Πανθρακικός - Ατρόμητος 1-1 (VIDEOS)

Οι "κολλημένοι" με τις ισοπαλίες Πανθρακικός και Ατρόμητος, έφεραν ακόμη μία στο μεταξύ τους παιχνίδι, μένοντας στο 1-1. Ο Ίγκορ με πέναλτι άνοιξε το σκορ, ισοφάρισε ο Παπάζογλου. Διαμαρτυρίες και αποβολή για Σα Πίντο.

Το LIVE του αγώνα

Με αλλαγές παρέταξε την ομάδα του ο Ρικάρντο Σα Πίντο, επιλέγοντας να δώσει φανέλα βασικού στους Μπάλλα, Κούρο, Κυβρακίδη, Δημούτσο και Γεωργίου, ενώ βασικός ξεκίνησε και ο Κώστας Κατσουράνης. Από την άλλη ο Ρόκα, προτίμησε ένα 4-2-3-1 με τον Ιγκόρ "αιχμή του δόρατος".

Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση και απείλησαν μόλις στο 8ο λεπτό με το σουτ του Παπάζογλου να καταλήγει στην αγκαλιά του Αθανασιάδη. Μέχρι το πρώτο μισάωρο, ο Ατρόμητος έφτασε κοντά στο γκολ σε τουλάχιστον 3 περιπτώσεις με τους Κιβρακίδη, Παπάζογλου και Γεωργίου, όμως το σκορ δεν άνοιξε.

Τελικά στο 40ο λεπτό, ο άγραφος κανόνας του ποδοσφαίρου επαληθεύτηκε. Ο διαιτητής του αγώνα, κ. Παπαπέτρου, είδε πέναλτι σε τζαρτζάρισμα του Κούρου πάνω στον Ίγκορ μέσα στην περιοχή, με τον επιθετικό του Πανθρακικού να εκτελεί εύστοχα και να ανοίγει το σκορ.

Ο Σα Πίντο διαμαρτυρήθηκε έντονα σε αυτή την απόφαση, με αποτέλεσμα να αποβληθεί από τον αγώνα. Έτσι ο Ατρόμητος έμεινε και χωρίς προπονητή, αλλά και χωρίς βοηθό (ο Τιάγκο ήταν τιμωρημένος) για ένα ημίχρονο. Χρέη τεχνικού για το δεύτερο μέρος ανέλαβε ο γυμναστής της ομάδας, Σωτήρης Ρούσης.

Στο δεύτερο μέρος, ο Ατρόμητος ξεκίνησε και πάλι δυνατά και ευτύχησε στην πρώτη ουσιαστικά φάση να ισοφαρίσει με τον Παπάζογλου. Ο Κατσουράνης έβγαλε τη σέντρα από δεξιά, ο Ούμπιδες τροφοδότησε με κεφαλιά τον Παπάζογλου και αυτός με διπλή προσπάθεια νίκησε τον Αθανασιάδη από κοντά.

Ναπολεόνι και Μπρίτο πέρασαν στο γήπεδο στο 61' στις θέσεις των Λαζαρίδη και Γεωργίου, προκειμένου να δώσουν ακόμη μεγαλύτερη ώθηση στον Ατρόμητο, με τον Κατσουράνη να γυρνάει σε θέση στόπερ. Στο αμέσως επόμενο λεπτό, ο Ούμπιδες με απευθείας εκτέλεση φάουλ λίγο έλειψε να γράψει το 1-2, όμως ο Αθανασιάδης έδιωξε σε κόρνερ.

Παρά την κατοχή του Ατρομήτου, οι φάσεις ήταν λιγοστές με αποτέλεσμα το 1-1 να μείνει μέχρι το φινάλε και τις δύο ομάδες να μένουν σε μία ακόμη ισοπαλία. Ο Καραμάνος στο 93' σπατάλησε μια σπάνια ευκαιρία για γκολ, σουτάροντας από το ύψος του πέναλτι, με τον Ποτουρίδη να διώχνει πάνω στη γραμμή.

Ο Ποτουρίδης με το διώξιμο πάνω στην γραμμή στο 93ο λεπτό, στην ουσία χάρισε τον βαθμό της ισοπαλίας στην ομάδα του και κράτησε απαραβίαστο το "κάστρο" της Κομοτηνής.

Αδύναμος Κρίκος

Για ακόμη ένα ματς ο Ατρόμητος δεν έπεισε με την εμφάνισή του. Ο αγώνας ήταν κομβικός για το μέλλον του Σα Πίντο στην ομάδα, ωστόσο ο Πορτογάλος όχι μόνο δεν οδήγησε την ομάδα του στη νίκη, αλλά αποβλήθηκε κιόλας εξαιτίας της αντίδρασής του στη φάση του πέναλτι, αφήνοντας "ακέφαλους" για ένα ημίχρονο τους Περιστεριώτες.