ΠΑΣ Γιάννινα - Ατρόμητος 1-0 (VIDEOS)

Δίνοντας συνέχεια στην καλή εμφάνιση στο "Καραϊσκάκης", ο ΠΑΣ επικράτησε του Ατρομήτου εντός έδρας με 1-0. Χρυσός σκόρερ για την ομάδα των Ιωαννίνων, ο Τσάβες.

H εικόνα του αγώνα

Μια διαφοροποιημένη 11άδα από αυτή μας είχε συνηθίσει παρέταξε στους "Ζωσιμάδες" ο Σα Πίντο. Ο Πορτογάλος τεχνικός επέλεξε στο βασικό σχήμα τους Τάτο και Μπρίτο, αφήνοντας εκτός τον ντεφορμέ Παπάζογλου, ενώ χωρίς πολλές εκπλήξεις ήταν η 11άδα του ΠΑΣ.

Ο Ατρόμητος ήταν αυτός που έδειξε διάθεση από τα πρώτα λεπτά χάνοντας δύο σπουδαίες ευκαιρίες με τον Ναπολεόνι στο 17' και στο 26'. Οι γηπεδούχοι απάντησαν με την προβολή του Τζημόπουλου που πέρασε άουτ στο 19', ενώ περίπου 10 λεπτά αργότερα, ο Τσάβες μετά από ωραία συνεργασία με τον Γιάκο έστειλε την μπάλα άουτ. Στο 40' σημειώθηκε η τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου, με τον Τάτο να πιάνει το δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή, όμως με τη μπάλα να κοντράρει και να φεύγει κόρνερ.

Μία από τα ίδια και με την αρχή του δευτέρου ημιχρόνου. Οι φάσεις έρχονταν με το σταγονόμετρο, με τον ΠΑΣ να είναι πολύ καλά στημένος αμυντικά και τον Ατρόμητο να μην μπορεί να βρει διαδρόμους και να απειλεί κυρίως από στημένα.

Στο 67ο ωστόσο, ο Τσάβες είχε την καλύτερη φάση του ΠΑΣ μέχρι εκείνο το σημείο, με το σουτ του να το διώχνει σε κόρνερ ο Γκορμπούνοφ. Αυτή η φάση αποτελούσε και προειδοποίηση γι΄αυτό που θα συνέβαινε 1 λεπτό αργότερα. Στην εκτέλεση του κόρνερ πήγε ο Ίλιτς, με την μπάλα να έρχεται στην καρδιά της περιοχής και τον Τσάβες να βρίσκεται μόνος του αμαρκάριστος και με κεφαλιά να ανοίγει το σκορ.

Ο Σα Πίντο προσπάθησε να κάνει πιο επιθετική την ομάδα του περνώντας στο ματς του Καραμάνο και Παπάζογλου, ωστόσο ο Ατρόμητος δυσκολευόταν πολύ στη δημιουργία φάσεων. Στα τελευταία λεπτά ο ΠΑΣ γύρισε σε θέση άμυνα, ο Πετράκης ενίσχυσε τα μετόπισθεν της ομάδας του προκειμένου να κρατήσει το αποτέλεσμα, με τους φιλοξενούμενους να προσπαθούν να φέρουν την μπάλα στην περιοχή με γεμίσματα.

Στο 86' σημειώθηκε η καλύτερη φάση για τον Ατρόμητο, με το μακρινό σουτ του Φυτανίδη να τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι του Βελλίδη. Τελικά το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το σφύριγμα της λήξης, με τον ΠΑΣ να παίρνει ένα υπερπολύτιμο τρίποντο και να προσπερνά τον Ατρόμητο στη βαθμολογία της Super League.

O Κρίστιαν Τσάβες ήταν ο μόνιμος κίνδυνος για την εστία του Ατρομήτου. Από νωρίς είχε μπει με όρεξη στο παιχνίδι, πραγματοποιώντας κάποιες ωραίες ενέργειες, ενώ στο 67' έκανε το σουτ που προειδοποίησε τον Ατρόμητο για αυτό που θα ερχόταν. Στη συνέχεια της φάσης και στο κόρνερ που κέρδισε η ομάδα του, πήρε την κεφαλιά και έγραψε το 1-0 που έμελλε να είναι και το τελικό σκορ.

Αδύναμος Κρίκος

Το ψηλό αμυντικό δίδυμο του Ατρομήτου ευθύνεται στη φάση του γκολ. Δεν δικαιολογείται να μένει ελεύθερος στην καρδιά της περιοχής ο Τσάβες (ύψους 1.71) και να πετυχαίνει γκολ με κεφαλιά.