ΠΑΣ Γιάννινα-ΠΑΟΚ 3-0 (VIDEOS)

Η κατρακύλα του ΠΑΟΚ! Ο Δικέφαλος του Βορρά έχασε από τον ΠΑΣ Γιάννινα (3-0) στους Ζωσιμάδες και απώλεσε το βαθμολογικό πλεονέκτημα, όντας πλέον μόλις στο +1 από τον δεύτερο Ολυμπιακό. Για πρώτη φορά στο εφετινό πρωτάθλημα ο ΠΑΟΚ έμεινε στο μηδέν.

TO LIVE ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Εικόνα αγώνα:

Τα πρώτα λεπτά ήταν αναγνωριστικού χαρακτήρα, με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να κερδίσουν τον χώρο του κέντρου. Ο ΠΑΟΚ ήταν πιο κινητικός στο ξεκίνημα και ο ΠΑΣ προσπαθούσε, κυρίως, με διπλή ζώνη άμυνας να κλείσει τους χώρους προς την εστία του Βελλίδη. Ενα σουτ του Λίλα στο 8' πέρασε μόλις άουτ, στην πρώτη καλή φάση του ματς, ενώ σταδιακά οι γηπεδούχοι έδειχναν να παίρνουν τον έλεγχο.

Στο 11', μάλιστα, μετά από εξαιρετική ομαδική προσπάθεια, ο Λίλα βρέθηκε πλάγια μέσα στην περιοχή, μόνος απέναντι από τον Γλύκο, αλλά το δυνατό σουτ που επιχείρησε απέκρουσε ο γκολκίπερ του ΠΑΟΚ. Ο Σαλπιγγίδης στο 13' προσπάθησε να αιφνιδιάσει τον Βελλίδη, που είχε βγει από την εστία του, χωρίς, όμως, επιτυχία, ενώ στο 17' ο Δικέφαλος έφτασε μία ανάσα από το γκολ.

Αρχικά, ο Αθανασιάδης ελευθερώθηκε, σούταρε, ο Βελλίδης, όμως, δεν μπλόκαρε την μπάλα, αλλά στην επαναφορά ο Σαλπιγγίδης, από το ύψος της μικρής περιοχής, δεν σημάδεψε σωστά. Ο ΠΑΣ "απάντησε" στις ευκαιρίες, με εκπληκτική λόμπα του Τσάβες, που απέκρουσε με τις άκρες των δαχτύλων ο Γλύκος και στο 26' οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν.

Ο Λίλα εξαπέλυσε "κεραυνό" λίγα μέτρα έξω από την περιοχή, ο Γλύκος δεν είχε σωστή αντίδραση, με αποτέλεσμα η μπάλα να αναπαυτεί στο βάθος της εστίας για το 1-0. Το κακό, μάλιστα, για τον ΠΑΟΚ στη συγκεκριμένη φάση ήταν διπλό, αφού τραυματίστηκε ο Γλύκος και αντικαταστάθηκε από τον Ιτάνζ.

Στο 33' ο Αθανασιάδης βρέθηκε σε θέση βολής απέναντι από τον Βελλίδη, προσπάθησε να περάσει την μπάλα από πάνω του, αλλά δεν τα κατάφερε, ενώ από εκεί και πέρα, μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, ο ΠΑΟΚ, παρόλο που είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων δεν κατάφερε να γίνει απειλητικός.

Στο πρώτο λεπτό του δευτέρου μέρους, η μπάλα στρώθηκε μετά από κόντρες στον Σαλπιγγίδη, το σουτ του οποίου, όμως, κόντραρε σε σώματα. Ο ΠΑΟΚ, πάντως, συνέχιζε να αντιμετωπίζει προβλήματα στην ανάπτυξη και δεν έδειχνε ικανός να φτάσει με αξιώσεις στα καρέ του ΠΑΣ. Ο Λίλα ξαναδοκίμασε το πόδι του στο 52', στέλνοντας την μπάλα μόλις άουτ, ενώ από τότε έπρεπε να περάσουν 15 λεπτά για να φανεί ο Δικέφαλος επικίνδυνος.

Ο Τζανδάρης στο 69' σέντραρε συρτά, ο Περέιρα πετάχτηκε στην πορεία της μπάλας, αλλά δεν την βρήκε όσο έπρεπε για να την στείλει στα δίχτυα. Στο 72' ο Ακόστα δεν κατάφερε με κεφαλιά να βρει στόχο, όμως, στο 73' ο ΠΑΣ διπλασίασε τα τερματά του. Μετά από εκπληκτική κάθετη πάσα του Τσάβες, ο Κοροβέσης βγήκε απέναντι από τον Ιτάνζ και με ψύχραιμο πλασέ έγραψε το 2-0.

Κεφαλιά του Παπαδόπουλου στο 81' κόντραρε και έφυγε μόλις άουτ, στο 82' ένα σουτ του Τζανδάρη δεν βρήκε στόχο και στο 88' ο Κλάους από πλεονεκτική θέση δεν έβαλε δύναμη στο πλασέ του, στις τελευταίες αξιόλογες φάσεις του ΠΑΟΚ στον αγώνα. Στις καθυστερήσεις του ματς ο Μανιάς έβαλε το κερασάκι στην τούρτα, σημειώνοντας το 3-0 για τον ΠΑΣ.

MVP:

Λίλα και Τσάβες πρέπει να μοιραστούν τον τίτλο. Οι δύο ποιοτικοί ποδοσφαιριστές του ΠΑΣ έκαναν την διαφορά στο σημερινό ματς με τις εμπνεύσεις τους, αλλά και με το ποδοσφαιρικό "θράσος" που είχαν στο παιχνίδι. Ο πρώτος σημείωσε το 1-0 με "κεραυνό" έξω από την περιοχή, ενώ ο δεύτερος μοίρασε εξαιρετική ασίστ στο δεύτερο τέρμα των γηπεδούχων.

Αδύναμος κρίκος:

Ενώ έχει αποδειχθεί ότι ο ΠΑΟΚ αντιμετωπίζει πρόβλημα στις αντεπιθέσεις του αντιπάλου, συνεχίζει να ανεβάζει πολύ ψηλά όλες τις γραμμές του. Το πλήρωσε και σήμερα, αφού στο δεύτερο γκολ του ΠΑΣ ο Βίτορ δεν πρόλαβε τον Κοροβέση, ο οποίος πλάσαρε με σχετική άνεση τον Ιτάνζ.