Εργοτέλης - Ξάνθη 0-2 (VIDEOS)

Την πρώτη της εκτός έδρας νίκη μετά από έξι ανεπιτυχείς προσπάθειες σημείωσε η Ξάνθη, επικρατώντας 2-0 του Εργοτέλη, ο οποίος εξακολουθεί να είναι η μοναδική ομάδα που δεν έχει νικήσει στο "σπίτι" της.

Το live της αναμέτρησης

Η απουσία του τιμωρημένου Σίλβα Κλέιτον και του συνήθη Αντώνη Ράνου δεν επηρέασε το επιθετικό πλάνο του Ράζβαν Λουτσέσκου, αφού παρά την πίεση που άσκησε ψηλά ο Εργοτέλης βρήκε τον τρόπο για να αναπτυχθεί και να απειλήσει με τον Όσκαρ Λουσέρο.

Οι γηπεδούχοι, πάντως, έχασαν την πιο κλασική ευκαιρία στο 22ο λεπτό, όταν ο Δημήτρης Κυριακίδης απέκρουσε το πέναλτι που κέρδισε ο Μοχάμεντ Γιουσούφ από τον Γουάλας κι εκτέλεσε ο Άγγελος Χαντί.

Η ακριτική ομάδα αναθάρρησε από το γεγονός ότι η εστία της δεν παραβιάστηκε κι αφού έστειλε την προειδοποιητική βολή (στο 39' με τον πλασέ του Παντελή Καπετάνου), άνοιξε το σκορ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου με κοντινή προβολή του Χρήστου Λισγάρα, έπειτα από κόρνερ και κεφαλιά του Καπετάνου.

Την προηγούμενη αγωνιστική ο Εργοτέλης δεν δέχθηκε γκολ για πρώτη φορά, αλλά την Κυριακή η αμυντική του λειτουργία δεν κυμάνθηκε σε υψηλά επίπεδα, με συνέπεια ο Κρίστιαν Ομπόντο να "χτυπήσει" στο 71ο λεπτό και να βάλει τέλος στη σεμνή τελετή.

Στο μεγαλύτερο διάστημα του δευτέρου ημιχρόνου η φορμαρισμένη Ξάνθη έδωσε χώρο στον κρητικό σύλλογο για να διαφυλάξει το προβάδισμα και να εκμεταλλευθεί την ταχύτητα στη μεσαία γραμμή. Η μοναδική φορά που απειλήθηκε ήταν στο 94' (κεφαλιά Αλεξάνταρ Νόσκοβιτς), όταν πια όλα είχαν κριθεί.

Ως εκ τούτου, η ομάδα του Λουτσέσκου πανηγύρισε την πρώτη της εκτός έδρας νίκη και αναρριχήθηκε στην πρώτη πεντάδα του βαθμολογικού πίνακα, ενώ ο Εργοτέλης παρέμεινε στην τελευταία θέση (συγκατοικεί με την Νίκη Βόλου).

Ο Καρίμ Σολτάνι. Είχε αρκετά τρεξίματα και από δική του ενέργεια (ασίστ στον Παντελή Καπετάνο) η σεμνή τελετή έλαβε τέλος.

Η μεσοεπιθετική γραμμή του Εργοτέλη που δεν κατάφερε να δημιουργήσει ούτε μία κλασική ευκαιρία.