμος κρίκος:

Η αποκαρδιωτική εικόνα στις εξέδρες του Πανθεσσαλικού Σταδίου, που δίνει στους περισσότερους την εντύπωση πως η Νίκη Βόλου αγωνίζεται κεκλεισμένων των θυρών.