ΟΦΗ - Εργοτέλης 1-0 (VIDEO)

Το αμφισβητούμενο πέναλτι που κέρδισε ο Γκιόργκι Μερεμπασβίλι κι εκτέλεσε εύστοχα ο Κάρλος Μιλιάζες στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων χάρισε στον ΟΦΗ τη νίκη επί του Εργοτέλη με 1-0 στο κατάμεστο "Θ. Βαρδινογιάννης".

Το live της αναμέτρησης

Με πρωταρχικό στόχο να κρατήσει το "μηδέν" στα μετόπισθεν παρατάχθηκε ο ΟΦΗ, καθώς ο Τζενάρο Γκατούζο επέλεξε διάταξη 4-4-1-1 με τον Αμπντουλαγέ Μεϊτέ στη θέση του τιμωρημένου Ντέλε Αντελέγε και τον Γκιόργκι Μερεμπασβίλι πίσω από τον προωθημένο Μάιρον Τζορτζ.

O Παύλος Δερμιτζάκης, από την πλευρά του, o oποίος επέστρεψε ως αντίπαλος στο "Θ. Βαρδινογιάννης" μετά τις 9 Οκτωβρίου 2013, προτίμησε σύστημα 4-2-3-1 με τους Μοχάμεντ Γιουσούφ, Μπρούνο Χαλκιαδάκη και Άγγελο Χαντί πίσω από τον Αλεξάντερ Νόσκοβιτς.

Στο πρώτο εικοσάλεπτο οι γηπεδούχοι κατέγραψαν κατοχή 64% κι ένα πολύ καλό φαλτσαριστό σουτ του Ντάνι Αρτόλα (στο 14'), αλλά όσο περνούσε η ώρα οι φιλοξενούμενοι κρατούσαν για περισσότερη ώρα την μπάλα στην κατοχή τους, ενώ στο 40' απείλησαν με σουτ του Νόσκοβιτς.

Ο ΟΦΗ παρατάχθηκε "ακέφαλος" στο δεύτερο ημίχρονο, αφού με τη λήξη του πρώτου ο Γκατούζο διαμαρτυρήθηκε στο βοηθό κι ο Απόστολος Αμπάρκιολης τον απέβαλε, ωστόσο αυτό δεν εμπόδισε να δίνει οδηγίες στους παίκτες του από την εξέδρα!

Δύο καλές στιγμές, αμφότερες από απευθείας εκτελέσεις φάουλ (με Μπάμπη Λυκογιάννη στο 55' και Μερεμπιασβίλι στο 63'), επεφύλασσε το πρώτο εικοσάλεπτο του δευτέρου ημιχρόνου, ενώ στο 60' υπήρχε πέναλτι που δεν δόθηκε στο νεοεισελθόντα Αντώνη Πετρόπουλο.

Οι γηπεδούχοι βελτιώθηκαν αισθητά μετά την ανάπαυλα παρά την αντικατάσταση του δραστήριου Αρτόλα, αλλά είχαν σαφές πρόβλημα στην τελική πάσα, με συνέπεια ο Γκατούζο να ρίξει στη μάχη τον Βασίλη Κουτσιανικούλη.

Τα αξιοσημείωτα γεγονότα του τελευταίου δεκαλέπτου ήταν ο τραυματισμός του Αμπντούλ Ραζάκ (σ.σ. αγωνίστηκε ο Απόνιο μετά από σχεδόν ένα μήνα) και το αντικείμενο που δέχθηκε στο κεφάλι ο Αντρέι Μπογκντάνοβ. Ύστερα ήρθαν οι καθυστερήσεις...

Ο Τόμας Τσέρνι σταμάτησε με εντυπωσιακή απόκρουση την καρφωτή κεφαλιά του Τζορτζ κι όλα έδειχναν ότι το 0-0 θα παραμείνει μέχρι τέλους, αλλά στην τελευταία φάση του ματς ο Μερεμπασβίλι κέρδισε ένα αμφισβητούμενο πέναλτι από τον Λυκογιάννη κι ο Κάρλος Μιλιάζες δεν λάθεψε, χαρίζοντας ένα πολύ σημαντικό "τρίποντο" στον ΟΦΗ.

Ο Αμπντούλ Ραζάκ. Έκανε αρκετή δουλειά στο χώρο της μεσαίας γραμμής, προτού τραυματιστεί πέφτοντας άτσαλα στον αγωνιστικό χώρο πέντε λεπτά πριν από τη λήξη κι αποχωρήσει με φορείο για τα αποδυτήρια.

Ο Μπάμπης Λυκογιάννης. Κακή η τοποθέτησή του στην τελευταία φάση του αγώνα. Συν τοις άλλοις, κινήθηκε άνευ λόγου κι αιτίας, δίνοντας το "δικαίωμα" στον Μερεμπασβίλι να κερδίσει το πέναλτι.