Λεβαδειακός - Εργοτέλης 1-1 (VIDEOS)

Η αναμέτρηση στη Λειβαδιά άρχισε με δύο γρήγορα γκολ αλλά τελικά Λεβαδειακός και Εργοτέλης δεν κατάφεραν να ξεφύγουν από το 1-1. Περισσότερο ευχαριστημένοι από την ισοπαλία οι φιλοξενούμενοι που ισοφάρισαν άμεσα το γκολ που δέχθηκαν.

To live του αγώνα

Το ιδανικό ξεκίνημα για κάθε γηπεδούχο είναι να εκκινεί την προσπάθειά του με γκολ από τα αποδυτήρια. Ο Λεβαδειακός τα κατάφερε ως προς αυτό το κομμάτι, σκοράροντας μόλις στο 7' με τον Σοτέλο, όλα τα άλλα όμως τα έκανε...χάλια. Αφού ισοφαρίστηκε τρία λεπτά αργότερα από τον Γιουσουφ, περιορίστηκε σε μία άγονη υπεροχή η οποία δεν του απέφερε παρά ελάχιστα πράγματα.

Ο Εργοτέλης, καλά οργανωμένος, περιόρισε στο ελάχιστο τους κινδύνους μπροστά από την εστία του, αφού η άμυνά του έπαψε να παίζει τόσο ψηλά όσο στο πρώτο δεκάλεπτο. Ακόμα και μετά την αλλαγή συστήματος από πλευράς Παντελίδη (στο 61' ο προπονητής του Λεβαδειακού χρησιμοποίησε και δεύτερο επιθετικό, τον Γκόμες), οι Κρητικοί όχι μόνο δεν προβληματίστηκαν αλλά δημιούργησαν στην κόντρα και πολύ επικίνδυνες καταστάσεις στο άλλο μισό του τερέν.

Χωρίς υπερβολή, ο "Εργο" έχασε τουλάχιστον δύο πολύ καλές ευκαιρίες για να σκοράρει στις καθυστερήσεις (με Παμλίδη και Γιουσούφ) πριν ρίξει και τη δική του ευκαιρία στα σκουπίδια στο 94' όταν ο Βούκσεβιτς προτίμησε να σουτάρει παρά να πασάρει σε δύο ελεύθερους συμπαίκτες του. Ηταν μοιραίο αυτό το παιχνίδι να μην ξεφύγει από το 1-1.

Πολύ ενδιαφέρων ποδοσφαιριστής ο Γιουσούφ. Το απέδειξε και στο παιχνίδι κόντρα στον Λεβαδειακό όντας ο πιο επικίνδυνος παίκτης του Εργοτέλη. Εκανε το γκολ, έκανε έξυπνες κινήσεις μεταξύ των αμυνόμενων, απασχόλησε πολλούς αντιπάλους.

Αδύναμος Κρίκος

H μεγάλη διπλή χαμένη ευκαιρία του Σοτέλο στο πρώτο ημίχρονο ίσως να έκρινε και το ματς. Ο σκόρερ του Λεβαδειακού, που σημείωσε τέρμα από πιο δύσκολη γωνία, δεν κατάφερε να βρει δίχτυα σε δύο προσπάθειες από πάρα πολύ κοντά.