Καλλονή - Παναιτωλικός 0-0 (VIDEO)

Αήττητη παρέμεινε η Καλλονή στην Μυτιλήνη, η οποία μοιράστηκε το βαθμό της ισοπαλίας με τον Παναιτωλικό (0-0). Διαμαρτύρονται για γκολ που ακυρώθηκε ως οφσάιντ οι γηπεδούχοι στις καθυστερήσεις του ματς.

Το live του αγώνα

Στην αήττητη έδρα της η Καλλονή υποδέχθηκε τον Παναιτωλικό της μόλις μίας ήττας εκτός έδρας. Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που μπήκαν επιθετικά από το πρώτο λεπτό του αγώνα και έδειξαν τις διαθέσεις τους. Στο 15ο λεπτό, η μπάλα στρώθηκε στον Χουάνμα με το σουτ του όμως να φεύγει ψηλά άουτ.

Η Καλλονή δεν έριξε το ρυθμό της και συνέχισε να πολιορκεί τους φιλοξενούμενους που έμοιαζαν "μπλοκαρισμένοι" και έψαχναν την αντίδραση, κυρίως με κάποιες προσωπικές ενέργειες του Μαρτίνες.Στο 19 ο Λεοζίνιο λίγο έλειψε να ανοίξει το σκορ με δυνατό σουτ που όμως μπλόκαρε ο Ράφαελ, με την προσπάθεια του Μανούσου 10 λεπτά αργότερα να έχει την ίδια κατάληξη. Η μόνη καλή ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους στο πρώτο μέρος καταγράφηκε στο 36ο λεπτό, με τον Γοδόι να σουτάρει δυνατά και την μπάλα να φεύγει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Χογκ.

Με την επανάληψη δεν άλλαξαν και πολλά. Η Καλλονή συνέχιζε να έχει την πρωτοβουλία τον κινήσεων, με την ομάδα του Χάβου, να περιμένει και να βγαίνει ταχύτατα στις αντεπιθέσεις όποτε της δυνόταν η ευκαιρία.

Ο ρυθμός ήταν αργός, με τους γηπεδούχους να προσπαθούν να απειλήσουν κυρίως με κάποια φάουλ γύρω από την περιοχή του Παναιτωλικού, είτε με βαθιές μπαλιές προς τον Μανούσο, ο οποίος ήταν ιδιαίτερα κινητικός. Οι Χουάνμα και Λεοζίνιο προσπάθησαν με κάποια μακρινά σουτ να σκοράρουν, όμως ο Ράφαελ για ακόμη ένα ματς ήταν σταθερός στα δοκάρια του.

Λίγο πριν το φινάλε, στο 80' ο Καλογέρης λίγο έλειψε να ανοίξει το σκορ για τον Παναιτωλικό, όμως το σουτ στην κίνηση που έπιασε έφυγε δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Χογκ. Η φάση του αγώνα ωστόσο έμελλε να γίνει στις καθυστερήσεις του αγώνα. Ο Μίνγκας εκτέλεσε το φάουλ από το ύψος της περιοχής, ο Βαλιός πετάχτηκε και με προβολή έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα, όμως ο βοηθός σήκωσε την σημαία του για οφσάιντ, με το γκολ να ακυρώνεται. Δίκαιες οι διαμαρτυρίες των ανθρώπων της Καλλονής, καθώς όπως φάνηκε από το ριπλέι, ο Βαλιός καλυπτόταν.

O Μανούσος ήταν ο πιο κινητικός παίκτης της Καλλονής στο πρώτο μέρος. Πάλεψε, κέρδισε μονομαχίες, συμμετείχε σχεδόν σε όλες τις επιθετικές φάσεις της ομάδας του. Έγινε αλλαγή στο 71ο λεπτό, όντας φανερά κουρασμένος.

Αδύναμος Κρίκος

Ο διαιτητής της αναμέτρησης, Τάσος Παπαπέτρου, ακυρώνοντας το γκολ του Βαλιού στο 91ο λεπτό "χάλασε" μία κατά τ' άλλα καλή διαιτησία. Αν και ευθύνη φέρει και ο βοηθός που βρισκόταν στη γραμμή και δεν είδε σωστά τη φάση.