Ατρόμητος - Καλλονή 0-0 (VIDEO)

Το ντεμπούτο του Κώστα Κατσουράνη δεν έφερε γούρι στον Ατρόμητο, καθώς η καλοστημένη Καλλονή τον κράτησε με σχετική ευκολία στο 0-0. Ακυρώθηκε ως οφσάιντ καθαρό γκολ του Στέφανο Ναπολεόνι στο 56ο λεπτό.

Ο Ρικάρντο Σα Πίντο προτίμησε να κρατήσει στον πάγκο το νεοαποκτηθέντα Κώστα Κατσουράνη, ο οποίος χειροκροτήθηκε από τους φίλους του Ατρομήτου, επιλέγοντας να παραταχθεί σε διάταξη 4-4-2.

Ο Γιάννης Ματζουράκης, από την πλευρά του, έδωσε εντολή στους παίκτες του να πιέσουν ψηλά και σε ένα από τα δύο στόπερ να εγκαταλείπει τη θέση του, προκειμένου να καλύπτει κάθε κενό χώρο που αφήνει ο Πολ Κεϊτά.

Η έντονη κινητικότητα των φιλοξενούμενων και οι επιτυχημένες αλληλοκαλύψεις δεν επέτρεπαν στην ομάδα του Περιστερίου να εκμεταλλευθεί το υψηλό ποσοστό κατοχής της (65% στο πρώτο ημίχρονο).

Το πιο "ζωντανό" διάστημα των πρώτων 45 λεπτών ήταν από το 21' μέχρι το 26', όπου ο Χαβιέρ Ούμπιδες πλάσαρε ελάχιστα άουτ, ο Άντριου Χογκ σταμάτησε την κεφαλιά του Στέφανο Ναπολεόνι και ο Αντρέι Γκορμπούνοφ το εξ επαφής δυνατό σουτ του Νίκου Καλτσά.

Από τα πόδια του πιο δημιουργικού παίκτη των γηπεδούχων, του Χαβιέρ Ούμπιδες, ο προωθημένος Σωκράτης Φυτανίδης αστόχησε σε κεφαλιά στο 39ο λεπτό, ενώ ο πιο επικίνδυνος των φιλοξενούμενων, ο Χρήστος Μίνγκας, πλάσαρε άουτ στην τελευταία φάση του ημιχρόνου.

Η πρώτη αξιόλογη φάση του δευτέρου ημιχρόνου ήταν και η πλέον αμφισβητούμενη, καθώς μετά από σουτ του Κυριάκου Κιβρακίδη και απόκρουση του Χογκ, ο Ναπολεόνι βρήκε δίχτυα στο 56ο λεπτό, αλλά ο βοηθός Δαμιανός Ευθυμιάδης τον υπέδειξε -λανθασμένα- σε θέση οφσάιντ.

Με εξαίρεση τη συγκεκριμένη φάση, ο Ατρόμητος απείλησε μόνο με μία κεφαλιά του Θανάση Παπάζογλου (στο 65') και μία ενέργεια του Μπρίτο, όπου απομάκρυνε σωτήρια ο Σάββας Τσαμπούρης (στο 67'), ενώ η είσοδος του καταχειροκροτούμενου Κατσουράνη στο 71' ήταν, αναμφίβολα, ένα από τα highlights του αγώνα.

Ο Ντάνιελ Αντέγιο. Κέρδισε πάρα πολλές μονομαχίες, συμβάλλοντας πολλά σ' αυτόν το σημαντικό βαθμό που πήρε η Καλλονή στο Περιστέρι.

Ο Θανάσης Παπάζογλου. Παντελώς ακίνδυνος, δεν κατάφερε να εκμεταλλευθεί τα γεμίσματα των συμπαικτών του και τις προσπάθειες του Χαβιέρ Ούμπιδες, με συνέπεια να αντικατασταθεί στο 71ο λεπτό.