Πανιώνιος - ΟΦΗ 2-0 (VIDEOS)

Με τον Μαρίνο Ουζουνίδη να κάνει το ντεμπούτο του στον πάγκο του Πανιωνίου, οι "κυανέρυθροι" επικράτησαν με 2-0 του ΟΦΗ εντός έδρας. "Όαση" τα γκολ των Κολοβού και Γιάννου σε ένα κατά τ' άλλα κακό ματς.

Ντεμπούτο στον πάγκο του Πανιωνίου έκανε κόντρα στον ΟΦΗ ο Μαρίνος Ουζουνίδης, με τον Έλληνα τεχνικό να επιλέγει στη βασική 11άδα τον πολύπειρο Ιμπαγάσα σε ένα 4-2-3-1, ενώ από την άλλη ο Γκατούζο ακολούθησε το κλασσικό αμυντικογενές του σύστημα με το "γεμάτο" κέντρο.

Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που μπήκαν πιο επιθετικά στο ματς και με πίεση σε όλο το γήπεδο προσπάθησαν να "πνίξουν" την ομάδα του Γκατούζο. Οι Μπουμάλ και Φούντας από τα άκρα προσπαθούσαν να διασπάσουν την καλή άμυνα του ΟΦΗ, που όμως κρατούσε. Στο 15' μια απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μητρόπουλου και ένα λεπτό αργότερα ένα σουτ του Μπουμάλ δεν απείλησαν ιδιαίτερα την εστία του Λόρια.

Η μόνη φάση που μπορεί να καταγραφεί για τον ΟΦΗ στο πρώτο ημίχρονο ήρθε στο 39' με μια κεφαλιά του Μακρή να περνάει ψηλά άουτ. Κάπως έτσι έφυγε το πρώτο 45λεπτο με μόλις 5 φάσεις κι από τις δύο ομάδες και χωρίς κάποια μεγάλη ευκαιρία. Με την επανάληψη, o Oυζουνίδης έκανε την κίνηση-ματ. Πέρασε στο γήπεδο τον Κολοβό στη θέση του Φούντα και ο μεσοεπιθετικός του Πανιωνίου άλλαξε αμέσως τις ισορροπίες. Μόλις στο 50ο λεπτό με συρτό σουτ στη γωνία έστειλε την μπάλα στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Παπαδόπουλου, ενώ δύο λεπτά αργότερα πέτυχε ένα τρομερό γκολ με φαλτσαριστό σουτ από το ύψος της περιοχής.

Οι "κυανέρυθροι" είχαν τον πλήρη έλεγχο του παιχνιδιού, χωρίς να επιτρέπουν στον ΟΦΗ να δημιουργήσει φάσεις και στο 70ο λεπτό ήρθε και ένα ακόμη όμορφο τέρμα για να "κλειδώσει" τη νίκη. Ο Μητρόπουλος έκανε την μακρινή μπαλιά προς τον Γιάννου, με τον επιθετικό του Πανιωνίου να κατεβάζει υπέροχα και με ψηλοκρεμαστό σουτ να κρεμάει τον Λόρια και να γράφει το 2-0.

Λίγο πριν το φινάλε, ο Κολοβός και πάλι λίγο έλειψε να σημειώσει και δεύτερο τέρμα, όμως ο Λόρια απέκρουσε την "κεφαλιά ψαράκι" του παίκτη του Πανιωνίου. Το 2-0 τελικά έμεινε μέχρι το τέλος, με τους γηπεδούχους να παίρνουν παίρνουν ένα υπερπολύτιμο τρίποντο, ενώ αντίθετα, ο ΟΦΗ βυθίζεται όλο και περισσότερο στη βαθμολογία της Super League.

Από την στιγμή που πέρασε στο γήπεδο ο Κολοβός, είδαμε έναν άλλο Πανιώνιο. Ο Έλληνας μεσοεπιθετικός έδωσε "σπιρτάδα" και ταχύτητα στην ομάδα του, την έκανε πιο επιθετική και φυσικά άνοιξε το σκορ 7 λεπτά μετά την είσοδό του με υπέροχο σουτ. Να σημειωθεί πως στο 50 είχε και δοκάρι.